Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бела Рада- мястото, което предлага близостта на града и спокойствието на селото

8
Снимка: Радио Видин

"Животът на село е по- спокоен. Ние тук сме приятели, роднини- една малка общност и когато човек има нужда от помощ, има кой да му се притече- ние тук сме израснали заедно и се познаваме от години.", обясни кметът на Бела Рада Красимира Стефанова.

"В селото живеят около 400 човека. То е на 10 км от Видин, което му дава и някои предимства. Лошото пък е, че в селото населението е застаряващо, но това е проблем и на цялата община. Голяма част от младите хора работят във Видин, други 10 пък се занимават със земеделие в селото- те са земеделски производители, които обработват по около 1000 дка земя. Те от своя страна наемат в такива кампанийни моменти други местни хора да им помагат. Така че, който иска, намира начин да си изкара по честен път прехраната. Е, имаме и хора, които чакат на социалните помощи, мизерстват, но пък не полагат и никакви усилия да променят положението, в което се намират. Животът както навсякъде, така и в Бела Рада, е борба за оцеляване. Особено в тези времена на пандемия е трудно, но пък младите са прикрепени към пенсионерите и така е добре, ако в една къща има двама пенсионери да покриват разходите. Сега хората си отглеждат по някой декар лозе, животни в личното стопанство, имат дадена земя под аренда, получават си или зърно, или рента. Това си е някакъв доход и им помага. По-възрастните кандидатстват и за отопление. Доста хора от селото получават и енергийни помощи, а това е добре за тях...

Имаме няколко възрастни, които са самотни и когато имат нужда от нещо, звънят в кметството. Ние им пазаруваме и изпращаме по някой от безработните или лично продуктите. Аз много често им купувам лекарства, защото лекарят идва два пъти в седмицата и като им напише рецептите, на мен не ми пречи да им помогна. Обгрижваме си ги. Няма човек, който да е имал нужда от нещо, да е звъннал в кметството и да не му е помогнато. Ние там сме екип от 3 жени, които винаги сме насреща и с каквото можем им помагаме. Това сме аз, секретарката и библиотекарката. Ами какво, ние сме състрадателни, все пак сме жени и майки. Разбира се, не искам да кажа , че мъжете са по-лоши от нас, но пък нашите телефони не спират да звънят. Един ще пита за съвет, друг звъни да му се вземе хляб, трети кога ще иде за лекарство, друг за личен лекар направление да му взема от Видин, на някой пенсията му да се получи...

Сега, с този вирус, е страшно. Всички гледат телевизия и се притесняват. Гледам, като се съберат на пощата за пенсиите, стоят на разстояние един от друг, носят си маски-страх ги е. Определено възрастните хора се страхуват. И като че ли те са по-стриктни, по-изпълнителни, докато младите подценяват нещата и мислят, че тях няма да ги хване, че това са пресилени мерки, но който не го е изпитал, той не знае за какво става дума. Що се отнася до ваксините, пак възрастните като че ли са по-положително настроени. Те са по-уязвими и с основание се тревожат ..."

Целите интервюта с кмета на Бела Рада Красимира Стефанова, секретаря на читалище "Пробуда 1928" Цветелина Иванова и жител на селото за възможността да подмени печката си на твърдо гориво с алтернативно отоплително устройство- в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада с..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45