Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

780 000 лева получиха собственици на отчуждени имоти по трасето на пътя Видин-Ботевград във Видинско

Снимка: МС



Собственици на имоти, отчуждени във връзка с модернизацията на пътя Видин-Ботевград на територията на Видинска област, твърдят, че все още не са получили обезщетенията си. Отчуждителните процедури стартираха след решения на Министерския съвет от средата на миналата година. В писмата за отчуждаване, изпратени до собствениците, е записано, че средствата за обезщетяване са за сметка на Агенция "Пътна инфраструктура", посочен е и 14-дневен срок за обжалване пред административния съд по местонахождение на имота.

Част от отчуждените имоти са на територията на община Макреш. Всички уведомителни писма са връчени на собствениците. Голяма част от тях вече са получили обезщетенията си, други продължават да събират необходимите документи, но има и такива, които не са направили необходимото, за да получат парите си, обясни кметът Митко Антов:

"Събирахме се в Областна администрация, разнесли сме писмата, хората са обезщетени. Някои, които не са си представили достатъчно документи от наследници, в момента продължават да ги изваждат и да ги представят. За да се открие площадката, трябваше да бъдат връчени всички писма и всички писма са връчени. Проблемът е, че повече са наследниците, трябва да се извади удостоверение, трябва пълномощно, за да се открие банкова сметка и т.н. Тези процедури си вървят. С две думи нещата, които спираха проекта да тръгне, са оправени и сега, в един момент, който не си е представил удостоверение, не си е представил банкова сметка или обжалва процедурата за отчуждаване, защото може да не е съгласен с оценката, сега вече си текат тези процедури... Има хора, не искам да коментирам, лично съм присъствал на един човек, който... Срещата беше в Димово и човекът от Вълчек, излизайки от срещата в Димово, случайно го виждаме, защото щяхме да ходим да го търсим, и му връчихме писмото. Той е първият, на който е връчено, още не се и получил обезщетението, защото не е направил нищо, за да го получи..."

1660 са отчуждените имоти по трасето на пътя във Видинска област. Изплатени са 780 000 лева по около 420 заявления, каза областният управител Момчил Станков и припомни какъв е пътят, по който трябва да преминат собствениците, за да получат обезщетенията си:

"Парите сами няма как да дойдат до тях. Или по електронен път, или идват на място, попълват заявление, легитимират се като собственици с документ за собственост, който може да бъде нотариален акт, съдебно решение, решение на поземлена комисия, договор за доброволна делба. Това са видовете документи за собственост. Ако са наследници на този имот, представят и удостоверение за наследници. Посочват банкова сметка, защото парите се превеждат по банков път. Попълват декларация дали тези имоти имат вещи тежести на тях или нямат. Служителите на Областна администрация разглеждат документите, правят своевременно проверка дали имат вещи тежести, дали са ипотекирани, или са собственост на други лица, и изплащаме буквално на следващия ден сумата, която се полага на собственика."

Собственици на имоти, чиито обезщетения са в по-малък размер, често се отказват да ги търсят, защото не им се струва изгодно. Непотърсени остават и обезщетения за имоти с голям брой наследници, които трябва да получат малка сума, но преди това е необходимо да отидат при нотариус, за да направят делба. Във всички случаи обаче парите не се губят, когато и да дойдат, тези собственици ще ги получат, добави областният управител. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10