Кръгла маса на тема "Ефективни практики за ефективно преподаване и обучение" се проведе във Видин. Организатор на инициативата е Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин. В срещата участваха педагогически съветници, медиатори, представители на РУО -Видин, на Агенцията "Закрила на детето" и др.
Директорът на гимназията Евлогия Манджукова представи особеностите на училищното образование в 10 европейски страни- Ирландия, Германия, Австрия, Финландия, Италия, Словения, Хърватия, Латвия, Сърбия и България. Най- висок резултат в образованието е постигнала Финландия. Там учениците от първи клас учат 4 чужди езика, 27 % от възрастното население участва в различни обучения и курсове. Учителите имат пълна автономия, но тя се обвързва с добри резултати и затова имат и голяма свобода. В Словения учителите имат професионална автономия, а безплатно музикално образование се осигурява на всяко едно дете.
Дискутира се възможно ли е да се вземе опит от всички добри практики в европейските страни. Оказва се, че всичко опира до традиции, манталитет, потребност, а в България един от проблемите е, че съвременното поколение не припознава образованието като ценностна система.
Бяха представени проблемите, които се констатират сред учениците, от Мирослав Людмилов- образователен медиатор в гимназията :
"Това е нарушената комуникация на родителите с училището, липсата на мотивация в семейството към детето... Има и социално-икономически причини като покупателна способност на семейството за мобилни устройства и др... Чест проблем е високият стил на учебниците, който демотивира детето... Трудна им е терминологията... Улицата също възпитава и оказва влияние... Най- напред ние разговаряме с детето , комуникацията е водеща..."
Изводът, който се наложи е, че най- важна е връзката на децата с родителите, след което следва училището.
Училищното ръководство помага със закупуване на тетрадки, дрехи, осигуряване на безплатен транспорт, безплатни закуски, за да бъдат задържани децата в риск и да не отпаднат. "Скъпите учебници не са по силите на всяко семейство да бъдат закупени", казва Евлогия Манжукова.
Дете в риск може да бъде също, ако е добре материално осигурено, но расте в рискова семейна среда, когато се възпитава в неправилна ценностна система. Затова толкова е важна ролята на образователния медиатор и педагогическия съветник, които да работят съвместно с родителите.
ОУ "Любен Каравелов" също представи свои добри практики и инструменти за обхват и задържане на учениците си. Това става чрез участията им в различни национални програми, в групи по интереси, качествено и достъпно образование, добри условия за учене, обясни Мария Митева- педагогически съветник:
"Разполагаме с целодневна организация на учебния процес, топлия обяд. По програма "Училищен плод и училищно мляко" малките ученици получават два пъти в седмицата продукти... Имаме екип за подкрепа за личностно развитие и той се състои от двама ресурсни учители, логопед и психолог. Класните ни стаи са оборудвани с компютърни конфигурации, безжичен интернет, училищно радио, актова зала, групи по интереси, групи за подкрепа по успех. Програма "Променяме родителя, активен партньор в училищния живот", има цел да приобщим родителите... В момента изграждаме СТЕМ среда на стойност 300 хиляди лв."
Изводът е, че семейната среда определя поведението на ученика, най-важна е ролята на семейството, след което следва връзката ученик-учител. Важно е детето да чувства, че училището е място, където може да развие своя потенциал и да намери помощ и подкрепа в учителите и в педагогическия съветник.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..