Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добри практики за приобщаване и задържане на учениците обсъдиха специалисти

Снимка: Радио Видин



Кръгла маса на тема "Ефективни практики за ефективно преподаване и обучение" се проведе във Видин. Организатор на инициативата е Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин. В срещата участваха педагогически съветници, медиатори, представители на РУО -Видин, на Агенцията "Закрила на детето" и др.


Директорът на гимназията Евлогия Манджукова представи особеностите на училищното образование в 10 европейски страни- Ирландия, Германия, Австрия, Финландия, Италия, Словения, Хърватия, Латвия, Сърбия и България. Най- висок резултат в образованието е постигнала Финландия. Там  учениците от първи клас учат 4 чужди езика, 27 % от възрастното население участва в различни обучения и курсове. Учителите имат пълна автономия, но тя се обвързва с добри резултати и затова имат и голяма свобода. В Словения учителите имат професионална автономия, а безплатно музикално образование се осигурява на всяко едно дете.


Дискутира се възможно ли е да се вземе опит от всички добри практики в европейските страни. Оказва се, че всичко опира до традиции, манталитет, потребност, а в България един от проблемите е, че съвременното поколение не припознава образованието  като ценностна система.



Бяха представени проблемите, които се констатират сред учениците, от Мирослав Людмилов- образователен медиатор в гимназията :


"Това е нарушената комуникация на родителите с училището, липсата на мотивация в семейството към детето... Има и социално-икономически причини като покупателна способност на семейството за мобилни устройства и др... Чест проблем е високият стил на учебниците, който демотивира детето... Трудна им е терминологията... Улицата също възпитава и оказва влияние... Най- напред ние разговаряме с детето , комуникацията е водеща..."


 
Изводът, който се наложи е, че най- важна е връзката на децата с родителите, след което следва училището.


Училищното ръководство помага със закупуване на тетрадки, дрехи, осигуряване на безплатен транспорт, безплатни закуски, за да бъдат задържани децата в риск и да не отпаднат. "Скъпите учебници не са по силите на всяко семейство да бъдат закупени", казва Евлогия Манжукова.



Дете в риск може да бъде също, ако е добре материално осигурено, но расте в рискова семейна среда, когато се възпитава в неправилна ценностна система. Затова толкова е важна ролята на образователния медиатор и педагогическия съветник, които да работят съвместно с родителите.

 

ОУ "Любен Каравелов" също представи свои добри практики и инструменти за обхват и задържане на учениците си. Това става чрез участията им в различни национални програми, в групи по интереси, качествено и достъпно образование, добри условия за учене, обясни Мария Митева- педагогически съветник:



"Разполагаме с целодневна организация на учебния процес, топлия обяд. По програма "Училищен плод и училищно мляко" малките ученици получават два пъти в седмицата продукти... Имаме екип за подкрепа за личностно развитие и той се състои от двама ресурсни учители, логопед и психолог. Класните ни стаи са оборудвани с компютърни конфигурации, безжичен интернет, училищно радио, актова зала, групи по интереси, групи за подкрепа по успех. Програма "Променяме родителя, активен партньор в училищния живот", има  цел да приобщим родителите... В момента изграждаме СТЕМ среда на стойност 300 хиляди лв."

 

Изводът е, че семейната среда определя поведението на ученика, най-важна е ролята на семейството, след което следва връзката ученик-учител. Важно е детето да чувства, че училището е място, където може да развие своя потенциал и да намери помощ и подкрепа в учителите и в педагогическия съветник.

 

Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05