Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката

България е шестата страна, изпратила човек в Космоса

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април 1961 година един човек преодолява границата между Земята и Космоса. Този човек - Юрий Алексеевич Гагарин, е военен пилот със скромен произход, който получава невероятния шанс да остане в историята като първия космонавт. За този си полет е награден със званието герой на Съветския съюз и е издигнат в чин майор, а датата 12 април от 1962 година започва да се чества като Международен ден на авиацията и космонавтиката.

Българи имат и важна роля за развитието на космонавтиката. Думите са на проф. д-р Георги Сотиров, научен секретар на Института за космически изследвания и технологии в БАН:

" Ние продължаваме традицията за развитието на космическите изследвания. Например през 2019 година чествахме 100-годшнината от рождението проф. Виден Табаков под егидата на американското посолство... Бих желал да подчертая, че България успешно се развива в тази област и в момента на Международната космическа станция имаме българска апаратура, която измерва радиационната обстановка, както и около орбитата на Марс също за  измерване нивото на радиация... Развитието на космическата наука продължава. Немислими са бъдещи успехи без нейното развитие и в тази връзкание се стараем да поддържаме добри контакти с международните организации, с които имаме сътрудничество и работим в областта на космическите изследвания за благото на страната и на човечеството."  


Днес малко хора знаят или си спомнят, че през 60-те години на миналия век, първият човек излязъл в открития космос - Алексей Леонов, заедно със втория пилот Павел Беляев, посещават Видин, а след това и Враца. Това се случва само два месеца след техния забележителен полет в Космоса. На 26 май Леонов и Беляев посещават Видин и най-голямото тогава предприятие - Държавният машиностроителен завод- ДМЗ "Георги Димитров", основен производител на помпи, голяма част от които тогава изнасяни за бившия СССР.

Във Видинско е роден и бележитият учен- проф. Виден Табаков от НАСА. Той е участвал в наземния екип на първия космически кораб, кацнал на Луната. Почти 50 години ученият от България е бил ключова фигура в реализацията на американската космическа програма.


"Моля те, направи така, че да успеем да се върнем от полета"- това казал космонавтът Нийл Армстронг, който пръв стъпва на Луната, на своя близък приятел българина проф. д-р Виден Табаков. Проф. Табаков умира в Синсинати, САЩ през юни 2015 година на 95-годишна възраст.

Що се отнася до България, тя е шестата страна, изпратила човек в Космоса, след СССР, САЩ, Чехословакия, Полша и ГДР. На 10 април 1979 година в 20:34 часа московско време от космодрума в Байконур е изстрелян космическият кораб "Союз-33", пилотиран от летеца - космонавт на СССР Николай Рукавишников и българския космонавт - изследовател майор Георги Иванов.

В кои области се е специализирала България в сферата на космическите технологии, кои космонавти са посетили страната ни през годините, има ли надежда за българската авиация и кои са перспективните специалности в тази сфера, както и подробности за посещението на Леонов и Беляев във Видин, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01