Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изместват ли съвременните технологии човешкия фактор?

Снимка: Радио Видин

През последните години технологиите неизбежно навлизат във всички сфери на живота ни. В сферата на обслужването вече са налице множество възможности за използване на информационни технологии, които потенциално биха довели до постигане на по- високо качество, по- голям обхват и по- висока скорост на контролните процедури. Технологиите прогресивно завземат работни места и в предприятията и заводите, защото са способни да извършват безупречна работа в огромен обем. В същото време, обаче съвременният човек става все по-чувствителен към фалшиви и лишени от оригиналност неща. Ще успеят ли новите технологии да заличат нуждата от човека, който се вълнува искрено от работата си и как ще се впише Северозапада в съвременните темпове?

Технологиите и човекът могат да работят ръка за ръка и да постигнат невиждани резултати. Има, обаче една тънка линия, която не бива да бъде прекрачена. Това обясни за радио Видин Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог, представител на икономически клъстер, един от най- мащабните проекти в България през последните години.

"Реално новите предприятия, които се случват в България, са вече много добре автоматизирани. Все повече предприятията стават "смарт"- "умни фабрики", които използват все по- малък трудов ресурс, все по- малък персонал. За повечето хора понятието "голям завод" означава да наеме 1000- 1500 души персонал, но това не е така. Новата и съвременна индустриализация на производството води до наемане на много по- малко работници. 

Отмина ли времето на големите промишлени гиганти у нас? Защо жителите на Северозапада си спомнят с песимизъм за химическите заводи в които работеха хиляди хора- това попитахме още Катя Стайкова, икономист, социолог и политолог:

"Наистина всичко беше съсипано, предвид състоянието преди 30 години и сега, но истината е, че след съсипията винаги има възраждане. Смятам, че на Северозапада му предстои това възраждане."

Какво казват работодателите от този регион на страната? Потърсихме Диана Върганова, управител на дружество във Враца, занимаващо се с проектиране, производство и асемблиране на електронни изделия. Според нея човешкият фактор и занапред ще остане определящ в предприятията през следващите години:

"Ние непрекъснато въвеждаме нови технологии, но това не замества човешкия фактор, а облекчава дейността на човешкия фактор и съответно към него има и по- големи изисквания относно квалификация и образование, което в никакъв случай не може да се намери на нашия пазар. Това е големият проблем за производителите. Каквото и да се прави, винаги ще има нужда от хора, но тези хора трябва да имат съвсем други умения и съвсем друга квалификация и затова хората трябва да седнат и да се учат, както хората на запад се учат всеки ден, по същия начин, стъпка по стъпка, независимо от това човек на колко години е трябва да усвоява нови умения."- каза Диана Върганова.

От години във Видин работи предприятие за технологични компоненти. То е дъщерна фирма на германска компания и произвежда електроника за битови и индустриални нужди. Как съвременните технологии се вписват днес в производството- разговаряхме с директора Мартин Петров.

"Знаем, че нашият Северозападен регион е силно аграрен. В кръга на шегата, можем да си мислим, че все още сме в първата индустриална революция през XXVIII-ти век, обаче това не е така. Например стопанства, в които навремето са се трудили десетки хиляди хора, сега се оперират от двама, трима или четирима служители, благодарение на тези нови технологии ... Дори и в аграрния сектор имаме пример за едни съвременни технологии. Работните места за сметка на тези, които ще отпаднат и ще станат излишни при една такава следваща вълна на индустриализация, се очаква силен растеж, в заетостта в много от сегашните сектори, както и в нововъзникващи такива. Смятам, че Северозападът успява и ще успее да се справи с предизвикателствата на модерната индустрия."- каза Мартин Петров, директор на предприятие за технологични компоненти във Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45