Селото е съществувало през новокаменната епоха, като селище. Доказателство за това от откритите артефакти от кремък, кости от животни, глина, които са намерени през 1924 г. при прекопаване за трасето на железопътна линия Оряхово - Червен бряг. В края на 18 век селото е опожарено и опустошено от кърджалиите. Жителите му се разбягват в горите из околността и във Влашко. След време стари родове, се връщат и възобновяват селото, но малко на изток от старото селище.
Вероятно в края на седми век е образувано Алтимир с днешното си име. Името и производните му е лично име на прабългарски владетел и означава: Ал- ръка, и темир, домир, демир, тимур - желязо.
Кмет на село Алтимир за трети мандат е Благовест Благоев, той е от този край, познава проблемите на хората и работи за решаването им:
"Усилията ми са насочени към качествено административно обслужване на населението и реализиране на социална политика... Работим за подобряване на инфраструктурата на селото. Девизът ми е: "Работа, продуктивни отношения и желание да създаваме съвместно", това е мой девиз със започването на кметската ми дейност в Алтимир. В момента оправяме сградата на кметството, по проект за енергийна ефективност, прави се цялостен ремонт...Продължава реконструкцията по водопроводната мрежа.. Продължаваме с реконструкция по уличното осветление... Село Алтимир е едно от големите села в община Бяла Слатина, в него живеят около 1100 души... Има и млади семейства, които успяват да намерят препитание най-вече в близките градове, населението е по-скоро застаряващи. Някои от тях работят в земеделието... Имаме трима - четирима крупни животновъди и създават работни места, но това е нежелана професия..Младите хора пътуват до Бяла Слатина, до Козлодуй, Мездра...Работят в чужбина няколко месеца, прибират се и отново се връщат в чужбина... Много ремонти се направиха в Алтимир... Има и интерес за закупуване на къщи от софиянци и от чужденци."
Кметството Алтимир работи съвместно с община Бяла Слатина по различни програми и проекти:
"В момента работим по национална програма "Предоставяне на грижи в домашна среда" , патронажна грижа за възрастни хора и др... За "Топъл обяд" ма 83 потребители... лична помощ - 4 човека, патронажна грижа - 8 човека ...Хората станаха по-изнервени вследствие на COVID, основният проблем е липсата на пари..."
В село Алтимир няма аптека, една част от населението ползва услугите на лекар от село Липница, а друга част на лекари от Бяла Слатина. Закупуването на лекарства се случва с човек, който има основно задължение да пазарува лекарства и хранителни продукти. Проблемът остава отворен. Транспортната схема се актуализира съвместно с община Бяла Слатина.
В село Алтимир се спазват всички мерки свързани с пандемията, има и хора, изкарали коронавирисна инфекция. В момента има 10 човека, от тях една част са хоспитализирани, другата част - карантинирани.
Благовест Благоев е трети мандат кмет в селото, за този период от работа като кмет е успял да направи доста неща, и за това се чувства удовлетворен като кмет:
"Преасфалтирахме доста улици в селото, парка направихме, църквата ремонтирахме... Църквата ни е действаща... Ромите са 1/3 от населението, живеем заедно и сме като едно цяло, нямаме сериозни различия..Пожелавам весели празници и да се радват на живот и здраве!"
НЧ "Просвета 1926" е културно средища, което съхранява традициите и народните обичаи през вековете. Към читалището има танцова група "Алтимирка", група за модерни танци, певческа група "Весели сърца", за нея - разказва секретар-библиотекарят Нина Иванова:
"Имаме и танцова група, бе сформирана 2011 година, започна като танцов клуб кръстихме я "Алтимирка"... Имаме един любим фестивал "Кукурузени усмивки" ..Имаме много грамоти от много фестивали... "Тодоркината " се играе само в село Алтимир... Имаме кръжок по приложни изкуства ..."
В село Алтимир има пенсионерски клуб, наречен е "Радост", в него членуват 48 жители на селото. дейността му е разнообразна - казва председателят Ваня Георгиева:
"Приятно е да се живее в селото..По мое време се закри училището, това е най-голямата грешка на ръководството на кметството... Много неща ни липсват... Сега се направиха шосетата, но тротоарите са ужас! Много е натоварено шосето, не може да се мине по него, а минават тирове и карат с бясна скорост...Много е опасно!"
Павлина Иванова е на 76 години, тя е родом от селото, тук е работила като учител и като общественик, като председател на читалищното настоятелство, днес продължава да живее в селото, в свободното си време пише. Има издадена стихосбирка. Защо живее днес в Алтимир разказва Павлина Иванова:
"Животът е тежък, особено сега с пандемията, защото усетих какво е отчуждаването от родните си хора... тъжно е днес да се живее на село. Хубаво би било един банкомат да имаме за изтегляне на пенсиите, защото е страхотно напрежението в пощата, когато получават пенсиите си.."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион". Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..
Видинчанката Десислава Николова подготвя поредното дарение, част от благотворителната ѝ кампания "Подари щастие“ - този път за децата от детската градина "Тодор Титоренков“ в град Грамада. Средствата за инициативата идват от продажбата на книгата ѝ "Щастлива и красива бременност като моята“, с която Десислава подпомага различни каузи. До..
В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" гостува Надежда Гъжева , общественик, бивш стопански ръководител, а в момента и председател на пенсионерски клуб "Белия Дунав" във Видин. Яна Маринова разговаря с нея за настроението след Великденските празници: "То зависи, и човек трябва да се постарае да се почувства празнично... Празниците..
Народният певец от Враца Юри Крумов , който вече четири десетилетия предава магията на българския фолклор, днес ще зарадва своите почитатели с юбилеен концерт "40 години на сцена" в родния си град. Юри Крумов споделя, че през целия си живот не е правил нищо друго, освен да е артист и да е на сцената. В навечерието на концерта той разказа за..
Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..
Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града. "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската действителност, често е поставяна на театралната сцена..
Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..