Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо се изграждат фотоволтаични инсталации в пустеещи селски имоти

Снимка: Радио ВИДИН

3 май е Международен ден на слънцето. Обявен е през 1994 година по инициатива на Европейската секция на Международната общност по слънчева енергия (ISES-Europe) с цел да се привлече вниманието към възможностите за използване на възобновяемите източници на енергия. В област Видин последната година се наблюдава интерес към  производство на енергия от слънцето.

Засилен инвеститорски интерес за изграждане на малки фотоволтаични централи се наблюдава във видинската община Бойница от 2019 година. Малките централи за производство на електроенергия от слънцето се изграждат в запустели имоти, които инвеститорите са изкупили от собствениците им. 

"Като тръгнете тук по тази улица ще видите много. В частни дворове са. Тия са стари къщи и ги продават, че не живеят тука... Има на много места, 12-13 къщи. Не се интересувам... Хората няма какво да правят с тия стари къщи и изглежда затова ги продават. Принудени са да ги продадат, защото те се рушат, нямат избор просто хората. Трябва да има партида към енергото, за да може да си пуснат хората панелите... Правят ги на място, а тока увеличават.... Никой никого не пита защо и за какво става въпрос... Аз казвам, че е добре. Да има движение. Ето, момчетата идват, косат да няма трева... Иначе като се не купат никой няма да ги вземе... Това за мен, като гражданин, е тъпотия. Има достатъчно места извън селото...", споделиха мнения жители на село Бойница в област Видин.

В община Димово също има интерес към изкупуването на имоти в села, останали с малко жители за изграждане на фотоволтаични инсталации. Има доста желаещи и питания дали се продават частни имоти, каза кметът Светослав Славчев:

"Имаме го и в нашата община. Това са фирми, които закупуват частни имоти. Особено имаме в населени места, останали с малко жители... Сега доколко това е хубаво, навлизането в самото населено място не мога да кажа да този етап. Защото тук се влиза в регулация, смятам, че може би ще е за добре... Това е едно лично решение на собствениците, които така преценяват."

Община Ружинци, с решение на Общинския съвет, даде под наем общински имоти за изграждане на енергийни обекти- малки фотоволтаични централи. 

"Става въпрос за терени общинска собственост, които са частна общинска собственост, покриви или терени, около 142 квадрати метра се изграждат фотоволтаични системи, които ще произвеждат ток от слънчева енергия. За сметка на това Общината ще получи определени средства, които са гласувани след преценка и предложение от оценител за извършената услуга... Да, токът е много по- скъп, когато е от такива възобновяеми източници, но пък, разбира се, е много по- добре за околната среда", каза кметът Александър Александров.

Бумът в изграждането на фотоволтаични инсталации в пустеещи селски къщи е в резултат от намаляването на цените на някои пазари на фотоволтаичните панели, което позволява и при преференциалните условия в България за инсталиране на такива панели, хората да изградят един разумен бизнес план за реализация на проекти, каза енергийният експерт Антон Иванов:

"Настина има един бум. До 2017 година имаше много малко заявки за нови присъединявания, след това вече имаме над 400 такива обекти, присъединени в страната, каза енергийният."

Преференциалните условия се простират върху допълнителни цени за изкупуване на зелената енергия и върху присъединяването на този тип обекти. Единият от проблемите, който възниква във връзка с големия интерес за нови инсталации, е че такъв тип инсталации се присъединяват в малки и отдалечени населени места, мрежовите дружества, които са задължени да присъединят този тип обекти са принудени да инвестират в мрежа и поддържане на трансформатори, което покачва разходите за мрежови услуги, за да се обслужват тези инсталации.

"Вече мрежовите дружества отбелязват в своите ценови заявления, които всяка година се представят пред Комисията за енергийно и водно регулиране и там вече те отразяват повишени разходи за мрежови услуги във връзка с такъв тип инсталации, т.е. този тип разходи постепенно ще се прехвърлят към всички потребители."

Според енергийния експерт решението е да бъде прецизирано законодателството- че с преимущество се ползват само онези инсталации, които имат потребление на място, поне 50% в съответното домакинство. В България тези инсталации все още са скъпи за домакинствата. В плана за възстановяване, изготвен от правителството, има мярка, която позволява да бъдат подпомагани домакинства до 50% от стойността на инсталацията, когато ще се ползва енергия за собствени нужди. Планът за възстановяване, обаче, все още е в процес на одобрение.

"Важно е да се върнем няколко години в предисторията на това развитие, което виждаме днес. Недалечната 2014 година на практика възможностите за изграждане на нови фотоволтаични инсталации в България бяха неофициално ограничени, забранени един вид, и бяха позволени само за най- малките мощности до 30 киловата да бъдат изграждани и субсидирани в урбанизирани територии. Казвам това, защото в този период всъщност бяха ограничени всичките субсидии за възобновяема енергия в България, за да се спре обратният процес започнал преди няколко години с бум заради високите субсидирани цени. Това прибързано изграждане и прибързано ограничаване и недалновидни политики преди години, ни довежда до тази ситуация днес", коментира Георги Стефанов- ръководител на практика "Климат и енергия" във WWF- България. 

В момента само инсталациите в урбанизирани територии за използване за лични нужди и вързани към електропреносната мрежа могат да получават по- високи субсидирани цени. 

"Това, на което сме свидетели обаче, че в редица български села из цялата територия, причудливи сцени виждаме в едни стари, разпадащи се имоти се изграждат едни фотоволтаични инсталации. И това отново не отговаря на индикативната цел на Европейския съюз енергията да се произвежда близо до консуматора, т.е. до потребителя. Ние сме свидетели, че има врата в закона."

Производството на енергия от слънцето не е опасна за здравето на хората. От гледна точка на отоплението с твърдо гориво, което има негативен здравен ефект, производството на слънчева енергия ще минимизира негативните източници на топлина, внедрявайки алтернативни решения.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05