Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разбраха ли народните избранници посланието на избирателите?

Защо партиите в парламента не пожелаха да чуят посланието на избирателите, изпратили ги там с този изборен резултат и в тази конфигурация. С бързата промяна на Изборният кодекс, увеличението на депутатските заплати и острия дефицит на диалог ли ще запомним само това Народно събрание. Къде останаха реалните проблеми на хората, социално-икономическата криза и пандемията.

Отговор на тези и други въпроси днес дават народните представители: Росица Кирова от ГЕРБ- Видин; от Монтана- Атанас Костадинов- БСП и от Монтана - Красимир Богданов бивш депутат от ВМРО.

До момента само една партия имаше реалния шанс при тази конфигурация да състави правителство, но това не стана.

Слави Трифонов каза- Народът така пожела, не ни даде пълното право да управляваме сами- другото е да сме зависими.

Росица Кирова"Никой не очаква от "Има такъв народ" да влязат в коалиция с партиите на статуквото, те са заявили, че няма да го правят.", коментира ситуацията народният представител от ПП ГЕРБ, Росица Кирова.

"Връчването на мандата не означава задължително правенето на коалиция. Това означава да излъчиш кабинет, да потърсиш подкрепа. Там има доста партии от протеста, които седят в тяхната част на залата и с които се оказва, че имат пълно съгласие по много точки...

Аз очаквах да се гласува на Министерски съвет прехвърляне на сградата на ТМТ-то, първите два етажа, на филиала на русенския университет във Видин, за да можем да му обособим собствен кампус и вече да има възможности да разговаряме за следващите специалности- за медицински персонал, физиотерапевти и рехабилитатори, и да решаваме конкретни проблеми на Видин и региона. За съжаление, заради мораториума, който беше наложен, това не можа да се случи..."

Няма печеливш от всичко това, което се случва в Народното събрание, смята и народният представител от БСП Монтана, Атанас Костадинов.

"Нима ще правим избори, докато има една единствена политическа сила в парламента- "Има такъв народ"? Нима оттук нататък ще забравим възможните коалиции и широкото съгласие между повече от 2- 3 партии? За нас това не е невъзможно. Това трябва да е посоката, но в същото време не трябва да се правят безпринципни договорки. Аз не разбирам позицията на Трифонов. Освен това не приемам да разговаряме с един човек през Facebook. Искаме го пред нас, на живо, в реален диалог и дебат..."

Като се гледа изборния резултат и разпределението в Парламента, явно избирателите казват - в никой от вас нямаме доверие да управлява самостоятелно. Трябва да има диалог, да се уточнят основните приоритети, свързани с реалните потребности и проблемите на хората като социално- икономическата криза и пандемията, а не с Изборния кодекс и заплатите на депутатите, нито със специализираните съдилища. Да се състави коалиция или експертно управление, което да реши тези проблеми. Разбраха ли посланието на избирателите, питаме и Красимир Богданов, бивш народен представител от ВМРО"

"...Тези избори отминаха и се избра такъв състав на Народното събрание с една единствена цел- да се промени Изборния кодекс.... Не видяхме нищо градивно до този момент. Има важни теми, които засягат цялото българско общество- и управлението на проблема с коронакризата, и икономическите проблеми, които изпитва нашата държава. Още повече, заради пандемията се очаква да има и кризисни моменти, които ще засегнат много български граждани, производители и фирми. И вместо да се заемем с тези наболели въпроси, ние започнахме от най-лесното- Изборния кодекс..."

Според Конституцията, третият проучвателен мандат трябва да бъде връчен от президента на избрана от него политическа група от останалите в парламента, в случая - БСП. Ако и тази партия не успее да състави правителство, както се очаква да стане, утре вероятно тя ще получи и върне мандата. Така държавният глава трябва да разпусне Парламента и да насрочи дата за предсрочни избори. Те трябва да се проведат до два месеца. Назначава се и служебно правителство, чиято функция е да осигури провеждането на изборите.

А 45-ят парламент ще бъде запомнен като първият, който не успя да излъчи кабинет.

Целите интервюта може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18