Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Ролята на Европа в борбата със световната пандемия

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Пандемията от COVID-19 се стовари върху целият свят, като не пропусна дори най-развитите държави. Страните по света за първи път се изправят срещу такова изпитание. Всяка държава, организация или съюз впрегна своите сили в борбата срещу вируса. Ролята на Европа в борбата със световната пандемия е значителна, без нейната решителната намеса светът щеше да е в много по-затруднено положение днес, заяви Никола Миладинов от ЕК в България:

"Всички инструменти за справяне с пандемията трябва да бъдат достъпни за всички, защото никой няма да е напълно защитен от вируса, докато всички по света не бъдат и на всякъде заразата не е стихнала. Европейската комисия даде началото на инициативата "глобални действия срещу коронавируса". Това беше маратон за набиране на средства за научни изследвания, разработване на тестове, лечение и ваксини с цел укрепване на здравните системи и глобално възстановяване... Европейският съюз е активен участник и в механизма за глобален достъп до ваксини наречен "COVAX", световна инициатива, която има за цел осигуряване на равен достъп до ваксини срещу COVID-19. До момента са поети ангажименти за 5,18 млрд. евро в подкрепа на "COVAX"..."


ЕС и неговите 27 държави членки значително са увеличили и своята официална помощ за развитието на страните партньори на близо 66,8 млрд. евро, уточни Никола Миладинов:


"Това представлява увеличение с 15% от предишният размер и по този начин ЕС потвърждава позицията си на водещ световен донор... Имаме нова хуманитарна инициатива на стойност 100 млрд. евро в подкрепа на кампаниите за ваксиниране срещу COVID-19 в Африка специално. ЕС играе съществена роля за предстоящата световна среща на високо равнище по въпросите на здравето. Тази среща се организира съвместно с италианското председателство на групата на Г 20 и ще се проведе на 21 май, тази година в Рим..."


Граждани на Видин са убедени в ролята на Европа и усещат указана помощ по време на пандемията:


"Това е голям плюс България, че е в ЕС и не би трябвало да помисляме дори да изчезваме от ЕС, защото ако не беше той ние нямаше да сме на това ниво, а много под нулата... Разбира се, че помага. Ваксините, парите ни се дадоха по 50 лв. пак е нещо, защото в края на краищата този вирус върлува... Европа ни помага за коронавируса - тези ваксини, изследвания се правят, всичко е без пари."


Европейците може да се гордеят с това, че по време на пандемия са лидери в хуманитарната помощ и в помощта за развитие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50

Ивайло Йотов: Виното на България е с изключително високо качество

В най-големия лозов масив във Видинско, между селата Гомотарци и Кошава, отбелязаха Трифон Зарезан и символично зарязаха лозята. Над 20 винени сорта се отглеждат на площ от над 1600 декара, а виното от местния сорт гъмза има своето запазено място. Това каза Ивайло Йотов- един от собствениците на винения комплекс "Бонония Естейт": "... Една..

публикувано на 04.02.25 в 18:10