Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Типченица - село без кражби, социално-слаби и безработица

12
село типченица
Снимка: http://tipchenitsa.mezdra.bg/

За селото се знае също, че повечето улици са асфалтирани и добре осветени. Има здравна служба, детска градина, читалище, ресторант, няколко магазина за хранителни стоки. Има и семеен хотел, както и няколко работещи фирми за търговия, производство и транспорт. Кметът Георги Димитров е категоричен, че дори в условията на пандемия от коронавирус, животът в селото е спокоен:

"Нямаме престъпност, нямаме кражби. Нямаме и социално-слаби жители на селото. Безработица също нямаме. Тук във винарната има наети работници, в съседното село има един цех за ПВЦ тръби- там също има наети наши работници, хора от селото работят в Мездра, във Враца, в Ботевград също. Сега малко е трудно с транспорта, защото ако прекъснат пътя Ребърково - Мездра, заради строителните работи по трасето Мездра- Ботевград, не знам откъде ще минаваме. Засега обаче се оправяме. Идва си автобуса сутрин, обед и вечер за децата и другите жители. В момента, в пандемията, се справяме доста добре. При нас имаше около десетина болни, които прекараха вируса по възможно най-лекия начин. Сега хората вече лека- полека се успокояват. В момента набираме желаещи за ваксини.  Очакваме на място да дойде мобилна група от врачанската болница да постави ваксините на желаещите. Хората предпочитат повече ваксината на Пфайзер... Ако се абстрахираме от пандемията, проблемите на хората са най-вече свързани с изграждането на новото трасе на пътя Мездра - Ботевград, защото се опасяват от прекъсване на водопровода, заради взривните действия в района на водохващането. Имахме срещи с ръководството на фирмата, която работи и сме се разбрали да няма много взривове в района на водохващането, от което селото черпи вода... типченица врачанци побратимяванеИначе,
ние сме далеч от хвърчащите отломки, не е като в Люти дол. Проблем имаме с електрозахранването, което получаваме в момента от района на Ботевград. Постоянно имаме прекъсвания на тока за секунда-две-три и се налагат чести обаждания в ЧЕЗ, да проверим какво става, защото
доколкото разбираме трасето, което се захранваше преди от подстанцията в Ботевград, вече не работи. Причината са отново строителните дейности по новия път. Има скъсани жици и паднали стълбове и затова не се пуска тока за Типченица и Люти дол. За момента нямаме оплаквания за изгорели електроуреди, но нищо не се знае в бъдеще... Миналата година изградихме една улица с нов асфалт, тази година има планувана още една улица от центъра до винарната за преасфалтиране. В момента изграждаме и фасадата на кметството, имаме поставена и нова дограма. Почти готов е и новият кът за отдих в началото на селото, където има чешма. Дърветата, които паднаха през зимата от леда и снега, счупиха навесите и сега ги възстановихме отново. Имаме още малко довършителни работи, но всичко ще е направено перфектно... До края на годината сме решили с помощта на спонсор от селото да санираме част от кметството и фасадата му да се изрисува подобно на къщите в Копривщица. Имаме малък проект и за фасадата на читалището, който същият бизнесмен ще финансира, за да изглежда и тя по-свежо.", обяснява Георги Димитров.  

Още през 1899 година в Типченица е основано читалище "Съзнание". Учителката Гинка Кръстева открива и неделно училище към него, купуват се книги за библиотеката. Подготвя се първото представление - драмата "Руска" в която единствената женска роля е играна от мъж. В продължение на много години към читалището действат самодейни колективи - театрален, а по-късно и певчески. С голям успех се представят на типченската сцена, в околните села и в град Мездра пиесите "Руска", "Тартюф", "Цигански табор", "Милионерът" и други.

Жителите пазят своите традиции, народни празници и обичаи. Местните са прочути с прекрасните си женски носии. Тук се провежда и станалият традиционен фолклорен фестивал "Типченица пее".

Местните хора са се прославили като най-добрите пепиниери в страната /износ на лозови пръчки за страната и чужбина/, отлични лозари, овощари, пчелари, занаятчии и животновъди. Бубарите от Типченица са участвали в Парижкия панаир в началото на XX век. В селото се учредява една от първите в Северозападна България потребителна земеделска кооперация, подпомагала с кредити строежа на частни къщи през 20-те и 30-те години на миналия век. Много от тези къщи са в популярния тогава алпийски тип и са добре поддържани и до днес.


Целите интервюта с кмета на Типченица- Георги Димитров и секретарят на местното читалище- Атанаска Петровска, можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18