Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонните работници в действие- ще се съживи ли икономиката през лятото?

Снимка: Архив

През изминалата година под знака на пандемията, причинена от COVID-19, сезонните работници останаха една от най- засегнатите категории работещи. В сайтовете за търсене на работа почти изчезнаха подобни обяви. Забраните бяха категорични, а изискванията задължителни. Сезонната работа, по смисъла на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, е работа, която зависи от смяна на сезоните и е свързана с определено време на годината, посредством повтарящо се събитие или поредица от събития, свързани със сезонните условия. При тези условия необходимостта от работна ръка е значително по- голяма, отколкото при обикновени текущи работи. Надеждите за лято 2021- ва сякаш са по- големи от всякога и много от сезонните работници с нетърпение очакват да започнат работа по родното Черноморие или в чужбина. Ще помогне ли това на икономиката след кризата? За съжаление Северозападна България продължава да бъде трудна дестинация за намиране на работа за младите хора. Предвид този факт, много жители на региона търсят препитание в други населени места на страната или в чужбина. За някои от тях сезонната работа се е превърнала в начин на живот. Бисер Любенов от Видин работи като сервитьор в различни ресторанти вече почти 14 години. През зимата той работи в Банско, а през лятото- в Слънчев бряг. С него ни срещна Николай Хараламбов:


"Завършил съм средно образование, 2007 година досега съм по сезонните работи. Лятото на морето, зимата по планините. Имам и една зима в чужбина, като цяло ходих и в Ирландия, но предпочетох да си остана в България. Приятели и доста колеги са ми разказвали и реших и аз да пробвам и ми допадна. Сезонната работа си има предимствата, но има и своите недостатъци, както всяка една работа. Може би едно от предимствата е, че се сблъсквате с хора, които са отишли на почивка и повечето от тях са в добро настроение, докато в градовете не е същото и има доста по- напрегнати хора."- разказа Бисер Любенов.

Райна Ангелова от Мездра работи като главен готвач в заведение за хранене на студенти в столицата. От години през летния сезон тя работи и по морските ни курорти. Тази година, след отпадането на ограниченията тя отново ще се отправи към лятното предизвикателство, наречено "сезонна работа".

"Предизвикателствата са много- не изкарваш кой знае колко пари, но успяваш да ги спестиш, ако си спестовник. Подсигуряват ти квартира, храна, всичко. Другото е емоцията, плажа, въздуха, новите хора, новите приключения, всичко това те презарежда. Съчетаваш ги двете заедно. На мен примерно ми е удачно, защото аз излизам в отпуск цялото лято и ги съчетавам."

Георги Данаилов от Видин вече пет години работи като сезонен работник по родното Черноморие и във Великобритания. Той разказва кое го е накарало да избере сезонната работа преди години.

"Най- вече съм чувал позитивни отзиви от приятели относно плащането. Заплатите са в пъти по- високи, обаче това си има и друга страна, защото осигуровките рядко ги поемат. Много често се случва някой да каже, че ще те осигурява на 8 часа и да го изпълни. На морето много често се случва да нямаш почивен ден и да се работи 7 дни в седмицата."- каза Георги Данаилов, който тази година е избрал да остане в родния си Видин и да се откаже от предизвикателствата на сезонната работа.

Как ще повлияе върху цялостното състояние на икономиката започналото вече наемане на сезонни работници в различни отрасли през летния сезон? Това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Това са големите надежди на малкия бизнес да има раздвижване и да премине третата вълна, да се връщаме постепенно към някакви обороти, които са в рамките на 50- 60% от периода преди кризата. Има малко специфика в зависимост от вида на туристическите обекти- по- малките обекти като че ли по- добре се справят. Надяваме се да има един добър сезон, но това не е само надежда на хората от туристическия бизнес, а става въпрос за цяла индустрия."- обясни още Елеонора Негулова.

Какво казват здравните власти? Трябва ли да се ваксинират срещу коронавирус хората, които ще потърсят препитание като сезонни работници това лято или опасността е преминала- потърсихме д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ Видин:

"Не само за сезонните, а по принцип за всякакъв вид работници. Специално за тях, които ще ходят да работят предполагам в туристическия бранш, просто е желателно да се ваксинират. Това може да се направи и тук в града. Не е задължително, тъй като все пак ваксинирането е по желание."- уточни д-р Владински.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29