Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонните работници в действие- ще се съживи ли икономиката през лятото?

Снимка: Архив

През изминалата година под знака на пандемията, причинена от COVID-19, сезонните работници останаха една от най- засегнатите категории работещи. В сайтовете за търсене на работа почти изчезнаха подобни обяви. Забраните бяха категорични, а изискванията задължителни. Сезонната работа, по смисъла на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, е работа, която зависи от смяна на сезоните и е свързана с определено време на годината, посредством повтарящо се събитие или поредица от събития, свързани със сезонните условия. При тези условия необходимостта от работна ръка е значително по- голяма, отколкото при обикновени текущи работи. Надеждите за лято 2021- ва сякаш са по- големи от всякога и много от сезонните работници с нетърпение очакват да започнат работа по родното Черноморие или в чужбина. Ще помогне ли това на икономиката след кризата? За съжаление Северозападна България продължава да бъде трудна дестинация за намиране на работа за младите хора. Предвид този факт, много жители на региона търсят препитание в други населени места на страната или в чужбина. За някои от тях сезонната работа се е превърнала в начин на живот. Бисер Любенов от Видин работи като сервитьор в различни ресторанти вече почти 14 години. През зимата той работи в Банско, а през лятото- в Слънчев бряг. С него ни срещна Николай Хараламбов:


"Завършил съм средно образование, 2007 година досега съм по сезонните работи. Лятото на морето, зимата по планините. Имам и една зима в чужбина, като цяло ходих и в Ирландия, но предпочетох да си остана в България. Приятели и доста колеги са ми разказвали и реших и аз да пробвам и ми допадна. Сезонната работа си има предимствата, но има и своите недостатъци, както всяка една работа. Може би едно от предимствата е, че се сблъсквате с хора, които са отишли на почивка и повечето от тях са в добро настроение, докато в градовете не е същото и има доста по- напрегнати хора."- разказа Бисер Любенов.

Райна Ангелова от Мездра работи като главен готвач в заведение за хранене на студенти в столицата. От години през летния сезон тя работи и по морските ни курорти. Тази година, след отпадането на ограниченията тя отново ще се отправи към лятното предизвикателство, наречено "сезонна работа".

"Предизвикателствата са много- не изкарваш кой знае колко пари, но успяваш да ги спестиш, ако си спестовник. Подсигуряват ти квартира, храна, всичко. Другото е емоцията, плажа, въздуха, новите хора, новите приключения, всичко това те презарежда. Съчетаваш ги двете заедно. На мен примерно ми е удачно, защото аз излизам в отпуск цялото лято и ги съчетавам."

Георги Данаилов от Видин вече пет години работи като сезонен работник по родното Черноморие и във Великобритания. Той разказва кое го е накарало да избере сезонната работа преди години.

"Най- вече съм чувал позитивни отзиви от приятели относно плащането. Заплатите са в пъти по- високи, обаче това си има и друга страна, защото осигуровките рядко ги поемат. Много често се случва някой да каже, че ще те осигурява на 8 часа и да го изпълни. На морето много често се случва да нямаш почивен ден и да се работи 7 дни в седмицата."- каза Георги Данаилов, който тази година е избрал да остане в родния си Видин и да се откаже от предизвикателствата на сезонната работа.

Как ще повлияе върху цялостното състояние на икономиката започналото вече наемане на сезонни работници в различни отрасли през летния сезон? Това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес в България:

"Това са големите надежди на малкия бизнес да има раздвижване и да премине третата вълна, да се връщаме постепенно към някакви обороти, които са в рамките на 50- 60% от периода преди кризата. Има малко специфика в зависимост от вида на туристическите обекти- по- малките обекти като че ли по- добре се справят. Надяваме се да има един добър сезон, но това не е само надежда на хората от туристическия бизнес, а става въпрос за цяла индустрия."- обясни още Елеонора Негулова.

Какво казват здравните власти? Трябва ли да се ваксинират срещу коронавирус хората, които ще потърсят препитание като сезонни работници това лято или опасността е преминала- потърсихме д-р Венцислав Владински, директор на РЗИ Видин:

"Не само за сезонните, а по принцип за всякакъв вид работници. Специално за тях, които ще ходят да работят предполагам в туристическия бранш, просто е желателно да се ваксинират. Това може да се направи и тук в града. Не е задължително, тъй като все пак ваксинирането е по желание."- уточни д-р Владински.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12