Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аз съм много емоционална, много романтична и оптимистична личност

Оптимистът Цветомила Михайлова събира диалекти в свой проект

Снимка: Личен архив

В това издание на "Калейдоскоп" ви срещаме с едно цветно момиче, такова е и нейното име - Цветомила Михайлова. Името ѝ включва две части - уж е цвете, пък в същото време е и мила. Въобще с една дума - Цветомила. Тя е на 34 години и е успяла да направи много смислени неща в живота си.  Освен че работи работата, която обича и която я провокира постоянно, тя подготвя докторантура по изкуствен интелект. Освен това  от няколко месеца работи по проекта "Диалекти", който е нейна стара мечта,  и вече е факт.


Може би най-голямото предизвикателство в нейния живот е отглеждането на  4-годишното ѝ детенце, с което взаимно се  възпитават и се радват на пъстротата на живота.  
Цветомила Михайлова е родена през 1986 година в село Хайредин. Завършва 7. клас в училището в Хайредин. Продължава средното си образование в ППМГ "Акад Иван Ценов" Враца. Любимите ѝ предмети са свързани с математиката, участва в различни олимпиади и състезания и е в отбора по математика на училището. Приемат я в Техническия университет София, специалност "Компютърни системи и технологии". Продължава с магистратура по управление на проекти. Следва още една магистратура, свързана с откриване на информация и извличане на знания. В момента продължава образованието си с подготвяне на докторантура "Машинно обучение и обработка на естествен език", тоест изкуствен интелект. Пише научни статии, прави изследвания и експерименти, подготвя се за научна работа. 


Свободно време почти няма, особено сега с необходимостта да отглежда и възпитава малкия си син. Не се оплаква, напротив - звучи много оптимистично, така е свикнала.
 Харесва ѝ да учи, постоянно да се образова и да научава повече и повече неща. Цветомила създава наскоро един проект, който отдавна не ѝ дава мира.  Това е проектът  "Диалекти", в който се събират аудиозаписи на по-възрастни хора от страната, които все още говорят на различни диалекти. Записите могат да се правят от техни близки хора. Идеята на проекта е да се покаже и съхрани безкрайното разнообразие на диалектния говор в различните  части на България.


ДЕТСТВОТО
"От детството си имам много хубави спомени. Прекарала съм го в  Хайредин и това, което си спомням, че бяхме пет деца - брат ми, сестра ми и аз, и двете ни братовчедки. Имаше страшно много игри, безгрижие. Възрастни, които се грижеха за нас, нашите баби и дядовци, родителите... И много обич от тях..."

УЧИЛИЩЕТО
"Продължих в математическата гимназия във Враца... Бях много, много добра по математика. Бях в отбора по математика на училището и ходех на всякакви състезания предимно по математика, информатика, физика... Даже в 11. и 12. клас ходех на олимпиади по лингвистика и имам медали от международни олимпиади по лингвистика. Така че всички предмети, свързани с математиката, компютрите, логическото мислене ми бяха любими."

ПРОГРАМИРАНЕТО
"Много ми помогна в работата това ,че математиката винаги ми се е отдавала, никога не ми е бил тежко да научавам различни неща, свързани с математиката... Винаги ми е било супер лесно и така много лесно преминах от задачи по математика,  задачи, в които пак трябва да седнеш и да намериш някакъв отговор,  до програмирането, тъй като и тука основното нещо е да седнеш и да разнищиш един проблем, да мислиш дълго време върху него и просто да го решиш."

ДОКТОРАНТУРАТА
"Докторантурата е научен труд ,чийто резултат от нея е да се изследва някакъв научен проблем, което включва изучаване на всичко, което е направено до момента по този проблем и допринасяне на нещо ново към този конкретния проблем. Аз това, с което се занимавам е машинно обучение и обработка на естествен език, което включва  създаване на математически модели  за обработка на езика."

ПРОЕКТЪТ "ДИАЛЕКТИ"
"С проекта "Диалекти" започнах да се занимавам преди три месеца. Това е една идея, която е в главата ми от страшно много време. Било е преди 15 години, когато баба ни ни разказваше някакви истории на нейния интересен северозападен говор и аз тогава си мислех: "Ей, трябва да я запишем!" Много скоро след това баба ни почина. Аз бях забравила, че се е случило и по-късно си припомних колко е жалко, че нямаме запис на бабите и дядовците ни, които имаха много интересен говор... И ми стана много тъжно, че нямаме никакви спомени от тях документирани... Преди 5-6 години реших, че трябва да направим такъв проект, който да е свързан с това да запишем тези възрастни хора, след които остават все по-малко хора, които говорят на типичен чист диалект... И преди пет години записах бабата на съпруга ми, която разказа много мила лична история... И ми остана този запис... Наскоро участвах в една Академия за жени - предприемачи, идеята беше да развием дадена идея или проект. И така реших да развия този проект с диалектите. Искам с този проект - да мога да мотивирам хора, които имат баби и дядовци, които говорят на интересен диалект, просто, когато са при тях на гости да извадят телефона си и да ги запишат. Това не изисква никакви усилия и време, а след време ще са си страшно много благодарни. Няма значение дали ще ни го изпратят на нас този запис. Би било добре да съберем на едно място диалекти от различни части на страната... Има интерес към идеята, хората доста позитивно я приемат ..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Републикански път III-1142

Сигнал до Радио ВИДИН раздвижи ремонта на пътен участък

Слушател на Радио Видин алармира за лошото състояние на третокласен път в участъка от разклона за Арчар до Дреновец. Според Цветан Петров, през средата на юни са извършени дейности по почистване на банкета около шосето, след което машините са подравнили настилката. Въпреки това, участъкът остава в лошо състояние - с компрометирано асфалтово..

публикувано на 28.07.25 в 15:30
Димитър Велков

Димитър Велков: Целенасочено всяка голяма реконструкция във Видин се бави

Крайдунавският парк във Видин ще бъде с нова визия . Модернизацията на една от емблемите на старопрестолния град трябва да завърши до октомври 2026 година, обяви зам.-кметът Десислава Тодорова по време на символичната първа копка, с която се даде начало на реализацията на мащабния проект. Визията на местната власт е паркът да се..

публикувано на 28.07.25 в 13:19

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30