Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Потенциалът на STEM образованието дискутират физици във Видин


От днес Видин е домакин на 49-тата Национална конференция по въпросите на обучението по физика, която е на тема "Физиката в STEM образованието в средните и във висшите училища". 

Физиците са гръбнакът на STEM образованието, отбеляза проф. Александър Драйшу, председател на Съюза на физиците, при откриването на научното събитие.

"Част от мотивацията тази конференция да бъде посветена на STEM обучението е, че все повече във физиката се задълбочава специализацията в конкретни направления, което значи, че специалистите навлизат все по-надълбоко, все повече в детайлите. Съвременните проблеми изискват сътрудничество на специалисти от различни области".

От утре започва деловата работа на конференцията, включваща различни доклади и сесии.

Програмата представи проф. Евгения Вълчева, зам. председател на Организационния комитет.

"Имаме две секции. В едната са доклади, посветени на STEM в средното образование. Концепцията, която отскоро се разработва у нас, тръгва именно от него. Имаме и секция висше образование, където колеги ще представят доклади. За последния ден е предвидена дискусия, темата е за модели за интегриране в STEM".

На STEM образованието се възлагат нови надежди да отвори вратите на училището към XXI век, защото съчетава в себе си науката, технологиите и математиката, посочи проф. Иван Лалов, който участва за 46-ти път на Националната конференция.

"Нещата са пряко свързани с интересите, с работните места на бъдещите граждани, които сега се учат и са ученици или студенти. Тази тематика трябва да се свърже с обучението по тези науки, което хем е традиционно, хем трябва да търси връзки като новости".

Идеята за STEM образование е продиктувано от изискванията и потребностите на пазара на труда в световен мащаб, обясни доцент Мая Гайдарова, преподавател във Физическия факултет.

"Това е пазар, променящ се бързо, имащ нужда от хора с нови компетентности, които се изграждат в нова образователна среда. Ние не сме в края на пътя, за да отчитаме резултати какво сме постигнали, ние сега започваме, в началото сме, маркираме пътя, по който може да се стигне до обединяваме на различни науки с цел учениците да придобият такива компетентности, които ще им позволят да бъдат конкурентни".

Най-важното в образованието са хората, разясни проф. Георги Райновски, декан на Физическия факултет на Софийския университет.

"Заниманията с природни науки нито са трудни, нито нямат перспектива. Физическият факултет, малко е известно, по всички класации е класиран като най-престижното учебно заведение в България".

В ролята на експериментатор в Конференцията участва учителят Наско Стаменов, преподавател по химия.

"Модерните проблеми на науката не са единично научни проблеми".

В Работилницата за деца и ученици, която ще се проведе утре в училище "Цар Симеон Велики" се включва и Никола Каравасилев, учител по физика в София.

"Малките деца имат две торби - едната е пълна с ентусиазъм и любопитство, а другатата е с бъдещите им знания. Децата са привлечени най-много от експеримента в науката. Това ще е нашата роля с г-н Стаменов утре. Ще покажем забавни неща: как можем да си направим светеща вода, как можем да видим с очите си магнитното поле на някое магнитче".

Не само ученици от Видин ще участват в Младежката сесия на конференцията, каза Пенка Лазарова.

"Тя включва три компонента: конкурс за есе "Великите открития във физиката през ХХ век". Ще дойдат две деца от София и едно от Свищов, другите са от Видин. Такива са обстоятелствата".

Младежката сесия започва от 8,30 часа утре, като за любителите на физиката, които желаят да проследят представянето на младите учени, ще бъде публикуван линк на сайта на Съюза на физиците в България. 

Над 70 физици от страната пристигнаха за участие в конференцията. 

Председател на Националния организационен комитет е проф. Вили Лилков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09