Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Стратегията на Европа за използването на водорода

Снимка: Радио ВИДИН

За да съумее Европейският съюз да намали нетните си емисии до нула и да допринесе за по- чиста планета, ще е нужна цялостна промяна на енергийния микс в Европа. Съгласно Европейския зелен пакт преходът ще трябва да бъде комбиниран с осигуряването на чиста, достъпна и сигурна енергия за предприятията и потребителите. Европейската комисия предлага стратегия за използването на водорода за постигането на климатично неутрална Европа. Целта е да се засили производството на водород от чисти източници и той да се утвърди като ключов елемент в енергийната система до 2050 г. 

"Никога досега Европа не е имала такава проява на интерес към водорода, на каквато сме свидетели днес. Водородът е важно липсващо парче от пъзела, което ще ни помогне да постигнем по- голяма степен на декарбонизация при по- ниски разходи за хората", заяви Кадри Симсон- еврокомисар по въпросите на енергетиката.

Депутатите призовават Европейската комисия и страните в ЕС да предложат стимули за производството и потреблението на водород от възобновяеми източници. 

"Чистият водород е един от водещите приоритети в нашия енергиен преход. Ще инвестираме много средства, за да стане чистият водород част от нашия енергиен микс в бъдеще. Той има огромен потенциал. Европа е начело на тази инициатива и ако инвестираме добре средствата и обединим всички усилия на европейско равнище, ще останем световни лидери", каза Франс Тимерманс - зам. председател на ЕК.

Съществуват различни начини на добиване на водород, които водят до емитирането на различно количество парникови газове. Чистият водород, наричан още възобновяем или "зелен" водород, се произвежда чрез електролиза - провеждане на електрически ток във вода. Електричеството, което се използва, следва да бъде от възобновяеми източници. При този процес не се емитират парникови газове.

"Дълги години се залагаше на т.нар. алтернативни източници на енергия, които са вятъра и слънцето. Те са 99%, заедно с биогоривата, от възобновяемата енергия, която спада и към по-чистата енергия. Само че вие не може със слънчева енергия или ветрова енергия да добивате стомана, вие не може да правите цимент. Там ви трябва огромно количество енергия и то съсредоточена в определен пункт. Там трябват хиляди мегавати, за да може този процес да е денонощен. Хубавият момент е, че водородът е и перфектното гориво, което развива много висока температура и може да бъде използвано в тежката промишленост. Там, където ви трябва много енергия и там, където ви трябва непрекъснато много енергия. Това може да го осигурят само въглищните централи засега и атомните централи. Водородът става перфектното гориво в бъдещите въглищни централи, които би трябвало след време да минат на водород. Този водород е навсякъде около нас и е в изобилно количество, но тай като водородът е страшно химически активен, той просто е един хищник в областта на химията, той се свързва бързо с кислорода и дава вода. Но за да разбиете, да направите електролиза на водата, ви трябва колосално количество енергия и тогава получавате кислород и водород. Кислородът си отива за дишането, за растенията, подпомага нормалната атмосфера, а водородът го използвате за гориво, което пак става на вода и после пак го разбиваме, в кавички както казват моите студенти на водород и кислород. За това разлагане на водата ви трябва енергия. Е, точно тази енергия на вятъра и на слънцето може да бъде използвана. Строят се големи съоръжения за използването на ветрогенератори и соларни паркове, които черпят голямо количество енергия, която е зелена енергия и тази енергия се използва за производството на водород от вода и отделянето на кислород", каза професор Георги Рачев, който се занимава с въпросите на климата и отражението му върху здравето на човека и икономиката.

Предизвикателствата са свързани с намаляване на разходите за производство, увеличаване на мащаба на производството, развитие на нужната инфраструктура и гарантиране на безопасността на използване. От друга страна, водородът може да улесни развитието на транспортен сектор, отопление и индустриално производство без емисии, както и дългосрочно съхраняване на енергия.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10