В месеците, белязани от пандемията, все повече млади хора купуват къщи в Ново село. Други се връщат в домовете на своите бащи и деди. Прибират се през уикендите или летните отпуски, а някои като Румен и Яна избират живота на село и да работят от вкъщи.
Румен Джагаров завършва архитектура. С Ново село са свързани и всичките му дипломни проекти. Привличат го старите къщи в селото, където е преминало детството му:
"Причините да дойда на село са голям брой фактори, които се събраха в една точка, която е решението ми и аз си купих къща в Ново село. Започвам от това, че още от малък прекарвах летата при баба и дядо с приятели и роднини. Другият фактор беше висшето ми образование в Университета по архитектура, строителство и геодезия, което ми показа изследователски характер и дух, както и това да разбирам живота и ценностите на хората. Ново село е едно наистина културно място, където има постоянно много събития, има много история и когато се разровиш в тях, се получава едно културно напластяване. Третата причина беше, че исках да направя нещо, за да променя самото село. Ако погледнем отгоре, има много занемарени стари къщи и те наистина крият един потенциал за своето развитие и запазване в нашето съвремие, но не е задължително да ги задушаваме със съвременни материали, затова моята стратегия беше да се концентрирам върху старите къщи. Те си имат едни типични чардаци, типични стръмни покриви, много са интересни. Когато започнах да се занимавам и с народни танци, започнах да разбирам празниците и нещата, които се случват в Ново село. По този начин открих, че Ново село е наистина едно интересно място."
Яна Аронова се определя като градско чедо. Живяла е и е учила в Израел. Открива в Ново село симбиозата между селския живот и почти градските удобства. Задача от университета я отвежда на село.
"Аз и преди пандемията си работих от вкъщи, така че единствено ми трябват интернет и ток... Селският живот е страхотен, никога не съм била по-щастлива. Ново село ми направи впечатление с това, че има много силно самоопределяне. Няма я тази омраза като в градовете. Харесват себе си хората и ме убедиха, че явно са хубави... Общувам с хора повече, отколкото общувах в града."
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..
5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. "Тя се грижи за майката в..
Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...
Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..