Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Каква ще е Европа след пандемията

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Едва ли има някой, който не би желал час по-скоро пандемията от COVID-19 да приключи. В Европа, в частност в България има признаци най-тежката част от здравната криза да е в миналото. И въпреки че все още сме далеч от това да сложим край на пандемията, уверено вървим в тази посока. Всички помним как се промени животът ни след появата на коронавируса, затова и идва логичният въпрос- как ще изглежда Европа след пандемията? 

Със сигурност страните от ЕС ще бъдат по-добре организирани, с ясен алгоритъм за действие при бъдещи здравни кризи. За следващите години е осигурен и солиден бюджет, такъв, какъвто никога не е имало, заяви Андрей Новаков евродепутат от групата на Европейската народна партия.
 

"Пандемията промени Европа завинаги, за добро или лошо, тя няма да бъде такава, като през 2019 г. Според мен- за добро, защото тя ни принуди да действаме като един. Оттук насетне такива глобални проблеми няма да могат да се решават поотделно от държавите и за съжаление този урок го научихме по трудния начин. Крачка по крачка Европа показа, че може да действа като един. Предстои освен високите амбиции за чиста икономика и намаляване на вредните емисии, да имаме и визия за общ стандарт, здравен протокол или поне алгоритъм за действие при заплаха, която застрашава живота и здравето на хората... Да е ясно без да отнема време, че когато нещо подобно се случи, Европа ще знае как да действа, защото в началото на тази криза не се знаеше. Със сигурност ще бъде по-добре организирано. Европа най-малкото обезпечи солиден бюджет, такъв, какъвто никога не е имало. Той ще стигне до всеки един човек, благодарение на фондовете, които бяха приети съвсем наскоро с чисто нов регламент, в който имах щастието да отговарям като преговарящ и съавтор.."


В следващите 7 години България ще получи почти 60 млрд. лв. по новия програмен период, добави Андрей Новаков.


"Сума, която би могла коренно да промени ситуацията в страната и завинаги да скъсаме с групата на догонващите и да станем част от групата на развитите държави на ЕС... Очаква ли се скоро Европа да излезе от пандемията? Нека вземем няколко неща за пример, първото от които е да кажем туризма и авиацията. С мерките, които се предприемат сега- като въвеждането на зелен паспорт, с който да преминаваш границите, ако си ваксиниран или преболедувал, се очаква, че например по отношение на авиацията тя да достигне своите нива на превозвани пътници след 2- 2,5 години. Това е за един сектор прогнозата, същата е прогнозата и за туризма. Възстановяването вече започна, но то ще отнеме време, година, две, за различните сектори ще бъде различно, но в този порядък. Ние сме част от един икономически съюз, така че когато заводите в Германия тръгнат, те ще имат нужда от доставчици в България, скачени съдове сме. Аз очаквам възстановяването да започне скоро, то разбира се ще отнеме време, тъй като това е шок, който не сме преживявали от Втората световна насам."


Как видинчани си представят Европа след пандемията? 


"Надявам се да е по-добре от сега, философски погледнато... Цял свят се бори с тази пандемия и аз смятам, че с науката, която върви сега, ще се справим, ще бъде по-добре. Европа е сърцето тук на света, просто Европа е цивилизацията на света. Много бързи мерки се взеха, веднага се направиха Европейски организации за борба с пандемията. България много добре се справи с това. В момента имаме предостатъчно количества ваксина... Донякъде мерките се спазват, ето в Австрия какво е било- вечерни часове, всичко под контрол. Горе- долу добре, нашият край не е чак толкова много населен. Значи на фона на Италия си беше абсолютно по-безопасно. Не ни затваряха."


Ясно е, че това как ще изглежда Европа след пандемията, е много трудно да бъде прогнозирано с точност, но всички ние- жителите на Стария континент, се надяваме да живеем по-добре и отпреди.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50