Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу коронавируса?

Снимка: Радио Видин

През последните дни резултатите от направените тестове срещу COVID-19 показват обнадеждаващи резултати. Днес новите случаи на заразени с COVID 19 пациенти в област Враца са 3, сочат данните от Националния информационен портал. В област Видин новозаразените са също 3-ма, а в област Монтана няма нови случаи. 94 са случаите за страната, при направени общо 11 151 теста. Какво показват тези данни и можем ли да бъдем оптимисти за изход от пандемията? От началото на седмицата страната ни вече е изцяло в зелената зона на комбинираната карта на Европа за коронавируса, става ясно от сайта на Еврокомисията. Картата отчита брой случаи и процент позитивни тестове за последните 14 дни. Съседна Румъния също е в зелено. Големи части от територията на Гърция обаче, са обозначени като рискови. С най-лоши показатели са Нидерландия, както и региони в Испания и Швеция. Коментирайки преместването на България в зелената зона, здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че това, че сме в зелената зона не бива да ни успокоява прекалено. "Опасността не е отминала и единственият начин да намалим риска е като се ваксинираме масово. Нека използваме летните месеци и да го направим, за да можем да се върнем към нормалния начин на работа."- призова Стойчо Кацаров в изявление, разпространено от пресцентъра на здравното министерство. Въпреки малкия брой ваксинирани у нас, обаче в сравнение с другите европейски държави в началото на седмицата страната ни официално влезе в зелената зона на пандемията. Какво означава това? Разговаряхме с д-р Елена Борисова, директор на РЗИ Монтана:

"Цифрите са обнадеждаващи, но това не трябва да ни успокоява в никакъв случай. Държавата е в извънредна епидемична обстановка до 31 юли, така че трябва да се съобразяваме с това. След жълтата зона е зелената, т.е. заболеваемостта на 100 000 души е много ниска. Има глътка въздух, но не трябва да се успокояваме прекалено и трябва да сме внимателни в поведението си."- уточни д-р Елена Борисова.

Нивото на колективния имунитет у нас ще стане ясно до месец, обявиха преди ден от здравното министерство. За целта ще се създаде база от данни, която да събере броя преболедували, които са лежали в болница, тези на домашно лечение, както и ваксинираните пациенти. Системата за информация се разработва от софтуерни фирми, занимаващи се с медицински софтуер, обяви здравният министър Стойчо Кацаров. Информацията ще се сортира по ЕГН, по области, общини и адрес. Според неофициално проучване на колективния имунитет, направено от една от големите лаборатории в страната между 25 май и 11 юни, стана ясно че 43% от българите са били инфектирани с COVID-19. 

Собствениците на заведения сякаш поеха глътка въздух след поетапното разхлабване на мерките след 1-ви май. Достатъчно ли е това за тях или все още има доста проблеми за разрешаване? Потърсихме за коментар Наталия Бърборска, собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс във Вършец и село Спанчевци.

"Още ги е страх хората, много ги е страх и от тази гледна точка ние сме малко зле. Сравнено с по- миналата година оборотите ни са наполовина и не знам изобщо как ще оцелеем. Имаме и друг проблем- с проверяващите, точно нас малките и туризма ни проверяват, нещо страшно се случва при нас. Проверяват ни за трудови договори, графици и за най- малкото пишат актове, няма предписания, а директно пишат актове и глоби и не знам просто как ще оцелеем, ако продължават ... Според мен трябва да отпаднат маските, защото за мен маските са били винаги абсолютно нещо безмислено. Представете си на морето една сервитьорка при 40 градуса с тая маска? Маските трябва да отпаднат- да дишаш с маска в тая жега тоя влажен въздух, тоя мръсен въздух е напълно глупаво."- коментира Наталия Бърборска.

Със затоплянето на времето поканите за културни събития започнаха да се появяват все по- често. Хората на изкуството бяха онази част от обществото ни, която също сравнително трудно понесе наложените мерки и забрани, заради пандемията с COVID-19. Видинският драматичен театър тази година отбелязва 130-годишнина от своето създаване. Как се справя трупата в началото на лятото и трябва ли според директора на институцията Дейвид Славчев да бъдат ревизирани ограничителните мерки?

"Ние искаме да работим, ние имаме нужда от това да работим, защото всички театри пострадаха в тази пандемия. Всички театри се оказаха леко назад финансово. Първо имаше две спирания абсолютно, после имаше ограничение на 30% от капацитета на залата да играем сега стана 50%. Но и в трите случая театърът е ощетен ... Това, което виждам аз е, че хората се радват на това, че могат да посещават театър, вероятно и много други културни събития. Има и хора, които се страхуват. От септември започваме наистина една голяма кампания, по повод 130- годишнината на театъра."- припомни Дейвид Славчев.

До 31 юли бе удължена извънредната ситуация в страната, заради коронавируса. Попитахме видинчани трябва ли да бъдат ревизирани мерките срещу COVID-19:

"Моето мнение е, че всичко е игра, измама. Би следвало да се провери каква е ситуацията, какво е намерението на управляващите ... Маската е до мен, където и да отида маската е на устата ми. Възрастни хора сме ... Трябва да се разхлабят тези мерки, всичко е пресилено. Аз маска не съм носил, няма и да нося."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Повишават ли се доходите на работещите в Северозапада?

Средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. e 2572 лв. и се увеличава спрямо първото тримесечие с 5,3%, съобщават от Националния статистически институт (НСИ). Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са "Образование" - с 21,2%, "Държавно управление" - със 17,9%, и "Добивна..

публикувано на 20.08.25 в 10:45

Ивайло Папов, "Възраждане": Това правителство е зловредно и трябва час по-скоро да си ходи

България и ЕС в момента "гледат през прозореца" какво се случва. Така коментира в "Посоките на делника" срещата между Тръмп и Путин народният представител от Враца от "Възраждане" Ивайло Папов и добави: "Европейските чиновници са модерни номенклатурчици, които водят Европейския съюз към много лош край, защото ЕС просто не е фактор в..

публикувано на 19.08.25 в 13:03
Любен Иванов

Любен Иванов: Трябва бърза промяна на ВиК сектора

Върху единен закон за ВиК работят няколко правителства. В последните 7 месеца този закон придоби определен нюанс, който му бе наложен от сегашните управляващи. Това, което се цели с него е първо, единна правна уредба на ВиК услугите. В момента те са разпръснати между няколко закона и няколко подзаконови нормативни актове. Цели се с един закон да..

публикувано на 18.08.25 в 15:14

Дава ли новият Закон за ВиК решение на проблемите в сектора

Реформа във ВиК сектора предвижда новият Закон за ВиК . Това е един от очакваните резултати- синхронизиране на нашето законодателство с европейското. Този закон е и опит да се решат някои от проблемите на ВиК операторите, които са от години. "ВиК операторите на практика са търговски дружества, които не могат да влияят на законодателството,..

публикувано на 18.08.25 в 14:33

Село Ошане - между природния рай и социалната изолация

И днес продължаваме да търсим мнения за причините, породили обезлюдяването на Северозапада и западането на този регион, като дадем поредния конкретен пример с още едно село от него.  В рубриката "Добро утро, кмете" ще посетим белоградчишкото село Ошане . То се намира в Западния Предбалкан, край река Арчар, на около 12 км северозападно от..

публикувано на 15.08.25 в 14:30

От 5 септември: Засилен контрол и по-високи глоби по пътищата

С обнародването в "Държавен вестник" новите правила за движение по пътищата са факт.  Промените влизат в сила след по-малко от месец - на 5 септември .  Сред най-значимите новости: както общинските, така и камерите на тол системата, вече могат да установяват превишената скорост. Предстои да бъдат уточнени онези 50 участъка по магистралите..

публикувано на 14.08.25 в 11:00

Ще объркат ли двойните цени търговци и потребители?

Периодът на двойно обозначаване на цените ще бъде една година, като той вече започна на 8 август. В този период цените в левове и в евро се поставят в непосредствена близост, изписват се ясно, четливо, с еднакъв по размер, вид и цвят шрифт. Със същия размер, вид и цвят на шрифта трябва да бъде изписана и валутата на съответната цена. В..

публикувано на 13.08.25 в 10:45