Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравна беседа във Враца по повод Еньовден и Деня на фармацевта

Снимка: РИМ Враца

Еньовден освен празник на билките е и Ден на фармацевта. По този повод във Враца ще проведат здравна беседа на тема "Да подобрим здравната култура на болния врачанин (Северозападен жител)". Организатор на лекцията е Иван Узунов, магистър-фармацевт:


"Всяка година от 2010 г. насам, точно на Еньовден, се провеждаха здравни беседи, които здравни беседи бяха за пациентите. Тази година обаче, тъй като Еньовден е ден не само на билките, Еньовден е ден и на фармацията и аз реших тази година да поговорим как може да подобрим здравната култура, не само на врачанина, а и на нашият съгражданин, сиреч човека от Северозапада. Тъй като здравната култура по-принцип в национален и в северозападен аспект не е проявена така, както трябва да бъде. Просто едни елементарни същевременно познания фармацевтични могат да станат много актуални и терапевтични и същевременно профилактични във връзка с този сезон. Един най-незначителен симптом да не го пренебрегва, а да обърне внимание диагностично, терапевтично, а ако е необходимо и профилактично, ние можем да помогнем на човека от Северозапада..."


Здравната беседа започва днес (24.06.) от 16 часа в Етнографско-възрожденски комплекс "Свети Софроний Врачански" към Регионалния исторически музей - Враца. Фармацията тръгва от билките и именно това е общото между тях, споделя още Иван Узунов по повод денят, в който отбелязваме празника на билките и Денят на фармацевта:


"Билките всъщност, когато фармация е нямало, но са се използвали билките, те са се използвали и за терапия. Не случайно, на най-различни растения са фактически дори, когато е имало гнойно огнище и навремето се е използвал живовляка. Фармацията тръгва де факто от билките и между другото тенденцията е не случайно сега към насочване повече към лечение с екстракти от билки. И да не забравим и за жълтия кантарион. Преди години се изкореняваше, защото жълтият кантарион действа освен антидепресивно, освен за балсам за лечение на стомаха, той и стимулира и по-леки форми за стимулиране на нарушена еректилна функция. Билките имат значение, преди всичко при много много състояния. Но не можем да кажем, че едно остро състояние ние ще го лекуваме с билки. Не можем да кажем, че примерно една шизофрения ще я лекуваме с билки. Но можем да кажем, че при едно хронично белодробно страдание билките имат помощно действие. Можем да кажем, че билките са помощни лекарства и при лечение на някои по-леки  форми на стомашно чревни заболявания. Можем да кажем, че билките имат много голямо стабилизиращо влияние при някои хронично бъбречни инфекции. Но, че билките са панацея - не. Но, че билките комбинирани с медикаментозна терапия, много често водят до един оптимален терапевтичен ефект. Билките имат и превантивна роля."


Как предпочитат да се лекуват видинчани с традиционни лекарства или билки? Отговорите потърсихме в анкета:


"Аз съм повече за традиционните, защото имам много заболявания... Някой път с тези лекарства и билки са противопоказни за някои и не може да пият и едното и другото. Аз съм повече за билките. Не знам така съм предпочела, вярвам, че могат да ми помогнат билките, отколкото лекарствата, но ако не помогнат билките, тогава вече минаваме към нещо по-. Е, дивият кестен с ракия, като се сложи, стои там известно време и после може да се използва за лечение на ставни заболявания. Дори и други болки да имаш освобождава. Жълтия кантарион също, на чай да се вари и с олио цвета да се натопи, след това пак за разни такива болки, дори за болки помага... Не съм много наясно с билките да ви кажа. Обикновено, традиционни лекарства, защото това изписват лекарите... Предпочитам билките, защото е природен продукт, няма химия. В момента се сещам за риган, който съм го ползвала за кашлица на децата, като сироп. При лека настинка, кашлица, хрема спокойно може да се мине с народна медицина. Ако нещата чак се задълбочат, тогава може да се потърси лекарска помощ и съответно химията..."


И все пак при здравословен проблем първо се обърнете към лекар, преди да започне каквито и да е терапии с билки или лекарства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин и Козлодуй ще отбележат 145 години от създаването на Военноморските сили

Военноморските сили на България отбелязват 145 години от тяхното формиране, както и 140 години от създаването на представителния им духов оркестър.   Честванията започват не от Русе, както обикновено, а от Видин, каза за Радио ВИДИН началник на щаба на Военноморските сили Ваньо Мусински : "Видин е по Дунава, Видин е свързан по няколко..

публикувано на 26.06.24 в 14:00

Млада майка се нуждае от средства за лечение в Турция

Десислава Емилиянова е обикновена жена с необикновена история. Медицински работник по професия, бунтар по душа и майка по призвание - така най-правилно бихме могли да я опишем. Зад всичко това обаче седи няколкогодишната ѝ битка. Най-важната в живота ѝ. Не, защото е за живота ѝ, а защото се бори да остане в този на дъщеря си.  Преди 3 години..

публикувано на 26.06.24 в 13:00

Видинското читалище "Славяни" празнува 10-годишнината си с концерт

Десет години от създаването на Народно читалище "Слявани 2013" ще бъдат отбелязани с празничен концерт във Видин тази вечер. "От извора до наши дни" е мотото на събитието. В програмата на концерта са включени народни и съвременни танци, които ще бъдат изпълнени от танцовите състави на читалището, обясни хореографът Деян Славчев...

публикувано на 26.06.24 в 10:15

Две зрелостнички от Видин са с национални дипломи

Християна Страхилова е възпитаник на ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин . За нея книгата на ученическия живот е вече затворена, но със своите постижения тя ще остане за дълго в сърцата на своите учители и съученици. Хриси получава национална диплома за средно образование и изкарва две пълни шестици на задължителния и избирателния държавен зрелостен..

публикувано на 25.06.24 в 17:03

Жителка на село Новоселци се оплака от слабо електрозахранване

Жителка на видинското  село Новоселци сигнализира, че от години има проблем с електрозахранването . Габриела Борисова казва, че   токът в дома ѝ е слаб, има и изгорели електроуреди. Сигнализирали са писмено и устно енергийното дружеството, но досега нямат решение на проблема.  "Тук, преди няколко години, токът стана много слаб, направо като..

публикувано на 25.06.24 в 14:52

РЗИ-Видин: Къпането в река Дунав няма да бъде разрешено

С настъпването на горещите дни  видинчани търсят прохлада във водите на река Дунав . Доколко това е здравословно и разрешено ли е, потърсихме за коментар Регионалната здравна инспекция във Видин . От РЗИ съобщиха, че къпането във водите на река Дунав няма да бъде разрешено и занапред, тъй като крие риск за хората. "И тази и следващите..

публикувано на 25.06.24 в 14:24
Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България

Красимир Георгиев, АКАБ: Държавата се опитва да изгони търговците от храма, но иска и да ги компенсира

Предлаганите промени в обучението и изпитите за шофьори, които предвиждат кандидатите да се явяват на теоретичен или практически изпит не повече от четири пъти в рамките на шест месеца от приключването на обучението , са публикувани за обществено обсъждане от Министерството на транспорта. Другото съществено предложение е за пълна дигитализация..

публикувано на 25.06.24 в 13:59