Производствена практика започнаха повече от 120 ученици от Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Практиката, която е част от учебен план, е предназначена за ученици от 10. и от 11. клас. Тя се провежда по съответна изработена програма и в рамките на 64 учебни часа учениците ще трябва да приложат теоретичните си знания на практика. В края на дейностите работодателите ще дадат оценка на учениците - каза преподавателят Ели Цветанова, която е ръководител на практиката на 10. А и 11. A клас направление "Икономика", специалност "Икономика и мениджмънт". Това са 23 деца, които посещават 12 работни места в различни институции - държавни, общински, частни:
"За учениците е много важна тази жива връзка с работодателите, по места да проследят трудовата дисциплина, да се научат да правят анализ на получена информация и др. Ще работят 7 астрономическа часа с половин час почивка... Ще получат оценка от работодателя и от учителя по практика, така че ще имаме представа как работодателите оценяват нашите ученици..."
Рая е от 10 А. , Теа от 11. А клас, те провеждат практиката си в застрахователно дружество. За една работна седмица Рая е научила много неща - казва тя:
"Научих какви документи се попълват, когато се прави застраховка, кои лица правят застраховката... Материята е трудна, има неща, които не са ми ясни, Застраховката "Живот" е може би най-важна за всеки човек... Харесва ми работата тук... Чувствам се добре и ми е интересно, ...трудности има определено. Тук, конкретно най-трудното е работата с хора, да ги убедиш в ползата от застраховането.."
Десетокласничките Гергана и Димитрия са на практика във видинската библиотека, чувстват се превъзходно и с удоволствие научават много и нови неща:
"Наш ментор е счетоводителят Милена Гергова, иначе в свободното си време разглеждаме другите отдели... Запознахме се с фирмения профил на библиотеката, с трудовата дисциплина, организационно управленската структура, писахме заявления за кандидатстване за работа... Предстои ни да се запознаем със защитата на работниците от държавните институции... Тук хората са много дружелюбни и ни помагат... Подреждаме някои от книгите по съответната информация..."
Мария и Анелия Георгиева са от 10. А клас и имат практически занимания в ДБТ Видин, тук се запознават с различни видове документация, вкл. и писане на CV - ето какво ни разказват те:
"Показаха ни как да работим с различни документи, как да регистрираме хора, които си търсят работа... Интересно е. Сега си правим СV, заявление за постъпване на работа, Като цяло работата тук е интересна, всичко е много подредено... Най-много ни харесва фронт офиса..."
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..
Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения. Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..
13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев". Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..