Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Взривоопасна ли е ситуацията в туризма?

Снимка: Колаж Радио Видин

Норматив блокира достъпа на 212 големи туроператори до държавна помощ, според който български туроператори не могат да получат достъп до 16.5 млн. лв. помощ за възстановяване на вземания на клиенти за неосъществени пътувания през 2020 година. Това ще доведе до трусове в сектора, алармираха от Обединение "Бъдеще за туризма" миналата седмица. Нормативът  внася три съществени нови обстоятелства, които диаметрално променят философията на закона за извънредното положение и са счетоводно неизпълними, считат от Сдружението.  Защо големите туроператори нямат право на държавна помощ и какви са новите обстоятелства, според приетия норматив? Трите нови условия бяха заявени на 15 юни, но се отнасят за събития със стара дата. Туроператорите е трябвало към 5 април да са осчетоводили дължимите към клиентите суми и да са издали за тях кредитни известия. Съгласно Закона за счетоводството обаче, издаде ли се такъв документ, вземанията стават изискуеми в едноседмичен срок. Второто обстоятелство е уверение от доставчиците, че блокираните при тях пари са невъзстановими. Третото условие е туроператорът да няма ликвидни средства към 5 април, което означава да не е разполагал с пари и активи, за да се разплати с клиентите си. В такава ситуация обаче, той би следвало да е обявил неплатежоспособност, а към датата на приемане на постановлението очевидно да е в процедура по несъстоятелност, обясни за радио Видин Павлина Илиева, председател на Обединение "Бъдеще за туризма". Какво се случва към днешна дата?

"Това стана ясно, след като беше публикувано самото постановление на Министерски съвет на 18 юни, което беше ден петък. Беше публикувано в Държавен вестник и ние всъщност тогава го видяхме и реагирахме на 21-ви в понеделник, но какво от това. До тук това, което разбрахме е, че правителството, което претендира за законност и прозрачност си позволи да наруши закона много грубо. Големият ни проблем в момента е, че по закона и по европейската нотификация кандидатстването трябва да стане със сумата, която фирмата или туроператора дължи към клиента си и това трябва да бъде обезщетението по тази програма."- уточни Павлина Илиева.

Как процесът с ваксинацията се отрази върху работата на туристическия бранш и имат ли някакво предимство ваксинираните туристи? 

"Аз по- скоро виждам, че ваксинираните са дискриминирани, които са имали благоразумието да изберат ситуацията да бъдат ваксинирани и да бъдат отговорни към себе си и към останалите. Дали е така или не, това е нещо различно. Говори се, че от август отново ще бъдем затворени. Вие мислите ли, че бизнес, който година и половина е на трупчета, отново затворен след това, някога отново ще може да заработи?"- допълни Павлина Илиева, председател на Обединение "Бъдеще за туризма". 

Справят ли се туроператорите с дейността си в разгара на лятото- това попитахме екскурзовода от Чупрене Ина Тонина, която е и управител на туроператорска фирма.

"Това е един огромен проблем в чисто административен план, тъй като много туроператори не успяха да се разплатят с клиентите за заявени и неосъществени почивки. Не става въпрос за задържани пари, а за непреведени пари към крайни доставчици, към авиокомпании, към хотели, които от своя страна ги задържат и очакват те да бъдат реализирани в едно друго време. За съжаление много се проточи всичко това и това, което беше заявено за миналата година или за есента остава за следващата, пък отново стана невъзможно с втората вълна през есента."- каза Ина Тонина, управител на туроператорска фирма.

В сезона на отпуските къде ще предпочетат да почиват жителите на Северозапада и трябва ли да бъде подкрепен българския туризъм в разгара на лято 2021-ва- това попитахме видинчани:

"Разбира се, че трябва да го подкрепим. Аз харесвам българското Черноморие и си почивам повече тук ... Имаме си хубаво Черноморие и хубави курорти, и са на хубава цена. Не знам защо избягват и отиват в Гърция или някъде другаде ... Първо трябваше служебното правителство да помисли за отрасъла и след това следващото."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57