Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи реакции в Северозапада след вота

Снимка: Радио Видин

Предсрочните парламентарни избори преминаха в спокойна обстановка в Северозапада. При обработени малко над 80% от протоколите в РИК-Монтана "БСП за България" е четвърта политическа сила. Партията ще анализира сериозно резултата, каза водачът на листата Атанас Костадинов.

"Промяната категорично трябва да продължи и това е волята на по- голямата част от хората. Не много хора припознават като носител на промяната БСП. Това за нас е ясно. Вместо да се отчайваме или да даваме негативни оценки, според мен това е фактор, който да ни накара да работим още по-усилено. Но, в какви условия се получи този вот? Имайте предвид, че това, което казвам до голяма степен е характерно за Северозапада като цяло. На първо място бяха положени изключително сериозни усилия за недопускането на платен вот. Което прави чест на органите на реда. Но, пак казвам, това е само началото. Резултатите могат да са още по-добри. Второ, имайте предвид, че във втората половина на кампанията, яснотата затова, че няма да се допусне контролиран вот в голяма степен беше заменено от управляващите от ГЕРБ с т.нар. контролиран вот. Безпрецедентно упражняване на натиск по линия на администрация, на фирми, на служби. Което, пак не ни отчайва или обезверява, а по- скоро ни кара промяната да я въведем и в този план."

БСП регистрира с около 20% спад в сравнение с предишните избори. Половината от тези 20% се дължат на притеснението в групата над 60-годишна възраст от машините:

"И второ, включително за нашите членове и симпатизанти беше по-важно не БСП да спечели, а ГЕРБ да загуби", допълни Атанас Костадинов.

"Българските патриоти - ВМРО, ВОЛЯ И НФСБ" при обработени 100% протоколи събират 2,28%. Димитър Чукарски - водач на листата на "Българските патриоти - ВМРО, ВОЛЯ И НФСБ" благодари на всички, които се включиха в кампанията.

"Надявам се, че рано или късно ситуацията ще се получи така, че нещата да тръгнат напред. Просто не губя оптимизма си или поне не би трябва да го правя." 

Ниската избирателна активност се дължи на некупуването на гласове, коментира още Димитър Чукарски:

"Миналият път бяха купени не по-малко от 25% от гласовете във Видински окръг. Сега са гласували хората, които гласуват по съвест, по убеждение. И вие ще го видите. Това са т.нар. уязвими секции, където е ниска избирателната активност, изключително ниска и то се дължи на това, че просто правителството сега взе съответните мерки и не допусна безразборното купуване на гласове така, както стана миналия път."

1 734 гласоподаватели са подкрепили коалицията "Изправи се! Мутри вън!". 

"Резултатът е добър. Повече от добър. Почти 100% надграждаме от предишните избори. Което е един не лош резултат. Хората ни се довериха. Предпочетоха "Изправи се! Мутри вън!". Разбраха, че ние сме алтернативата на статуквото, разбраха, че ние сме в защита на обикновените хора и сме хората, които може да решим техните проблеми.", каза Стефан Стефанов - водач на листата на изборен район - Видин.

Водачът на листата на ГЕРБ-СДС за област Видин гласува за промяна. Това заяви Росица Кирова в изборния ден:

"За Видин и региона, както и за цяла България, тези избори са важни. Важни са, на първо място затова, защото ще дадат представа на българското общество какво искаме и как искаме да се развиваме. В края на краищата ние сме една голяма общност от хора и ще живеем така, както решат по- голямата част от хората... Държавата ни е поставена в ситуация, в която трябва да избере пътя, по който да се развива. Предстоят сериозна икономическа криза, здравната криза може отново да се завърне. На тези хора тук, които живеят им трябва стабилност, трябва им предвидимост в утрешния ден. Трябва им управление, което да е в името на хората."

От новоизбраните народни представители хората, които отидоха до избирателните секции, очакват:

"Надявам се да гласуват повече хора и се надявам да гласуват за по- добро бъдеще на децата ни, за по- достойни старини на родителите ни... Аз съм на 80 години. Живяла съм в различни периоди. Искам да е спокойно, да има работа, да се мисли малко повече за този, нашия край. И децата ми да имат работа и да си останат тук... Да се промени състоянието на хората, да си останат тук... Пенсиите да се увеличат... Не знам, честно казано. Вече не вярвам на никой, но поне да не са старите... Гласувам за промяна. Искам децата ни от чужбина да се върнат тук.."

При обработени малко над 95% от протоколите разликата между ГЕРБ-СДС и "Има такъв народ" е около 6 000 гласа. Гласовете от чужбина вече е нанесен, което означава, че не бива да очакваме големи размествания, заяви Първан Симеонов - директор на агенция "Галъп интернешънъл":

"В чужбина по всичко личи, че ГЕРБ изостава доста, нещо като едно към три спрямо  "Има такъв народ", така че оставащите гласове могат и да бърнат с малко случващото се... Това ще има много важна символна роля."

Тепърва предстоят анализи, за да се види кои групи не са гласували:

"На първо четене, като че ли не са излезли в такава степен незаети, хора с по- нисък социален статус, което ме кара да мисля, че една голяма част от потенциално зависимите вотове, да го наречем така, не са излезли... Другата причина за ниската активност най- вероятна е свързана със сезона и третата причина - генерално някои хора не видяха смисъл от тези нови избори."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25