Резултатите от проучването показват, че достъпът до здравеопазване в условията на COVID-19 като цяло е влошен. На това мнение са 63% от анкетираните в проучването. Анкетирани са общо 151 участници, от които 84 са хора с хронични заболявания. Анкетирани са също и лекари, работодатели, представители на граждански и пациентски организации, представители на общинската администрация и на РЗИ. Като най-затруднен е оценен приемът в болница- така мислят 115 от 151 запитани. А в най-малка степен пандемията е засегнала достъпа до лекарства и медицински изделия. Половината запитани са оценили достъпа до личен лекар и до лекар-специалист като затруднен. Като основен фактор за това се отчита пренатовареността на системата. Значителна роля има обаче и страхът от заразяване, който възпира пациентите да търсят здравна помощ.
87 от 151 участниците в анкетата смятат, че грижата за хората с хронични заболявания се е влошила, като най-много се е влошил достъпът до лекарско наблюдение и до хоспитализация . 9 от 16 лекари обаче смятат, че тя не се е променила.
Почти всички пациенти с хронични заболявания, които смятат грижата към тях за влошена, са посочили, че здравната система се е фокусирала изключително върху COVID-19 за сметка на други заболявания. Голям брой от запитаните (81%) смятат, че най-много са били засегнати достъпът до хоспитализация и този до лекарско наблюдение, следвани от достъпът до диагностични изследвания (64%) и до социална подкрепа (45%).
55 души от анкетираните са посочили, че лично те или пък член на тяхното семейство, са боледували от COVID инфекция. Като цяло преболедувалите оценяват медицинската грижа, която са получили, като адекватна и навременна. За 83% такава е била грижата от личен лекар, а 90% от ималите нужда са получили адекватна и навременна хоспитализация във връзка с боледуването си от COVID. 69% от запитаните обаче споделят, че боледуването от COVID е предизвикало за тях финансово натоварване, като за 25% то е било значително.
Проучването анализира източниците на подкрепа и информация, които са използвали хората във връзка с боледуването си от COVID-19. На първо място по значимост е медицинската грижа, получена от близки и познати лекари, следвана от тази, която са получили от здравната система по общия ред. Информацията, получена от социалния кръг – близки, познати и роднини – изпреварва по значимост тази от медиите, интернет и специално разкритите за целта дигитални платформи и телефонни линии.
Пациентите с хронични заболявания, участвали в проучването, са посочили като най-големи свои трудности пренатовареността на здравната система, трудният или отказван контакт с личните лекари, невъзможността да получат направление за специалист. Техните препоръки са за определяне на графици – места, часове, "коридори" и др. – за безпрепятствен и безопасен достъп до здравна грижа, както и за повече внимание и напътствия към тях от страна на здравните специалисти.
За лекарите най-голяма трудност е представлявало наличието на неяснота, липсата на алгоритъм и точни указания и правила. В тази връзка те препоръчват подобряване на реда и структурата, както и по-добра физическа и психологическа защита на медицинския персонал.
Във Видин днес стартира кампанията "Заедно срещу диабета", която се провежда в рамките на Дните за превенция на заболяването. В мобилна лаборатория, безплатно ще измерват нивата на кръвна захар, холестерол и кръвно налягане от 9.00 до 16.00 часа пред сградата на Община Видин. В Монтана измерванията ще бъдат на 8 ноември, в същите часове, на площад "Алеко..
В навечерието на Освобождението на Враца, което се отбелязва на 9 ноември, за пети път ще бъдат раздадени наградите "Вестител". Високите отличия ще бъдат връчени на церемония на 7 ноември /четвъртък/, от 10.00 часа - в Ритуалната зала до Регионалния исторически музей. По повод 147-годишнината от Освобождението на града от турско робство - на 9 ноември..
Видин бе домакин на футболен турнир от веригата "Детска ученическа лига Саяна" за момчета и момичета от втори до четвърти клас. Мачовете се играха на терените на спортен комплекс "Колодрума" във Видин. Проверена е готовността на лечебните и здравни заведения на територията на област Видин за действия в условия на зимна обстановка, съобщи..
Общинското предприятие „Зони за платено паркиране“ във Видин започва полагането на нова пътна маркировка с цел обособяване на стандартни паркоместа в района на действащата „Синя зона“ в града. Работата ще се извършва ежедневно от 08:00 до 17:00 часа, като се преустановява движението и паркирането на моторни превозни средства (МПС) в частта на „Зона за..
В Областната дирекция на МВР във Видин е изготвен план за действие при усложнена пътна обстановка през зимата . Посочени са варианти за временно спиране и ограничаване на движението по основни пътища и пренасочването по обходни маршрути, съобщи старши инспектор Асен Кожухаров от сектор "Пътна полиция". "Аз ще акцентирам върху основните пътни..
Троен състав на Окръжния съд във Враца назначи комплексна съдебно-медицинска експертиза и отложи решението за мярката за неотклонение на д-р Григор Томов за следващото заседание. Заседанието бе свикано по повод въззивно частно наказателно дело № 703/24, образувано след внесени протест от Окръжна прокуратура – София и жалба от защитата на обвиняемия..
Църковното настоятелство на храм „Свети архангел Михаил” , Народно читалище „Подем 1928” и Кметството на мездренското село Руска Бела обединяват усилия за тържественото отбелязване на храмовия празник, който ще се състои на 8 ноември, когато е Архангеловден. Програма в петък ще започне в 10:30 часа с празнична света литургия, водосвет и..