Последният полет на български астронавт в Космоса е през далечната 1988г. От полета на Александър Александров със съветския космически кораб "Союз ТМ-5" са изминали доста години, но надеждата отново българин да полети в Космоса е жива. Лидерът на политическа партия "Има такъв народ" Слави Трифонов, заяви наскоро, че ще направят възможно да изпратим, български астронавти в НАСА - американската космическа агенция. Такава идея не е невъзможна за изпълнение, още повече, че постоянно деца от България посещават създадения по модел на NASA и единствен функциониращ учебно-тренировъчен лагер, намиращ се в гр. Измир, Турция. Инициативата Space Camp Turkey може да подпомогне това, да изпратим първите български астронавти в НАСА, коментира за Радио ВИДИН Мирослава Димитрова координатор на програмата в Центъра за творческо обучение.
"Разбира се, че може да подпомогне тази идея, тъй като ние вече имаме над 1000 български деца, които са минали през този лагер. Което дава един огромен избор. Много от тях са продължили да следват своите мечти в сферата на СТЕМ образованието. И не е нужно да е НАСА, макар и лагера в Турция да е по техен модел. В момента космическите изследвания се извършват на международно ниво и ние имаме Европейска космическа агенция тук, локално. Би било много хубаво България най-сетне да стане активен член, защото ние сме сериозна космическа сила или поне имаме такава история, но имаме потенциала да бъдем отново такава... Space Camp Turkey е един учебно-тренировъчен лагер, който е вече на повече от 20 години. 13 години Център за творческо обучение провежда конкурс и си партнира с лагера и изпраща всяко лято български ученици, които да минат през тяхната едноседмична програма. Тази програма включва досег до това как тренират, какво учат и как живеят астронавтите, които се готвят в центровете на НАСА..."
С 3 отборни награди и медал са се върнали българските деца от учебно-тренировъчния лагер проведен в началото на юли месец. Три от децата са от Козлодуй, сподели Мирослава Димитрова:
"...Не е случайно това, че почти винаги българските деца се връщат с отличия и медали. Включително групата, която ни беше първа от 2019 г. насам, в началото на юли, която беше в лагера се върна с три отборни награди и с медала Right stuff, който беше завоюван от една девойка от Велико Търново... Изобщо нашите деца не са случайни, а са изключително специални. Вече над 1000 български деца, повечето от тях вече са възрастни са минали през тази програма. А ни очакват още 2 групи, по около 40 деца да пътуват през август. Децата, които участват в конкурса и които отиват на лагера са от цялата страна. Тази група, която пътува началото на юли имаше деца от Козлодуй, те са ни много активен партньор."
За да достигнат до Space Camp Turkey децата участват в конкурс на Центъра за творческо обучение. Именно през селекцията на такъв е преминала успешно седмокласничката Божана Стойчева от СУ "Св. Св. Кирил и Методий", град Козлодуй. Тя споделя, че от малка се интересува от Космоса и звездите, а лагера в Турция е бил много вълнуващ и полезен.
"В Space Camp Turkey разбрах нови неща за Космоса, как да се отглеждат растения без почва. Също и мисията "Discovery", тя беше също много интересна. Ние я преглеждахме и правихме репетиции към нея... Имахме пилоти, имахме командири, имахме Pilot specialist. Имахме машина за безтегловност, там беше много интересно. Много е странно първоначално, след това свикваш, но нали, да видиш какво е в Космоса... Аз от малка харесвам Космоса, много обичам звездите и особено сега в 7. клас, като започнах да уча физика, имахме като раздел "Астрономия" и аз знаех повечето неща преди да са ни ги предали..."
Храмов празник и 140 години от създаването на храм "Св. св. Константин и Елена" отбелязаха във Видинското село Синаговци. Кметът на селото Иван Иванов приготви курбан - боб по манастирски за всички дошли на храмовия празник. "Храмът ни е много стар и е традиция на празника да се събираме", обясни Иван Иванов: "Всяка година си честваме..
Интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови" на Емилиян Станев или есе - "Животът - колело или стълба", бяха вариантите, между които зрелостниците можеха да избират на днешната задължителна матура по български език и литература. Създаването на текст бе последната от задачите на днешния изпит. Голяма..
Зорница Климентова ще представи новата си книга "Пъстролика река" тази вечер във Видин. Книгата идва седем години след "N-измеримо" . В нея са събрани 18 разказа, които засягат философски въпроси за това кое е най-голямото зло и кое е същественото, стойностното, безценното в живота. "Реката всъщност е метафора на времето, това време, което..
Крепостта "Баба Вида" - един от символите на Видин, през последните дни е посещавана не само от туристи, но и от абитуриенти. Средновековната крепост се превърна в декор на фотосесии, които млади хора си правят, за да им напомнят за родния град и за този толкова важен момент от живота им. В близост до мястото, избрано за снимки, е западният..
20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на Конвенцията за метъра е..
Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова: "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..
Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май, съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..