На 18 август Община Кула стартира ден на отворените врати в общинските музеи- Исторически музей "Кастра Мартис", Етнографска къща, Къща – музей "Професор Александър Поплилов". В Етнографската къща експозицията е разделена на две части - експонати, които илюстрират градския бит и такива, които илюстрират селския бит в града, разказва Христела Александрова - главен експерт "Хуманитарни дейности" в община Кула:
"Идеята за Етнографска къща е още от 2010 година. Всъщност, дължим всичко тук на филолога, общественик и наш съгражданин Емил Дичев, който през 2010 година започна събиране на експонати от региона на Кула и Кулско. Има също така много дарения от селата. В тази етнографска къща са изложени около 700 експоната. Като има още, които се съхраняват на склад и могат да бъдат изложени при желание на посетителите... Можем да видим артефакти от живота и делото на собственика на къщата, в която е изложена етнографската сбирка. Казвал се е Кънчо Йончев и е един от бившите кметове на град Кула. Тук са изложени снимки, също така някои от вещите, които са били в неговата къща, както и документи в добър вид... Къщата Община Кула закупи от негови наследници още през 2010 година."
Спалнята на някогашното кулско семейство с люлката, леглото, раклата и всички автентични мебели, кухнята с оджака и съдове от бита, стаята за тъкане, костюми от Кулския край могат да се видят в експозицията.
"Имаме даже и възможност за демонстриране от една от жените, ако ни дойдат гости туристи и желаят да видят как точно се е извършвало преденето, както и с чекръка", допълни Христела Александрова.
Туристите могат да разгледат експонати от близкото и далечно минало на града и областта, намиращи се в Етнографската къща в град Кула.
Непоказани досега документ и икони ще бъдат част от раздел "Възраждане" на новата експозиция на исторически музей "Конака" във Видин. Специален акцент в "История на България 15-19 век" е Възраждането на Видинския край. В три зали ще бъдат представени най-важните моменти от хайдутството до Освобождението на Видин. 8 са основните теми, обясни..
До увеличениео на възрастта на пенсиониране няма да се пристъпва. Пътната карта за усъвършенстване на пенсионната система в България беше приета в средата на месец май тази година, когато Народното събрание задължи няколко министерства, в това число Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Комисията за финансов..
На днешния ден ще се върнем назад във времето и ще си припомним събитията от една бележита дата от близкото историческо минало. Утрото на 9 септември 1944 г., което бележи един от най-резките завои в българската история на XX век. За броени часове държавната власт преминава от правителството на Константин Муравиев в ръцете на Отечествения..
Фестивал на занаятите и изкуствата ще се проведе от 12-и до 14-и септември в Козлодуй. Форумът стана традиционен, а стремежът на Общината е да предлага все по-богата и разнообразна програма и за възрастните, и за децата, каза Величка Нейчева, директор на дирекция "Хуманитарни дейности" в общинската администрация: "Програмата е много..
С нови преподаватели и повишен брой ученици, с добър външен вид, обновени класни стаи, почистени коридори, ръководството на ПГ "Васил Левски" в Мездра започва новата учебна 2025/2026 година. Общо 138 са учениците, записали се в 4 специалности в 8. клас. С една в повече са паралелките тази година, каза директорът Мирослав Павлов: "За..
Курс по шев и работа с шевни машини започва във Видин в Центъра "Свободата да съм". Преподавател е Иван Попов. "Много хора биха искали да си подгънат дреха или пердета, да си зашият дребни неща, но не знаят как. Ето този курс би им помогнал с основни насоки за шиенето и поддържане на шевните машини. Курсът ще започне на 20 септември и ще се..
Петокласникът Николай Бобев от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин е първият ученик от община Видин, който взе участие в шестата Лятната академия за духови инструменти. Инициативата се проведе в училище "Любен Каравелов" в Копривщица. Той участва в академията със своя преподавател Николай Илиев, който в същото време е..