Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкачват връх Миджур в последния ден на юли

Снимка: Радио ВИДИН

Традиционното изкачване на връх Миджур, висок 2168 метра, тази година ще се проведе на 31 юли, събота. Сборният пункт е хижа "Миджур" над село Горни Лом, а тръгването е в 7 часа. Организаторите от туристическо дружество "Бонония" са осигурили безплатен превоз от Видин до хижа "Миджур" и обратно. Автобуса ще тръгне в 5 часа сутринта от автогара Алексиев, а връщането след 18 часа от хижа "Миджур". Прехода трае около 10 часа в двете посоки и е труден, а лятното изкачване на върха през "Козя гърбина" е един от най-дългите маршрути, обясни председателя на дружеството д-р Борислав Милчев.
 
"Тази година избрахме тази дата. Обикновено в този период се провежда, последната седмица на юли или първата на август, за да разминем малко, защото има много наши членове, които ще участват най-вероятно в ТИД, а следващата седмица пътуват, затова решихме да го изтеглим на 31-ви, понеже е събота и е удобно. Задължително желаещите е хубаво да се запишат при нас, за да можем да ги впишем в списъка. Там е гранична зона и ние се съобразяваме с правилата. В контакт сме с гранична полиция. Списъка трябва да се подаде, телефоните и да се спазват най-вече указанията на водачите, за да нямаме неприятни изживявания. Туристическата застраховка е абсолютно задължителна за всеки, който желае да участва. Той трябва да притежава такава. Ако има собствена годишна, ние трябва да знаем, че я има. На първо място поставяме безопасността на хората. Планината е едно прекрасно място. Надяваме са на хубаво време."

Изкачването на Миджур от страна на Горни Лом е по- трудно, за разлика от изкачването от сръбска страна, обясни още д-р Милчев.

"Специално от страна на Горни Лом е по трудно техническото изкачване. Аз лично не съм го изкачвал от сръбската страна, но хора, които са го правили, съобщават че там е сравнително по приятно за ходене, докато при нас и специално през маршрута на Козя гърбина е и спортно постижение, да се изкачи човек до Миджур за един ден и да се върне. Призовавам всички участници, които ще се присъединят, да бъдем стриктни с дисциплината. Ние сме граничен район. Има едно две много неприятни места, когато човек лесно може да се заблуди и да се окаже, че е слезнал в Сърбия. Ще бъде осигурено всичко необходимо. Комуникация обикновено осигуряваме по трасето, защото там няма навсякъде покритие. Ще осигурим и медицинско обслужване."

Връщането от връх Миджур е още в събота, след 18 часа. Хората от палатковия лагер, който ще бъде в района на хижа Миджур ще могат да останат и в неделя. Палатковият лагер ще бъде изграден още от петък вечерта в района на хижа "Миджур" над село Горни Лом.

Един от редовните участници в изкачването на връх Миджур, което е включено и в националния туристически календар, е Николай Господинов. Родом е от село Трифоново до Монтана, пенсионирал се е в Гранична полиция и е служил в граничния район. Казва, че познава перфектно маршрута:

"Козя гърбина, от там се почва и то направо е право нагоре участъка/пътеката, по която се ходи. През цялото време се ходи вътре в гората на сянка. Бившият кмет на Чупрене направи много неща там и направи тия стъпала. Козя гърбина го водят класическия маршрут. След като се излезе от Козя гърбина е буковата гора. След това започва участъкът с алпийската част. По едни ливади се минава нагоре. Малини зреят по това време. След като се излезе от втората част, свършва в ляво и дясно гората. Като свърши започва само хвойни нагоре и това е третата част от Козя гърбина. Така се излиза до граничната пирамида 336. И оттам вече на някои места се прави по малко почивка. От 336-та пирамида се тръгва. То е само трева нагоре. Характерното за това е, че като погледнеш нагоре по маршрута се вижда един баир. Но като се изкачи този баир, то идва друг баир. И така пет пъти до Миджур. Всеки вика ето го баира, ама той като свърши и почва друг баир. Така се излиза до 335-та пирамида. Тогава вече се тръгва малко в ляво. Излиза се вече малко в десно от билото. Самата гранична бразда е по ръба. Там вече се вижда на сърбите тяхната хижа "Бабин зуб". Има две езера в сръбско."

Повече за изкачването на Миджур чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В  Третата неделя след Петдесетница , Църквата насочва нашето внимание върху Иисусовите поучения, които наричаме  "Проповедта на планината" . Почитаме и светите първовърховни апостоли Петър и Павел . "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Тежко е да си физически слепец. Още по-тежко е, обаче, да си духовен слепец...

публикувано на 29.06.25 в 08:00

Общественик с първа книга за община Бойница

Книга за най-малката видинска община - Бойница, пише общественикът и жител на село Периловец Радослав Треилов. "Бойница - минало, настояще и бъдеще" ще бъде първата книга, събрала информация за всички населени места от общината, включително и за вече несъществуващите Халовски колиби и Драгичеви колиби.  "Идеята се зароди у мен като жител на село..

публикувано на 27.06.25 в 16:47

Климат в оранжево: Видин и Северозападът под натиска на опасни горещини

През последните години понятието „опасно високи горещини“ се превърна в често срещан термин в новинарските емисии и метеорологичните прогнози. Това не е просто поредната прищявка на времето, а ясен сигнал за променящия се климат и за нарастващите предизвикателства, пред които е изправено човечеството. За разлика от внезапните бури или..

публикувано на 27.06.25 в 16:35

Към кого гледат "Сребърните очи"

Хърикейн е градче с мрачна история. Освен това е и градче, от което никой не си тръгва. Осемнадесетгодишната Чарли обаче си е тръгнала преди десет години, веднага след смъртта на баща си. А днес трябва да се върне без да е сигурна, че има сили и желание отново да види онази къща, пълна със странните му изобретения. Ами „Пицарията на..

публикувано на 27.06.25 в 16:25

Жители на Търняне: Плащаме си данъците, искаме повече внимание и по-нормален живот

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим видинското село Търняне.  Ако погледнем справката за него, ще прочетем, че в близост има два водопада по река Войнишка: на 500 м и на 700 м от населеното място. В действителност, понятието "водопад" тук не е съвсем точно и е доста далеч от истината- по-скоро са два пада на водата от поливни..

публикувано на 27.06.25 в 17:00

На Световния ден на риболова: Една история за баланс, природа и страст

В Световния ден на риболова ви срещаме с един човек, за когото риболовът не е просто хоби, спорт или начин за прекарване на свободното време – той е начин на живот, философия и източник на вътрешен баланс. Това е видинчанинът Кристиян Кабаджов – страстен спининг риболовец , чиято отдаденост към природата и водата вдъхновява всеки, който..

публикувано на 27.06.25 в 15:30

Рок група ЕЛИТ с концерт във Видин

На 30 юни, понеделник, във Видин за първи път ще гостува известната рок група "ЕЛИТ". Създадена в началото на 90-те години под името "STONEHENGE", музиката им и днес е харесвана от много почитатели на българския рок. Концертът на "ЕЛИТ" е част от културната програма на Община Видин и е по повод посрещането на първото юлско утро - "July morning..

публикувано на 27.06.25 в 15:00