Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли готовност видинска област за нова вълна на пандемията?

Снимка: Радио Видин

Преди дни, под председателството на областния управител Огнян Асенов, се проведе заседание на Областния временен кризисен щаб за оценка на риска в област Видин. Заседанието се проведе след като министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, разпореди на директорите на Регионалните здравни инспекции да уведомят областните управители за приетия Национален оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, както и да се обсъдят мерките, които влизат в сила при покачване на броя на заразените, по повод очаквана нова вълна на заразени с вируса. Каква е ситуацията във видинска област? На заседанието присъстваха директорът на РЗИ- Видин, директорът на ОД на МВР, директорът на ТД "Национална сигурност", началниците на ГПУ- Видин и ГПУ- Брегово, директорът на РДПБЗН- Видин, директорът на МБАЛ "Св. Петка"- Видин, заместник кметът на община Видин и представители на ЦСМП- Видин. От Регионалната здравна инспекция представиха акценти от приетия Национален оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, приет с Решение на Министерския съвет от 15 юли 2021 г. В плана е представен анализ на епидемичната обстановка, като за начална дата е определена 8 март 2020 година, когато е потвърден и първия случай на заразен в България. В резултат на събраната и систематизирана информация от всички здравни инспекции, НЗОК и областни болници, е направен анализ и оценка на рисковете - на база брой заразени, използваните налични ресурси към м. декември 2020 година, възможностите за подобряване при евентуално възникване на нова вълна от заразени. В тази връзка с Националния оперативен план са разписани определени дейности по отношение повишаване заболеваемостта. За целта е определен критерий брой заразени, при отчитане на 14 дневна заболеваемост на 100 000 души. В съответствие се определят и 4 нива на противоепидемични мерки. При всяко ниво има регламентирани дейности по отношение оценка на епидемичната ситуация и планиране на противоепидемичните мерки, единен протокол за диагностика и лечение при COVID -19, мерки за организация на спешната помощ, план за разкриване на COVID-19 легла по болници и координация на хоспитализациите, осигуряване с лекарства. Към 26 юли 2021 година, област Видин попада в първо ниво на заболеваемост, обясни д-р Светослава Мартинова, зам. директор на РЗИ Видин:

"В изпълнение на заповед на министъра на здравеопазването, беше свикан Областния кризисен щаб на 27 юли, на който директорът на РЗИ представи Националния оперативен план за справяне с пандемията с цел създаване на организация, отчитаща спецификите и потребностите на територията на област Видин. Представена бе информация за актуалната епидемична обстановка, според която общият брой потвърдени случаи на територията на областта от началото на пандемията е 3027 души. 14- дневна заболеваемост на територията на областта е 8,5 на 100 000 хиляди. Този показател за средната за страната е 17 на 100 000, тоест два пъти по- малка е заболеваемостта на територията на областта към днешна дата в сравнение със страната. По отношение на ваксинационния обхват общо поставените дози на територията на област Видин са 16 339. Броят на лицата със завършена имунизация е 8041, което е 9,9% от населението на областта."- уточни д-р Светослава Мартинова и допълни, че на проведеното заседание е било обсъдено и предложено засилване на контрола по спазването на визираните противоепидемични мерки, както и спазването на предписаната задължителна карантина на влизащите в страната от чужбина лица.

Видинчани споделиха, че все още не може да има повод за радост, предвид данните от Единния информационен портал за ситуацията в областта към момента. Голяма част от тях са скептично настроени и към процеса на ваксинация, показа анкета по темата:

"Ние и по- рано се радвахме, че във Видин няма, а накрая ни връхлетя. Аз съм се ваксинирала отдавна и имах проблеми, отключиха ми се всички болежки, но децата ми настояваха ... Не можем да бъдем сигурни в това нещо, защото това идва за един ден и си отива за един ден. Много е относително. Хората не вярват, но аз съм го прекарал в лека форма, а който не вярва проблемът си е негов ... Аз не вярвам, че няма случаи във Видин, открито го казвам, защото така мисля. Моят съпруг се ваксинира и нямаше някакви странични ефекти. Лично той мисли, че преди да дойде пандемията е изкарал болестта."- коментираха видинчани.

Има ли готовност Областния временен кризисен щаб за оценка на риска в област Видин за бърза и адекватна реакция при повишаване на случаите на заразени с коронавирус пациенти и какви са евентуалните стъпки в тази насока- разговаряхме с Областния управител на видинска област Огнян Асенов:

"Видинските граждани следва да бъдат спокойни към момента, тъй като ние сме на първо ниво. Данните, които имаме за заболеваемостта на първо ниво не дават основание за сериозни притеснения ... За съжаление общо поставените дози ваксини на територията на област Видин към момента са 16 598, а лицата със завършен ваксинационен цикъл са 8181. Това прави около 10% от цялото население на видинска област, което значи, че това е недостатъчно. По прогнозни данни се очаква още една вълна от развитието на COVID-19 кризата и бих искал да апелирам към гражданите на видинска област да бъдат малко по- активни по отношение на ваксинацията ... Нека всеки да се съобразява с противоепидемичните мерки и да спазва реда. Маските трябва да се носят, така както е обявено от Министерството на здравеопазването, а контролът се извършва от страна на РЗИ."- уточни Огнян Асенов, областен управител на област Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27