Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Стойчо Стойчев: ИТН бяга от твърд ангажимент

Стойчо Стойчев
Снимка: Личен архив


"Кабинетът е от хора, които са слабо познати. Нищо по-различно от предишното предложение, с изключението, че Николай Василев беше позната и оказа се - доста спорна фигура. Голямата въпросителна е не кои са лицата, не с какво са се занимавали, а каква ще бъде парламентарната подкрепа, колко устойчиво ще бъде парламентарното мнозинството, ако въобще се формира", каза в "Посоките на делника" политологът доц. Стойчо Стойчев относно предложения проектокабинет на ИТН.

Според университетския преподавател думата коалиция не се възприема положително.

"Формулата кабинет на малцинството е удобна за Трифонов. В България в политическия си смисъл коалицията е мръсна дума. Разбира се, опитът с Тройната коалиция е лош. От друга страна, в България няма как да се избяга от коалицията, защото пропорционалната избирателна система произвежда парламенти фрагментирани с необходимост от сътрудничество между две или три партии. Поради PR съображения или заради друга причина - от партията ИТН не искат да се обвързват с коалиционни договорености. Това може да се тълкува наивно като проява на почтеност към избирателите. Същевременно на всеки му е ясно, че за да минават предложенията за промени в законите трябва да се търси парламентарна подкрепа". 

Доц. Стойчев допълни:

"За първи път наблюдавам нещо подобно в българския политически живот. Досега винаги този, който поема отговорността, очаква твърд ангажимент от подкрепящите го политически сили. Обикновено, така беше и при ГЕРБ, преговорите завършваха или със споразумения, или с поет ангажимент по програми, по мерки. Мандатоносителят бяга от твърд ангажимент на другите партньори по отношение на правителството".

Единственият въпрос по отношение на подкрепата остава Демократична България, на мнение е политологът.

"За минаването на кабинета ДПС могат да подпомогнат, но на декларативно ниво казаха, че няма да дават подкрепа след като не се иска. Разбира се, тя може да бъде пасивна (като се намали форума). Не вярвам това да се случи. Този кабинет разчита единствено на Демократична България. БСП и партията на Манолова ще го подкрепят със сигурност. Конюнктурата е такава, че за тези партии е по-добре да сформират този кабинет. Макар острите сблъсъци, ДБ ще подкрепи този кабинет. До трети мандат стигне ли се, президентът ще го даде на БСП. Това ще обезсърчи партията".

Центърът на власт в този мандат ще бъде в Парламента, не в Министерски съвет, обясни още доц. Стойчев.

"Персонално министрите са до такава степен натоварени с административни ангажименти, че каквито и експерти да са, трудно могат да разчитат на експертизата си. По-скоро трябва да са добри администратори, да възлагат измерими индикатори, да гарантират ефективен процес по генериране на политики".

Ще се стигне до кабинет, защото опцията за нови избори не е изгодна за политическите играчи, прогнозира Стойчев.

"Твърде пресилени думи. Нито хората са нови, нито идеите са нови. Периодично през години се търсят вълните на промямата, защото се сменят поколенията. Феноменът ГЕРБ се появи със същите заявки - промяна на корупционния модел на Тройната коалиция", каза ръководителят на Лабораторията за изборни системи и технологии и преподавател по анализ на политическия риск и противодействие на организираната престъпност в катедра "Политология" на Софийския университет "Св. Климент Охридски" относно обещанията за голяма промяна и нов модел.

Интервюто с доц. Стойчо Стойчев можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24