Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Поход към здравето" във Вършец

2
Паметникът на директора на първата държавна баня д-р Дамян Иванов
Снимка: Пламен Генчев

"Поход към здравето" се проведе през почивните дни в града на здравето - Вършец. Събитието бе част от програмата за отбелязване на Празника на курорта, минералната вода и Балкана "Вършец 2021". Организатори са анестезиологът д-р Илко Асенов, който работи в София, но помага и на хората от село Горна Бела речка, и от Катерина Вълчева, кинезиолог и секретар на Народно читалище "Изгрев - 2019" в същото село. Двамата създават платформата "Modus Vivendi", което в превод от латински означава начин на живот, чиято цел е да помогне на хората да се върнат към себе си, обясни Катерина Вълчева:

"Близо две години разговаряме в чисто приятелски кръг за болестите и техните причини - нещо, което е голяма тема за мен, и д-р Асенов като анестезиолог има изключително много опит в работата с човешкото здраве. Той ми разказа една изключително красива история за неговия детски лекар и за това какво е представлявал лекарят като идеал в миналото и си говорихме за това как ние, хората губим контакта със собственото си тяло и с нашите лекари и колко е нужно да изградим отново тази връзка. Тогава Мариана Асенова, съпругата на д-р Асенов, каза: "Защо просто не го направите, защо не се върнете към това, защо не говорите с хората за това" и някак си там се роди това дете, наречено "Modus Vivendi", което цели да върне хората към себе си."

Походът към здравето започна при паметника на д-р Дамян Иванов, който първи оценява даровете на Вършец, премина през "Боров парк" и продължи до "Иванчова поляна". Той бе съпътстван от лекция в движение. Какъв бе акцентът в нея, обясни д-р Илко Асенов:

"Неслучайно избрахме мястото на събитието да е Вършец поради факта, че това е първият курорт в България. Първият балнеолог - д-р Дамян Иванов, внимателно сме проучили какво е вършил той, защото тогава от едно селце Вършец се превръща в един модерен европейски курорт и той е бил визионерът, който е направил и банята, и каптирал извори, направил и санитарно-защитена зона около тях, където съчетал освен лечебното въздействие на минералната вода и разходки на открито. Искаме да акцентираме върху това, което е направил той,  за да запознаем хората, че няма само заведения за кебапчета и кюфтета, а има и нещо друго."

Минералната вода е уникална със своите лечебни качества. Може да се прилага както външно, така и вътрешно, обясни д-р Асенов:

"Тъй като е достатъчно близка по състав на кръвната плазма, има известна радиоактивност, която е в рамките на нормата и е т. нар благоприятна радиоактивност, тоест помага на организма да се чисти и през кожата, и през храносмилателния тракт, от всички токсини и вредни неща, които някога отнякъде сме се излъгали да приемем. Тъй като леко затопля тялото, помага и при  заболявания на периферната нервна система, на костно-мускулната система, на бъбреците, в смисъл на отделителната функция на човека, и на храносмилателния тракт, както и на сърдечносъдовата система..."

Инициативата "Поход към здравето" на платформата "Modus Vivendi"  е насочен към хората от всички възрастови групи. Следващото ѝ издание ще се състои на 28 и 29 август отново във Вършец. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18