Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Помързелувайте днес, но не прекалявайте

Снимка: Радио ВИДИН



Клише ли е твърдението, че българинът е мързелив? Отговор на този въпрос потърсихме на днешния 10 август,  Международният ден на мързела.

Традиционна и многовековна народна ценност е трудолюбието, което често намираме в народния фолклор и дори народния хумор.

"Признали сме, че българинът е трудолюбив. Имаме нужда да го вярваме, защото се наблюдава отчуждение от изконните български ценности - отчуждяване от земята, от представата, че семейството трябва да бъде обединено и многочленно, за да обере плодовете на труда, които преди това са засадени. В исторически план възрожденците не са се нуждаели от друг мотив, освен усещането, че принадлежат на този народ и държава, за да правят своите дарения, своите постижения в бизнеса и науката. Затова е важно какво е количеството човечност и мотивация и представа за принадлежност към определена държава и определена страна. Усещането за собствената мисия е това, което ще те направи мързелив или човек с такава мисия. Ако вярваш, че си роден да бъдеш мързелив, да очакваш всичко да дойде готово - тогава е безпредметно да полагаш усилия", каза Мартен Калеев, писател и общественик, почетен гражданин на Монтана, председател на дружеството на писателите в област Монтана и главен редактор на Алманах "Огоста".

"Накарай мързеливия на работа, да те научи на акъл" -  една иронизиращата ленивците поговорка, които поучават как друг да свърши работата вместо тях. Но дали понякога пестенето на усилия не ражда и "полезни" идеи? 

"Обикновено по-интелектуалните личности, които се отдават на простия мързел - такъв със съзерцания, с размисъл, са направили така че са измислили дистанционното, доставката на храните, машините, които замениха физическия труд. Има и нещо хубаво в това човек да бъде мързелив или ленив дори: ако в неговото съзнание има представа, че най-важната работа е работата на неговия мозък, да създава, да постига с разпределение на силите и ясните цели. Съзерцанието и мързелът до един момент са здравословни, стига да не се превърнат в постоянно състояние".

Помързелувайте днес, но не прекалявайте, обърна се към всички Калеев.

"Изборът как да живеем е личностен, той е дълбоко емоционален, вътрешен. Най-хубаво се мързелува с приятели, които имат интелектуалният потенциал да споделят това състояние: дали на чашка, дали на хапка. Можеш да си го позволиш под формата на почивка с хубави хора. Това е предпоставка дори следващият ден да бъде по-продуктивен, креативен. Търсете онзи мързел, който да ви доведе до точката "не мога вече да не правя нищо, трябва да осъществявам идеите си".

Пребориха ли мързела днес видинчани?

"Ние си мързелуваме всеки ден, така че днес е бонус... Всеки, който е работил, има право да почине малко, това не значи, че е мързел... Това е рефлекс от миналото - че българинът е най-работният. Това не е така. Иначе след всяка свършена работа е хубаво човек да помързелува... Да, харесвам да помързелуваме, седим на креслото, четем книга... Любимото ми хоби е, особено с бира легнал на плажа... Нека се отпуснем днес... За да си мързелив, значи че трябва да има какво да работиш, а то вече няма".

А ако чакате своето вдъхновение, докато мързелувате, не забравяйте крилатите думи на Чайковски: вдъхновението е такъв гост, който не обича да посещава мързеливите.
.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността кмет..

публикувано на 09.07.25 в 17:05
Габриела Георгиева на церемонията

Сопраното Габриела Георгиева се завръща у дома с "Магията на операта"

Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът".  Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..

публикувано на 09.07.25 в 16:39

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00