Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлиян Петров: Съборът във Видин е синоним на корупция

Снимка: Радио Видин


"Видинският панаир се организира чрез корупционни практики. Ако ще отдаваме панаира на концесия, да има ясни правила - обществено обсъждане, решение на Общинския съвет и го даваме на лицето Х. Сега знаем, че Общината е организатор, а друг ще прибере пари, за които няма яснота колко точно са", коментира в "Посоките на делника" общинският съветник Юлиян Петров.

Според него в момента се наблюдава източване на огромни парични суми.

"Общината и кметът парадират, че организатор е Община Видин. До мен достигна и друга информация - няма как човек ресторантьор да прибира т.нар дарения и наеми на самия панаир. Къде отиват тези пари? Община Видин трябва да каже колко са участниците на панаира. Аз съм сигурен, че са максимум 4 фирми. Аз и вие с две фирми можем да вземем всички площи и места за сергии за 5 лева на квадратен метър. Когато дойде лицето Х - за него цената вече е друга, защото има препродаване на места. Това е корупция".

В момента Видинският панаир е препродажба на места и затъмнение по въпроса, колко струват изпълнителите, посочи още Петров. 

"Драгана Миркович има оферта от 44 000 лева за изпълнението, което ще направи. Кой ще плати? Общината, дарения, за които трябва да договор в Общината, но липсват. Това е същността на Видинския панаир в момента. Стотици хиляди лева ще потънат".

По думите му в организационния процес има конфликт на интереси.

"Самата програма се прави по следния начин: с корупционни практики. Интересувам се от много неща, затова реших да потърся отговор на въпроса, как се организира другото лице на панаира. Знаем, че ще излезе кметът, ще режат ленти, хората ще са доволни, пуши скара, музика навсякъде. По-важно е другото лице, организационният процес. Ако аз организирам от името на Общината, ще си намеря посредник, който да ми даде оферта към цялата програма. Такъв посредник взима между 3 и 5 %, а ако цялата музикална програма струва 100 000 лева, той ще вземе парите за координацията. Нямаме яснота 3 или 5 % е тази комисионна, нямаме яснота коя е фирмата, а до мен достига информация за близък роднина от мъжки пол на един заместник-кмет се е заел с това нещо".

Основно притеснение е следващата COVID вълна:

"От днес имаме 800 заболели, а на панаира ще има десетки посетители. Възниква въпросът, Община Видин взела ли е сериозни мерки, ще носят ли хора маски и ръкавици".

Видинският панаир не може да се превърне в копие на Пловдивския, защото същността му е да бъде селски събор, аргументира се Петров.

"Не смятам, че ще бъде копие на Пловдивския, там идеята е съвсем различно. Преди 30 години на старото място в парка имаше изложби на хора със собствено производство, имаше фабрики и заводи във Видин. Това беше една огромна изложба. Към днешна дата Видинският панаир се превърна в селски събор. Само на селските събори пушат скари, продаваме памук, звучи музика за всеки един. Програмата трябва да бъде балансирана с всеки един вкус, против нея нямам нищо против. Видинският край винаги е бил свързан със Сърбия, логично е да има такива изпълнители. 

Юлиян Петров посочи, че за първи път няма организация за паркиране.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45

Как МИГ- Лом помага на местната общност

Местна инициативна група (МИГ) - Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите.  Музеят кандидатства за финансиране на археологически изследвания. Проектът е сключен между Община Лом и Държавен фонд "Земеделие" по процедура на МИГ. Целите..

публикувано на 21.10.24 в 15:28

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59