Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 500 абитуриенти във Видинско трябва да платят сами здравните си осигуровки за юли

Снимка: архив

От 1 юли до 25 август над 500 абитуриенти, положили успешно държавен зрелостен изпит през 2021 година във Видинска област, трябва да декларират и платят сами здравните си вноски за месец юли, съобщават от Националната агенция по приходите.  Учениците, завършили гимназия, трябва да се осигуряват сами докато станат студенти или започнат работа. Изключение правят тези млади хора, които веднага след завършването на гимназия започнат работа и се осигуряват от работодателите си. 

За сметка на републиканския бюджет се осигуряват здравно учениците, навършили 18 годишна възраст, до завършване на средното си образование и студентите - редовно обучение до навършване на 26 годишна възраст, т. е. съществува един период от време, в който те не попадат в нито една от двете категории - "ученици" или "студенти". През това време трябва сами да плащат вноските си за здравно осигуряване, които са в размер на 26 лева на месец, защото съществува възможност да се окажат с прекъснати здравно-осигурителни права.

Абитуриентите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски чрез електронната услуга на НАП. Повече от три неплатени вноски за последните три години водят до прекъсване на здравните права. Справка за здравния статус се извършва и автоматично с въвеждане на ЕГН на телефон  0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна. С електронния калкулатор на сайта на НАП може да се изчислят дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях.

Повече информация за плащането на здравните вноски може да се получи интернет страницата на НАП, в офисите на приходната агенция или от кол центъра на НАП – на телефон 0700 18 700 на цената на един разговор, въпроси могат да се задават и чрез електронната поща на адрес infocenter@nra.bg.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 18 август 2025 година

Участниците в Международната гребна регата по Дунав ТИД (TID-Tour International Danubien) пристигнаха във Видин. По традиция лагерът на гребците е разположен край крепостта "Баба Вида" в града. Такса за достъп е предвидена в новия Закон за ВиК . Тази такса гарантира един задължителен доход за оператора, цената се определя от доставеното..

публикувано на 18.08.25 в 18:00

Мездра обсъди социалните услуги за следващата година

Публично обсъждане на проект на Общински годишен план за социалните услуги през 2026 г. на територията на община Мездра се проведе на 18 август 2025 г. в Заседателната зала на Община Мездра, съобщават от местната управа. В обсъждането взеха участие представители на Общинската администрация, служители, ангажирани с развитието на социалните услуги на..

публикувано на 18.08.25 в 16:13

15 доброволци помагат на пожарната служба в Брегово

Засушаването и честите пожари през последния месец засилват ролята на доброволните отряди по места. Това обясни Светлана Любенова, служител по сигурността на информацията, пожарна безопасност и защита на населението в Община Брегово. Бреговското формирование е създадено още през 2008 година, узаконено е през 2009-а с решение на Общинския съвет...

публикувано на 18.08.25 в 16:00

Кула отново събра любителите на домашни любимци на традиционна изложба

Изложба на домашни любимци се проведе днес, 18 август, в Кула  за 23-та поредна година . Събитието бе част от програмата за традиционния панаир в града, който започна на 14 август. Около 20 домашни любимци  бяха показани н а изложбата . Събитието откри Христела Александрова от Общината в Кула: „Радвам се, че мога открия..

публикувано на 18.08.25 в 15:29

Село Боровци се подготвя за фестивал

Народно Читалище „Развитие - 1927" и кметството в берковското село Боровци се готвят за 9‑ия Фолклорен фестивал на песните, танците, традиционните храни и занаяти. Събитието ще се състои на 23 август от 16:00 ч. на площад „Георги Димитров". Във фолклорната програма ще се включат домакините от ансамбъла за изворен фолклор „Боровчани", а също така и..

публикувано на 18.08.25 в 13:43

Място за отдих ще бъде изградено край село Плешивец

Беседка и барбекю ще бъдат изградени в района на водопада Бобука край село Плешивец, обясни кметът на община Ружинци Александър Александров:  "От тази година започваме да облагородяваме къта за отдих с поставянето на беседка край водопад Бобука. Този водопад е видим през есенните, зимните и пролетните дни. През лятото се вижда само малко вода,..

публикувано на 18.08.25 в 13:00

21-годишен от Берковица е задържан с амфетамин в село Стубел

Служители на сектор „Пътна полиция“ в Монтана са установили  21-годишен жител на Берковица в района на стадиона в село Стубел  след сигнал за произшествие . При проверката младият мъж доброволно е предал полиетиленов плик с 2,3 грама бяло прахообразно вещество, което при полеви тест е реагирало на амфетамин . Задържаният е приведен в ареста..

публикувано на 18.08.25 в 11:40