Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чешма край Типченица има нов облик

Снимка: Сергей Цеков

Композиция от 3 атрактивни дървени навеса изработени с ръчен труд облагородяват отскоро района на обществената чешма край село Типченица. Освен да си налеят студена изворна вода, посетителите могат да седнат на пейките с масички и под заслона да си направят барбекю. Новото място за отдих е дело на занаятчията Сергей Цеков:

  

"Нещата ги финансира чичо Иван, той е родом от Типченица и ме потърси, за да му свърша работата. Аз като занаятчия, това си е един вид приложно изкуство, държа нещата да имат своят стил. И от там нататък той ми се довери и мисля, че съумях нещата да имат стил и да изразяват майстория, защото аз съм с убеждението, че България е имала и вярвам, че ще има традиции в майсторията, тази, която аз практикувам - именно дърводелството. Това, което съм изработил е навесна конструкция над чешмата, тя се намира малко преди входа на село Типченица, 300 метра преди да започне селото в букова гора, която я прави с много хубава вода. Много е ползвана, направи ми много хубаво впечатление, че докато работех постоянно спираха коли, хора - жители на селото и хора, които преминаваха за съседните села или по работа. Преди това е имало навес, който не е бил към чешмата а само навес за барбекю. Но там сега в момента се строи пътят Е79 и при маневра на голяма машина са съборили стария покрив, който беше за мен безличен. Аз държах нали, да бъде по-различно конструиран. От там нали, се възстанови самото барбекю, отделно покривче се образува, защото терена е така на дъга, различно и щеше да е по-грозно ако се обхване в един покрив барбекюто и навеса, който го има. За това са на 2 отделни конструкции. Те, де факто, са 3 покривни конструкции една до друга, независими една от друга, но същевременно стилови еднакви нали, за да се следва линията, която има там. Общата квадратура на 3-те навеса е между 80-100 квадрата, което не е малко, мащабно е като работа. И това, което ме радва е защото това е един пример, как едно обществено нещо се прави както трябва. Както са го правили нашите деди, за общественото най-доброто. А сега принципа за съжаление е обърнат."


Около 1 месец е бил необходим на Сергей Цеков за изработката и монтажа на дървена конструкция. За облагородяването на общественото място лични средства е отделил местният жител Иван Иванов, който споделя, че всичко прави от обич към родното място.


"Това ми е родното село и за туй. Да, това е най-важното. Като дълг основно това, което съм благодарение на моите родители и учители, затова се чувствам задължен. И като имам възможности, по примера на предците ни, които са били по-заможни да оставим нещо за поколенията, хубави неща. Трагично беше и за това, на входа на селото е. Сега се надяваме с новият път там да се засили интереса, да направим по-хубаво място за живеене. Радвам се, селото ни е много живо. Привечер почти е пълно там на барбекюто, чешмата, то стана доста приятно така. Водата е букова и е много хубава, не спира целогодишно и почти цяло село, даже има хора от Мездра ходят специално събота и неделя с доста съдове да си налеят от там, че много хубава вода, много студена. Сега особено за лятото е много приятно, че е букова сянка и е хладно през целият ден в тези жеги е само за тази работа. Барбекюто е с фурна, върши добра работа..."


Иван Иванов допълва, че инициативите по облагородяване на Типченица ще продължат и за напред.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05