Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Презентация популяризира лешоядите

Снимка: Врачански Балкан

 Колко вида лешояди се срещат в България, с какво се хранят, къде живеят и защо са в опасност? На тези и още много други въпроси отговориха експертите от Сдружение "Зелени Балкани" по време на презентацията "Лешоядите във Врачански Балкан", която се проведе на 19 август в Природозащитен център "Натура". 

Всички присъстващи участваха в подреждането на интерактивни пъзели, както и във викторина с много награди. Най-малките посетители научиха, че лешоядите са "прахосмукачките" в природата и че, благодарение на високата си телесна температура и киселинност в стомаха, те не се заразяват с вируси и бактерии, които поемат с храната. Въпреки това,обаче, масовото използване на отрови през 60 и 70-те години на миналия век води до значително намаляване на лешоядите, а някои видове и напълно изчезват от територията на Стара планина.

Днес, благодарение на усилията и непрекъснатата работа на природозащитни организации, доброволци и институции посетителите в Природен парк "Врачански Балкан" могат да наблюдават над 70 белоглави и 10 черни лешояди. В момента на територията на парка се реализира проект "Светло бъдеще за черния лешояд", който цели създаването на стабила популация на този вид в района.

  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула тази вечер посрещат "Къпачите"

Йордановден и Ивановден по стар стил отбелязват днес в Кула, където тази нощ ще се проведе един от най-характерните обичаи за този регион на страната, познат като "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказа за радио Видин секретарят на НЧ "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Обичаят е много популярен в нашия край, а..

публикувано на 19.01.25 в 10:21

От утре са в сила противоепидемични мерки във Видин

Грипна епидемия е обявена във Видин заради нарастващия брой на заболелите. От утре ще са в сила временни мерки за ограничаване на разпространението. Остават присъствените занятия за учениците. Увеличени са повикванията на телефон 112 от пациенти със симптоми на грип. Повече са и чакащите пред кабинетите на общопрактикуващите лекари...

публикувано на 19.01.25 в 10:20

Високи нива на шум са регистрирани във Враца

В 11 от 15-те пункта, в които е бил измерван шумът във Враца през изминалата година, нивата са над допустимите норми. Според годишния доклад на регионалната здравна инспекция това е 73,3% от обхванатите точки в града. Здравните власти определят нива от 63 до 72 dB като нормални за градски условия – такива са били нивата в едва 4 от измерваните райони...

публикувано на 19.01.25 в 10:03

Община Враца обяви конкурси за двама висши чиновници

В Община Враца търсят да назначат главен счетоводител и главен юрисконсулт. Кандидатите за първата вакантна позиция трябва да са с висше икономическо образование в степен магистър, за предпочитане със специалност "Счетоводство и контрол" и минимум 3 години опит.  Кандидатите трябва също така да имат познания в областта на местното самоуправление и..

публикувано на 19.01.25 в 09:49

Ученици посетиха кмета на Община Лом

Ученици от СУ "Димитър Маринов" гостуваха на кмета на Община Лом Цветан Петров. Децата се запознаха с отговорностите и задълженията на градоначалника, а по време на срещата споделиха мечтите си за Лом и за това как си го представят да изглежда. Повечето от учениците от трети „а” клас, с класен ръководител Марияна Габровска, си пожелаха кино,..

публикувано на 19.01.25 в 08:31

Сдружения от Северозапада с нови инициативи

Сдруженията "Северозапазване" и "Кауза Северозапад" - дадоха началото на предстоящите си десетки нови инициативи през новата 2025 година , съобщиха от организациите. "През изминалите дни зарадвахме 65 деца от Основно училище "Димитър Благоев" село Гара Орешец, Община Димово с лакомства и потребителите на Фондация "Надежда за нашите деца" доставчик на..

публикувано на 18.01.25 в 16:23

Преброяват на зимуващите водни птици в България

Започна преброяването на зимуващите водолюбиви птици в България. То се прави всяка зима от четиридесет и девет години насам и се организира от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда, каза за Радио Видин Свилен Чешмеджиев от дружеството: "Това е една от най-големите кампании изобщо в света, а не само..

публикувано на 18.01.25 в 14:27