Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдение на лешояди организират във Врачанския Балкан

Снимка: Фейсбук: ДПП Врачански Балкан

Във връзка с Международния ден на лешоядите Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" организира на 4 септември (събота) наблюдение на белоглави и черни лешояди в северните части на Природен Парк "Врачански Балкан". Тръгването е в 9:10 часа от центъра на село Долно Озирово в община Вършец.

Обща дължина на прехода е до 8 км при малък наклон на терена. По време на разходката ще могат да бъдат наблюдавани  и други интересни видове птици, обитаващи района. Нужната екипировка включва подходящи обувки и облекло за планински терен, дъждобран - при прогноза за дъжд, вода, лека храна, бинокъл - при възможност. За пътуващите с кола с. Долно Озирово се намира на около 25 км от гр. Враца, 25 км от гр. Монтана, 25 км от гр. Берковица, 10 км от гр. Вършец и около 100 км от гр. София. Походът е безплатен за всички участници. Телефонът за връзка с Георги Стоянов, който ще разказва любопитни и интересни истории за тях, е 0878 734 503.

"Експертът и орнитологът Георги Стоянов от Дружеството за защита на хищните птици ще разкаже любопитни факти от живота и биологията на лешоядите - с какво се хранят, как се хранят, по колко малки имат на година и т.н... Това, с което можем да се похвалим е, че на територията на "Врачански Балкан" има над 70 белоглави и 20 мерни лешояда, които създават една съвсем различна атмосфера в района", каза Оля Генова - експерт в Дирекцията на природния парк.

Природозащитниците се надяват следващата година да се похвалят и с излюпени малки от черните лешояди.

Белоглавите лешояди са едни от най-големите птици, които се срещат на територията на ПП "Врачански Балкан", с размах на крилете около 2,70 метра. Този вид е включен в Червената книга на Република България и ПП "Врачанския Балкан" е едно от малкото места, където той може да бъде наблюдаван в нашата страна. Черните лешояди за първи път са освободени по проект в ПП "Врачански Балкан" през 2020 г. и 2021 г. Това е един от най-редките видове хищни птици в Европа, като черния лешояд е видът с най-голям размах на крилата - до 2,95 м. И този вид е в Червената книга на Р България, а паркът е едно от малкото места, където той може да бъде наблюдаван в нашата страна. 

Снимка: ДПП Врачански БалканМакети на лешояди бяха показани във Враца по време на инициативата "Лешоядите във Врачански Балкан" на сдружение "Зелени Балкани", което се проведе в Природозащитен център "Натура".

"Колегите от сдружение "Зелени Балкани" ни гостуваха във Враца с една много интересна презентация за лешоядите и си говорихме за лешоядите във "Врачанския Балкан"- за основните заплахи, причината за тяхното изчезване, проблемите в момента, които съществуват за опазването на тези птици. Предизвикателствата са много, за да се опази тази колония", допълни Оля Генова.

В момента на територията на парка се изгражда и втора площадка за подхранване. Целта е привличането на повече птици да загнездят в парка и осигуряване на места за хранене тъй като храната, която те си намират не е достатъчно, заради човешката дейност.

Още за живота на лешоядите и за усилията на природозащитниците да бъде възстановен видът може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07