Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Средновековният фестивал "БъдинЪ" започва във Видин

Снимка: Община Видин

Деветото издание на средновековния фестивал "БъдинЪ" ще се състои на 27 и 28 август в крепостта "Баба Вида". Тази година акцентът е върху владетелския двор, както и върху пресъздаването на един драматичен за Видинското царство период - завладяването му от Унгарското кралство през 1365 г.. След четиригодишна унгарска власт управлението на цар Иван Срацимир е възстановено.  

"Посетителите ще могат да видят как е изглеждала свитата на един цар. Какви са били забавленията през Средновековието. Друг съществен момент е завладяването на Видинското царство от Унгарското кралство през 1365 г.. След четиригодишна унгарска власт управлението на цар Иван Срацимир е възстановено и именно тогава той издига най-високата кула - Срацимировата кула... През втория ден ще бъдат представени двубой, ще има детски игри и ролеви игри за децата... Входът е свободен."- обясни Цецка Цокова, старши експерт по туризъм в Община Видин.

Стефан Проданов и неговите реенактори от Сдружение "Съвет по туризъм - Свищов" са преките участници в събитието.

"Участниците, които тази година ще бъдат над 30 човека. Ще има военни реенактори, жонгльорки, танцьори и занаятчии. С огън ще се борави и всичко което е съпътствало епохата на Средновековието... Първата вечер ще се разлива вино, ще има пиршество. Ще бъде заловен предателя... В събота ще има средновековни обучения за деца...", обясни Проданов.

Откриването на фестивала е днес от 19 часа, а утре събитието продължава от 10 до 15 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17