Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца от Видин рисуваха в Етъра

5
Снимка: Нана Арт

Малките художници от ателие "Нана Арт" бяха на двудневен пленер в Етъра. Те възобновиха своите занимания по рисуване на открито в така наречените летни пленери. Целта на подобни ателиета на открито е да се разкрие красотата на българското село и на природата - обясни учителят по рисуване Надежда Иванова от ателие "Нана арт": 

"Това нещо вече го планирам повече от два месеца и съм изключително щастлива, че успя да се осъществи преди мерките отново да бъдат затегнати. Всичко мина много гладко. Хората от музея (б.ред. Етнографски музей на открито "Етър") бяха изключително гостоприемни и любезни. Всичко бяха подсигурили. От нас се изискваше просто да рисуваме, да направим едни красиви творби и да си подредим изложбата. Нямах колебание, кое да бъде мястото. Това е единствения етнографски музей, който е на открито, а ние цяло лято рисуваме на открито. Беше много хубаво и изключително емоционално за нас и за децата. Успяхме да рисуваме, да разходя децата из музея. Имахме екскурзовод на разположение. На втория ден успяхме да осъществим изложбата с направените творби. Това, което децата видяха, е едно изключително кътче от България, което трябва всеки да посети. Много от децата бяха ходили вече в музея, но на някои им беше за първи път и беше изключително приятна изненада за тях. Аз ги бях разположила на различни места, така че всеки си хвана неговия ъгъл. Това, което вижда - мостчето с реката, емблематичната синя къща. На родителите много им хареса, на децата също, така че имат желание това да се повтори. Евентуално това ще се случи догодина. Вече имам идеи къде би могъл да бъде втория пленер."

В пленера по рисуване се включиха 16 деца от Видин, най-малкото от които е на 4 годинки, а най-голямото на 13. За 13-годишната Виктория Соколова това бе първо посещение в Етъра:
 
"За пръв път го посещавам и усетих много от него. Имам много добри впечатления, както от хората, които бяха изключително гостоприемни, така и към самата красота на Етъра. Всеки си намери свое нещо, което иска да рисува. Аз нарисувах синята къща и растителността около нея, защото много обичам природата, особено къщи, които са сред природата. Ние цяло лято правехме пленери в града и те бяха като упражнение за големия пленер, който беше много дългоочакван и всички тръпнехме в очакване да го посетим. Цяло лято учехме нови неща и бяхме много подготвени за Етъра."

Заедно с децата на събитието в Етъра присъстваха и родителите им. Пленера се проведе през уикенда на 28-и и 29-и август. На втория ден децата подредиха техните картини в изложба озаглавена "Красотата на Етъра през детските очи" в Етнографския музей на открито - "Етър" и получиха грамоти за участието си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00

Тол системата с техническа готовност да засича средна скорост

Тол системата е готова технически да засича средна скорост. Това стана ясно на проведена работна среща в Националното тол управление, където бе представена готовността на тази функционалност на системата. От Министерството на регионалното развитие и благоустройството поясняват, че за отчитане на средна скорост се използва снимков материал от..

публикувано на 31.10.24 в 14:00

Ученици от Враца написаха първи стихове за будителите

Делото и животът на народните будители вдъхновяват учениците от клуб "Красноречиви сричкотворци"от СУ "Козма Тричков" - Враца с ръководител Горица Маджарска и те посветиха първите си поетични опити на Деня на народните будители, разказва преподавателят:  "Клубът ни е за първа година в училището... Забелязах, че дечицата са много..

публикувано на 31.10.24 в 13:30

Акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука - Ком набира доброволци

Предстои да започне доброволческа акция за почистване на туристически маршрут Връшка чука- Ком. Кампанията ще се извършва през почивните дни през ноември. Всеки, който иска, може да участва, като се запише през Фейсбук страницата на проекта "Връшка чука-Ком: Развитие на туристическия маршрут", каза за Радио Видин организаторът Ивайло Марков :..

публикувано на 31.10.24 в 13:00

В "Музикална зона" на 31 октомври 2024 слушаме композитори - реформатори

Днес се навършват 507 г. от старта на Реформацията. Редица композитори създават произведения, посветени на това бележито събитие в световната история или написват сакрални творби, съпътстващи богослужебната практика. В основата на повечето от тях е химнът, а някои и до днес се изпълняват около големите християнски празници и по други поводи...

публикувано на 31.10.24 в 09:00

Над 180 гробни структури са проучени в некропола край Балей

Завършва поредният археологически сезон в некропола край видинското село Балей . Проучени досега са 186 гробни структури, което превръща некропола в най-големия отпреди Христа на Северните Балкани, коментира научният ръководител на разкопките доц. Стефан Александров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи също, че..

публикувано на 30.10.24 в 17:05