Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Село на заем" сбъдва мечти в Долни Вадин

14
Снимка: НЧ Съзнание-1927, Долни Вадин

За шеста година село Долни Вадин, община Оряхово се превърна в "Село на заем" през лятото. 20 млади хора напуснаха за дни градовете и избраха селото с около 150 души на брега на Дунав. Инициативата "Село назаем" е на читалище "Съзнание-1927". Тя е в подкрепа на възрастните хора в селото,  повечето от които самотно живеещи, нуждаещи се от разговори и срещи с други поколения. За изпълнението помагат от фондация "Bcause".


Всяко от изданията на "Село на заем" надгражда предишните, а тазгодишното е наречено "Стари приятели", защото привлича участници, които вече познават живота в селото, разказа библиотекарят в читалището Нина Борисова:


"Интересното тази година беше, че доброволците бяха разделени в четири групи. Бяха за по пет дни тук, в Долни Вадин. Всяка една група си имаше и име. От това, което правеха, произхождаше и името. Първите бяха "Зелените сърца", вторите група "Смисъл“, третите - "Вдъхновените“ , а четвъртите - "Пътешествениците“.  Хубавото беше, че успяха да се включат и в културния календар на читалището. С всяка една група успяхме да отбележим годишнини от рождението на български творци - Дора Габе, Илия Бешков, Стефан Цанев. Освен че положиха труд в полза на селото, всяка една група имаше определена задача. Едни от тях обновиха парка с беседка, други помогнаха при леки ремонтни работи на Етнографската къща, други поставиха нови дъски на пейките и обновиха целия център на селото. Основното, което ни беше идея тази година, беше общуването с възрастните хора от селото.“


Венера Загорова сама преди 10 години заменя града със селото. Сега с удоволствие посреща младите хора в дома си:


"Много ми е приятно да се срещам с тези млади хора. Това са ентусиасти, които идват с желание на село.“


За Силвия Радулова "Село на заем“ сбъдва мечтите, както на младите, желаещи да се докоснат до живота на село, така и на домакините, които ги посрещат. В същото време е и шанс за нови познанства.


Десислава Димитрова е сред доброволците в "Село на заем“. Така провокира себе си, а причината за участието и е емоционална. Връщат я към спомените от детството:


"Реших да провокирам себе си, тъй като аз от години се занимавам с храни, със селото, изобщо с проблемите на селото. Реших да видя дали наистина нещата са такива, каквито аз си предсатвям, живеейки в София.“


"Всяка врата в селото е отворена“, разказва Весела Тотева, която е сред доброволците. Желанието и е да преоткрие селото и контактите с по-възрастните хора:


"Исках да разбера дали ще мога да им помогна с нещо. Исках да разбера дали те ще ме научат на нещо, а те ме научиха на толкова много неща. Научиха ме на песни, на танци, как да работя в градината, как да се държа с хората.“


Дияна Христова се включва в инициативата "Село на заем“ без да се замисля и без конкретни очаквания в началото. Възхитена е от спокойствието и простотата на живота на село:


“Някак си успях да го усетя и да го разбера това, че хората в това село живеят изключително просто, в добрия смисъл на думата - без излишно напрежение, без да слагат проблемите на някакъв пиедестал. Спокойно приемат всичко, което се случва. Определено на мен това ми липсва, особено в града.“


"Село на заем" променя възгледите за живота на Галя и Илиян. В "Село на заем“ попадат случайно. Вместо приключение срещат баба и дядо, които вече приемат като свои близки, както и нови приятели.


"В началото беше просто емоция, когато прочетох за проекта, като някакво ново приключение го приех,  а всъщност то се оказа нещо, което изцяло промени вижданията ми за живота - отношението към по-възрастните хора, отношението ми към природата  и всичко около нас“, разказа Галя.

"Всъщност едни непознати хора, на една възраст, на която са майка ми и баща ми, дадоха една голяма любов, такава, каквато не съм очаквал. Приеха ни изцяло в сърцата си, не само в домовете си, обясни Илиян.


В очакване са да се върнат отново, защото знаят, че "Село на заем"  сбъдва мечти, както казват и вярват и инициаторите от местното читалище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00