Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училището в Медковец търси архивни материали за 200- годишнината си

Снимка: uchilishtata.bg


200 години образователно дело отбелязва тази година Средно училище "Отец Паисий" в Медковец. Наскоро от ръководството обявиха кампания за събиране на архивни материали, които да подредят в изложба. 



През далечната 1821 г. в местната църква Поп Петър събира децата от населеното място и дава началото на килийното образование в селото. В двора на съвременното училище се пази първата училищна сграда. Тя е построена през 1890 г. и в момента в нея учат ученици от предучилищна възраст, разказва  Маша Викторова, учител по история в училището:


"Началото на образованието ние знаем, че е започнало преди 200 години. Първите сведения за килийното училище в Медковец са от края на 18-ти век. Всъщност е започнало като училище през 1821 г. при местната църква, която е била вкопана в земята достатъчно. И въпреки малките размери на църквата, Поп Петър събира там децата и започва, така да се каже поставя началото на килийното образование на Медковец. Образованието на учениците в община Медковец и въобще в Медковец е по инициатива на местните терзии, които са искали, да имат образовани калфи и чираци. Това е също много интересно, един от нашите бивши преподаватели по история- Дамян Дамянов, прави едно изследване за килийното образование в Медковец и в общината и открива сведения в архивите на Светия Синод за килийно образование в манастира "Пророк Илия" в Сливовик. През 1845 г. медковчани имат много, много известен кмет- кнез Иван Кунин, който е и поборник за национална свобода. Доста недолюбван от османската власт, преследван от нея. Той обаче успява с ерудицията си, с авторитета си да достигне да позицията кнез на Медковец и един от кнезовете в Ломска околия. Неговият принос за светското образование в Медковец е безспорен. По негово настояване започва строежа на нова църква, нова сграда на църковния храм, който е реализиран през периода 1868 - 1870 г. И кое е интересното? Строителството на храма е извършено от същите дюлгери и строители, които по-късно строят в двора на нашето съвременно училище първата училищна сграда на светското ни образование в Медковец. За целта църковното настоятелство отпуска на селото 5 дка земя, които 5 дка земя се предвижда да бъде построена нова сграда на училището. За тази сграда изключителен принос има именно кнез Иван Кунин. Тя е построена и завършена през 1890 г. Сградата се пази и до днес в идеално състояние е, и се използва от нашите ученици, като място, в което учат нашите ученици от предучилищната ни възраст. Там има физкултурен салон за начална степен и също така помещения за извънкласни дейности. След последния ремонт сградата е значително обновена..."


Ако сега учениците пишат на таблети, то преди много време децата не са имали такива удобства. Медковчани се славят с това, че са производители на мед, именно по тази причина възпитаниците на училището в миналото са писали върху табли с пчелен восък. Известен възпитаник на училището е професорът по вътрешни болести и гастроентерология в университетската болница във Варна Искрен Коцев, добавя Маша Викторова. През миналата учебна година учениците са работили върху проект с името на "Отец Паисий", в който са разказали за патрона на училището и за образователното дело в Медковец. Интересен факт е това, че в миналото учениците от Медковец са били пускани в "кукурузоберна" ваканция от главния учител. Това се е случвало, когато е трябвало да се бере царевицата.


По повод юбилея учебното заведение е обявило кампания с цел да събере от свои бивши и настоящи възпитаници, служители, снимков архивен материал, който да изложи. Повече за инициативата, за актуалното състояние на училището и за предстоящото откриване на учебната година, разказва Анелия Монова, директор на училището.

"Смятаме изложба да бъде направена, тука с фотоси от училището, от учебни класове и т.н. Хората, които са наши възпитаници, които са минали през училището, които милеят за училището. Могат да пращат материалите по имейл сканирани, могат да ги пратят и оригинално, ако искат и да пишат адрес, на който да ги върнем. Защото все пак някои снимки са доста стари и хората си ги ползват, нали това е архив, семеен архив... Дано имаме възможност тази учебна година да е в присъствено обучение. Защото първо учениците предпочитат да са тук в училище. Второ- има възможност и за извънкласните дейности, в които те обичат да участват... Значи около 240 ученика вероятно ще бъдат на първия учебен ден... Ние сме след ремонт. Миналата година приключи основен ремонт, сградата отвътре е ремонтирана, площадките, спортните площадки, детската площадка. Игрищата за баскетбол, за волейбол, за мини футбол." 

Честванията на юбилея ще са през май месец догодина.

Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50