Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първокласни вълнения

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на 15 септември вълненията около първия учебен ден на първокласниците са големи. Децата с нетърпение очакват да станат ученици, а празничното настроение е обхванало и родители, и учители. 

30 първокласници изпрати детска градина "Желязко Попниколов" във Видин на тържество на 1 юни. Децата се подготвят за училище в две направления- обща и специална подготовка, каза директорът Васка Здравкова:

"Общата подготовка включва психичното, емоционалното поведение на децата... Специалната подготовка вече, която се дава на децата, това е по образователните направления, които имаме в детската градина. Там вече те добиват едни познания, умения, които са им необходими в първи клас."

Детска градина "Желязко Попниколов" във Видин ще започне новата учебна година в условията на извънредна епидемична обстановка. При хубаво време децата ще бъдат посрещнати в двора, на тържество, без родители. Малчуганите в детската градина не трябва да носят маски.

"Не е възможно те да престояват с маски. В тези насоки, които имаме, е казано, че при изключително извънреден случай или по настояване на родителя, детето може да бъде с маска, но смятам, че не е подходящо за малки деца да бъдат с маски. Вече ние- персоналът, ще бъдем вътре в детската градина с маски и ще спазваме всички мерки, които трябва да бъдат за опазване здравето и живота на децата и работещите в детското заведение", допълни Васка Здравкова. 

Мерките предвиждат многократно миене на ръцете на децата с топла вода и сапун. Родителите се допускат до външната врата. Около 20 деца ще приеме в първа група детската градина. Основната сграда е с четири групи, една е филиалната група в село Градец. 

Биляна Иванова се готви да изпрати първокласник. Синът й Стилиян, е завършил  детска градина в "Желязко Попниколов" и ще бъде ученик в първи клас, а дъщеря й Ани, на 2 години и половина, от днес тръгва на детска градина.

"Много е щастлива, ще е в същата детска, въпреки че си мислеше, че брат й ще е с нея. Вече разбра, че той е първокласник и няма как да са заедно", разказа Биляна Иванова.

Стилиян ще бъде в първи клас в ОУ "Иван Вазов" във Видин. Още от юли са започнали покупките на дрехи, учебни помагала и пособия. 

"Сега, на последната родителска среща, изясниха учебните помагала. Вече сме наясно по кои предмети с кои ще работят, платени са и те, и всички очакваме 15 септември..."



За семейството подготовката на бъдещия първокласник излиза около 300 лева. За първия учебен ден Биляна Иванова пожела на всички деца успех:

"Смело напред, нека поемат новите знания с интерес и дано тази година е целодневно обучение в училищата."

Стилиян е подготвен за първи клас- може да смята до 10, събира и изважда, познава буквите и може да ги изписва, може да прочете и кратки думички. Въпреки че ваканцията свърши, не съжалява и очаква с радостно вълнение 15 септември.

"В училище всичко ще е ново. Ще рецитирам стихотворение на първия учебен ден- "Първокласник". Репетираме с мама и баба", споделя развълнувано малчуганът.

На 15 септември първокласникът ще бъде посрещнат не от един, а от двама учители- Петър Младенов и Аничка Петкова. И двамата ще преподават на учениците от 1 "а" клас на основно училище "Иван Вазов" във Видин. В училището за първи път се предлага такава форма на обучение. 

"Децата ще започнат с двама класни ръководители, т.е. те ще имат възможност да се срещнат с два различни стила, защото всеки един преподавател е различен сам по себе си. Всеки от нас ще преподава уроците и след това ще има задачата да изпълни часовете за самоподготовка на децата. Разделили сме си учебните предмети... Детето вечерта се прибира без да носи вкъщи още задължения за семейството," каза класният ръководител Аничка Петкова.

Тя е привърженик на философията, че да си готов за училище не означава да знаеш да четеш, пишеш и смяташ, а да си готов да правиш всичките тези неща, т.е. да имаш добра мотивация.

При по- тежък сценарий и затягане на мерките заради коронавируса, двамата учители могат да разделят класа на две, да осигурят дистанция между тях и да работят в реална учебна среда. За учениците в първи клас маските са задължителни само в общите помещения като коридор и тоалетна. Като майка Аничка Петкова споделя, че за малкото дете е по- добре маската да не стои дълго на лицето. 

Заради коронавируса тържеството тази година ще бъде малко по-кратко. Децата ще влязат в класната стая без родителите, а там ще ги очаква изненада:

"Нашата тема е космос и се надяваме с децата да откриваме много отговори на въпросите защо, как и къде. Ще се опитаме да направим една магия в класната стая, така че децата на 16-и да искат бързичко да дойдат. Целта на точно този първи учебен ден, на това тържество, което правим за тях, е да бъде незабравимо и да ги накара да не се страхуват от училището."

Своя осми випуск Аничка Петкова ще посрещне с усмивка и лъчезарен поглед. На децата пожела:

"Да носят любопитството си! На родителите пожелавам огромно търпение, пожелавам им спокойствие, защото притесненият родител предава притеснението и на детето си! На колегите пожелавам здраве, търпение и много положителни емоции, за да направим учебната година вълшебна за всички първокласници."

Училищният праг на 15 септември за първи път ще прекрачат 74 първокласници, 550 ще са учениците в ОУ "Иван Вазов"..

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45