Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как родовата терапия помага да сме по-здрави

Снимка: Радио ВИДИН


"Здравето в светлината на рода и родовата памет. Как да се справим с родовите травми?". Това е темата на една от лекциите, включени в тазгодишното издание на фестивала "Здравей, здраве" във Видин. Ще я представи Аида Марковска - родов терапевт и преподавател, оратор, изследовател на щастието, човек с богат и съществен опит в холистичния подход към здравето на човека във всички негови аспекти: 

"Родовата терапия представлява разглеждане в дълбочина на родовите връзки.  Изследваме какво се е случило с рода, с нашите малко по-далечни родини, освен със семейството, разбира се. Много често, когато говорим за рода, хората разбират майка си, баща си, най-много баба и дядо. Всъщност родът се състои от много повече хора и този род е преживял много и най-различни събития, които имат директно отражение върху нашата съдба, върху случките в нашия живот, върху нашето здраве, във всякакъв аспект. И ние, родовите терапевти правим едно дълбочинно разследване на рода, разбира се, с помощта на довереника, всъщност чрез него, и така стигаме до това какви са травмите, какво е преживял родът, анализираме ги, осъзнаваме ги, заедно с довереника и подаваме терапевтични подходи, като в случая тези подходи се базират на българската родова традиция, българските родови предания, обреди и българската орис, която ние изучаваме и знаем още от училище. Също така използваме много голяма част от класическата българска литература, приказките и други начини, за да осмислим това, което се е случило на предците ни и да се освободим от него по най-добрия начин за тях и за нас..."

Как родовата терапия може да ни помогне да сме по-здрави?

"Има много заболявания, които не се дължат нито на неправилния начин на живот, нито на мисленето ни, а на нашата лоялност и връзката ни с предците. Когато дойдат към нас тези заболявания - било ментални, било физически, осмислянето на тяхното съществуване в нашия живот като почит и лоялност към предходните поколения ни освобождава и от тези заболявания. Ако например наш предтеча, 4-6 поколения преди нас, е трябвало да се крие в тясно място, където да не мърда, да не шуми, да не издава звук, да не бъде разкрит, хванат, мъчен и т.н., а това се е случвало. Сега ние можем в негова памет и от лоялност към него да се разболеем от нещо, което ни приковава и не ни дава възможност да се движим..."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00