Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АПИ: Извършват се необходимите дейности, за да има трасе от Видин до Ботевград

Снимка: Радио ВИДИН

"И ние не знаем откъде ще мине трасето в Северозападния скоростен път Ботевград-Видин. Отново има парче от магистралата, което е в средата и не можем да намерим пътя. И там има "ин хаус" поръчка за три от лотовете. Два от тях имат разрешение за строеж, издадени буквално в последните дни на предишното управление на ГЕРБ. Не знаем също и кои са фирмите. След това има участък до Монтана, но ПУП (подробният устройствен план) е влязъл в съда. От Монтана до Враца пак нямаме трасе. Явно се създава проблем с планирането и те са го зарязвали", посочи преди дни арх. Иван Шишков, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството.


След това изказване Радио ВИДИН се обърна към Пътната агенция със следните въпроси:


Чия е вината за констатираните нередности? 

Какви ще са последиците от тази констатация на Министерството на регионалното развитие и благоустройството?

Ще се забави ли изграждането на пътя?

Ето отговорът, който получихме на редакционната ни поща:

Агенция "Пътна инфраструктура" извършва всички необходими действия трасето на скоростното направление Видин – Ботевград да бъде изградено. Строителни дейности се извършват в близо половината от трасето. За останалата част от направлението се работи по проектирането, отчуждаването на засегнати от строителството имоти, извършване на всички необходими административни дейности по теренното осигуряване на трасето.


На бъдещото скоростно направление Видин - Ботевград се изпълняват строителни работи в близо 88 км от 190 км трасе. През 2019 г. работата започна от едни от най-сложните отсечки - Мездра - Ботевград и Видин - пътен възел "Макреш", с обща дължина 62,4 км. В участъка от път I-1 Мездра – Лютидол в края на миналата година е готово едното платно и трафикът в отсечката се осъществява двупосочно по него с временна организация и временна пътна маркировка. Строителните работи продължават паралелно в съседното платно, както и по целия километраж на обекта. През май тази година стартираха строителните дейности в още два участъка – от пътен възел "Макреш" до пътен възел "Бела" /с дължина 13,6 км/ и от пътен възел "Бела" до пътен възел "Ружинци" /с дължина 11,1 км/. Срокът за изпълнение на тези близо 88 км по договор е краят на 2023 г.


На трите участъка от Ружинци до Монтана е налице  пълна проектна готовност. Отчуждителните процедури са в ход, одобреният Подробен устройствен план – Парцеларен план /ПУП-ПП/ се обжалва. След приключване на съдебното производство, Агенцията ще се съобрази и изпълни всички указания, дадени от Административен съд – Монтана чрез влязъл в сила съдебен акт. Одобреният ПУП-ПП за обекта ще е основание за стартиране на отчуждителната процедура, обезпечаваща теренно бъдещия път.


За участъка Монтана – Враца е изработен идеен проект. След неговото одобряване от Експертния технико-икономически съвет (ЕТИС) на АПИ бяха предприети действия и стартира процедура по реда на Закона за опазване на околната среда (ЗООС).


В началото на 2015 г., при съгласуване на Заданието за обхват и съдържание на ДОВОС, Министерството на околната среда и водите информира АПИ, че вариантните решения на трасето на новия скоростен път в участъка Монтана – Враца преминават в близост до складова база за взривни вещества "Ливадски дол", на оператор "Видекс" АД. Базата е класифицирана по реда на глава седма от ЗООС като предприятие с висок рисков потенциал, за което не е постъпила информация в процеса на изработване и съгласуване на разработените вариантни решения.


Разстоянието между складовата база и проектното трасе по единия от разработените варианти, който съвпада със съществуващия път I-1 (Е-79) е около 30 м, а между базата и проектното трасе по другия вариант, разработен по нов терен, южно от съществуващия път, е около 350 м. Съгласно Наредба № 2 от 10.07.2000 г. за проектиране на строежи, предназначени за производство и съхранение на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, за складове с взривни вещества до 100 тона, каквито са три от складовете в предприятието, минималното допустимо взриво и пожаробезопасно разстояние до пътища от I-ви и II-ри клас е 1200 м.


Във връзка с установения проблем АПИ инициира множество срещи и осъществи кореспонденция с МОСВ, МРРБ и Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), като го постави на вниманието им, с молба за оказване на съдействие за разрешаването му.


МОСВ проведе процедура за преразглеждане на Разрешително № 68/31.07.2007 г., в резултат на което беше издадено Решение № 01-68/17.02.2016 г. за изменение на Разрешително № 68/31.07.2007 г., с което на оператора "Видекс Инженеринг" ЕАД  са наложени изисквания за намаляване на капацитета на базата. Последва жалба на оператора във ВАС против Решение № 01-68/17.02.2016 г. на МОСВ. Повече от две години продължи съдебната процедура срещу постановеното решение на МОСВ за редуциране капацитета на складовата база. В средата на март 2019 г. беше постановено окончателно решение на Върховния административен съд, с което се отменя Решението на МОСВ.


Към настоящия момент АПИ предприема действия за разработване на допълнителен вариант (различен от разработените идейни варианти) на проектното трасе, ситуирано на безопасно разстояние от складова база "Ливадски дол", съгласно изискванията на Наредба № 2 от 10.07.2000 г./Наредба № РД-02-20-1 от 19.01.2017 г. за планиране и проектиране на строежи, предназначени за производство, съхранение и търговия на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия.


След постановяване на Решение по ОВОС ще се процедира ПУП-Парцеларен план за участъка от Монтана до Враца. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18