Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Независимостта на България за 113 път

Независимостта на България- огромна крачка напред!

Автор:



В нощта срещу 22 септември 1908 година министър-председателят на Княжество България  Александър Малинов посреща княз Фердинанд I на яхтата "Хан Крум" край Русе. Оттам цялото българско правителство и князът поемат с влак към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите. 
За обявяването на Независимостта и за това как се посреща новината по онова време разказа за Радио Видин Христина Кирилова уредник отдел "Нова история" в историческия музей във Видин:

"Една от най-светлите дати в нашата нова история това е провъзгласяването на Независимостта на Българската държава на 22 септември 1908 година. Много тържествена обстановка, в църквата "Св. 40 мъченици" в град Велико Търново се провъзгласява с Манифеста обявяването на Независимостта на България. Княз Фердинанд получава титлата цар, а България става Царство. Това е една голяма победа, бих казала, на българската дипломация, която успява да се възползва от отличната обстановка, която тогава се създава и да обяви така жадуваната независимост от Османската империя... Как се посреща - разбира се, че с огромна радост на хората. Във всички градове има тържества, посветени на независимостта. Има запазени писма, които са до инспекторите в училищата, до директорите - абсолютно всички деца и учащи получават три дни, които да бъдат свободни от занятия, за да могат да се включат във всички тези всенародни тържества, защото това е една огромна крачка напред - България вече е независимо Царство".

С обявяването на Независимостта българската държава отхвърля политическата и финансовата си зависимост от Османската империя, наложена ѝ от големите европейски държави с Берлинския договор, а българският княз приема титлата цар.


Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Докато чакаме линейката" на Андрей Звонков - роман, който може да спаси живота ви

Тази седмица ще поговорим за една книга, която вероятно не е препоръчителна за хора, склонни към хипохондрия, защото в нея става дума за лекари и пациенти. И то не за какви да е лекари, а за екип от спешната медицинска помощ и за случаите, с които ги сблъсква работата им. За съжаление, никой от нас не е застрахован срещу злополуки,..

публикувано на 25.10.24 в 14:00

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

По повод Световния ден на туризма хората, които посещават Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондация "Подкрепа за реализация" бяха на еднодневна екскурзия в Белоградчик.  Организаторът „Социално обслужване“ Юлита Петрова обясни: "Посетихме Младежкия дом на града. Там проведохме кратка беседа, свързана със самия ден, да им..

публикувано на 25.10.24 в 14:00

От Враца до Виена: Пътят на диригента Росен Гергов

В "Прoфесия хоби" ви срещаме с  диригента, роден във Враца, Росен Гергов .  Той е един от най-успешните съвременни български диригенти , с международна кариера и признание. Започва да се занимава с музика още от ранна възраст, като първоначално учи пиано и композиция, а по-късно се насочва към дирижирането. Завършва Националното..

публикувано на 25.10.24 в 13:00

Музеят в Белоградчик обяви национален конкурс за Димитър Списаревски

Исторически музей - Белоградчик организира  Национален конкурс в памет на Димитър Списаревски. Инициативата е посветена на 81 години от саможертвения подвиг на летеца през 1943 година по време на Втората световна война. Конкурсът под надслов "Димитър Списаревски - пътят от "лудата глава" до "живата торпила" е разделен на две категории - авторски..

публикувано на 24.10.24 в 15:55

Видински ученици с филм за отпадъците

Как могат да бъдат ангажирани учениците в творчески процес, който ще ги окуражи да погледнат с други очи средата, в която живеят, да се замислят как могат да я направят по-добра - това е идеята, която стои зад проекта "Научи, разкажи, заснеми! Климатът и екологията се срещат с изкуството" на сдружение "Арте Урбана Колектив".  Целта на проекта..

публикувано на 24.10.24 в 15:32

Доброволец в Кения: Как Десислава Иванова съчетава пътуванията със социалната мисия

Десислава Иванова е на 30 години, родом е от Видин и пътуването е нейната голяма страст. Започва да пътешества активно преди около 10 години и за този период успява да обиколи 84 държави , на 6 от 7 континента. Създава съдържание в социалните мрежи и там разказва за пътуванията си. Деси предпочита да обикаля различните страни..

публикувано на 24.10.24 в 15:09

Ученици от Езиковата гимназия във Видин учиха в пътуваща класна стая

Пет дни 40 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин посещават различни природни, културни и исторически забележителности в България като част от "пътуващата класна стая". Екскурзията с образователна цел е по националната програма "България- образователни маршрути". Раиса Росинова от 9-и "в" клас е част от групата по творческо писане, с..

публикувано на 24.10.24 в 14:05