Бившият общински съветник на Видин Кирил Антов, гостува в "Думата имат старейшините". Той е на 85 години, завършил е техникум във Видин, по професия е електротехник със специалност бобиньорство. По негово време преди демокрацията, съветниците не са избирани чрез избори, разказва Кирил Антов. Негов съсед, който е бил главен редактор във вестник "Червено знаме", го е предложил и е избран от единодушно от тогавашна власт.
"14 квартала е имало, 14 съветника. Когато сме имали съвещания, там нещо да ни викат, имало е бонбони, шоколади, там банани, портокали, даже и уиски е имало. Друго една стотинка не сме взели. Петко Борисов беше генерален директор на "Търговията". Аз отговарях за 14-ти квартал. "Ташкюприя" до стадиона, това е било 14-ти квартал. Като общински съветник нямах никакви задължения. Само като ме викнат, когато имат някакво решение да правят. Един път в месеца и гласуваме, това решението, каквото е... През наше време Видин е бил окръжен град и е бил най-добрия град. Хората бяха единни, хората бяха приятели... Града беше към 40 000, 50 000, после като стана Химията към 80 000..."
Освен като обществена личност, Кирил Антов може да се похвали и със спортни успехи. Почти през цялото време, докато е работил, е играл и футбол като нападател. В средата на миналия век Видин е имал 4 футболни отбора.
"Септември-Торпедо", Завод Георги Димитров. Локомотив, ЖП-то. Динамо, се казваха Цигарената фабрика. "Червено знаме" беше градския отбор. Първо е било "Бдин". 58-ма година от "Септември" отидох при "Бдин" и до 65-та година бях при тях. И 66-та отидоха към "Торпедо", отидоха на работа в завод Георги Димитров, като електротехник. Отидохме на работническо републиканско първенство в Асеновград, работниците- ето го медала. И там в Асеновград взехме 3-то място... След тренировка ни даваха по 8 кебапчета на човек, не можем да ги изядем. Не сме взимали допълнително, всеки си е работил професията в предприятието. Тия бяха по-така, те бяха записани някъде и не работеха много. Днеска 8 ч трябва да работим, но 2 часа ни освобождаваха да ходим да тренираме. 6 ч. сме били на работа..."
След дългия си професионален опит, Кирил Антов се пенсионира в завода за помпи "Георги Димитров" във Видин. С началото на демокрацията отваря своя фирма за пренавиване на моторни помпи.
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..