Селото е разположено в красива местност, заобиколена от гори. В района има богат строителен материал, който местните са ползвали от векове за градеж да домовете си. Осемдесет процента от земята в землището на Добруша е обработваема, а наличните водни ресурси в местността "Извора" до средата на двадесети век били напълно достатъчни за цялото село. То растяло и се развивало, като броят на жителите му нараснал на повече от 450.
Днес обезлюдяването на района е сложило своя отпечатък и върху живота в Добруша. В селото са останали само 100 жители, голяма част от които са минали 80-те. В селото има само един ученик и няколко младежи, които работят във Враца или в столицата, а в родното село идват само на гости през лятото.
"Средната възраст на хората в селото е над 65 години, имаме даже и няколко човека на повече от 90", обяснява кметският наместник Надка Каменова.
"Лошото е, че много от тези възрастни хора имат здравословни проблеми- някои не чуват, други не виждат, а трети пък са трудноподвижни.
Дълголетието им се дължи може би на това, че селото ни се намира в една прекрасна местност. Що се отнася до работата, те са работили предимно в ТКЗС-то и са гледали добитък. Някои са работили в Бойчиновци, други в Бели извор. Днес тук никъде не може да се намери работа. Имаме един арендатор, който обработва земите на хората, но работата му е изцяло механизирана и е наел само 2-3 работници. Всички останали пътуват до Враца или Монтана, кой където е успял да намери работа.
Липсата на работа е и основният проблем на селото. Ние сме като откъснати тук. Нямаме никакъв превоз до жп гара Ракево и до Криводол. Трябва да има държавна политика за поддържане на живота в тези по-малки населени места от Северозападна България, защото и ние сме хора, и ние плащаме данъци и би трябвало малко по-голямо внимание да се обръща на тези населени места с по-възрастно население. Всеки има нужда от повече грижи, от повече внимание.
Хляба получаваме в единствения магазин, който имаме в селото. Община Криводол има разнос на храна, която се заплаща от желаещите, а отделно имаме топъл обяд и за 18 възрастни трудноподвижни жители на селото.
През 2009 година с построихме църква, защото преди не сме имали свой храм. Селото ни си има и химн.
"Китното малко селце, обичаме те от сърце..." се пее в песента.
Сега, дано нещата да се оправят и да вървим към нещо по-добро, да се стабилизират пенсиите на възрастните, защото в селото има много хора с минимални пенсии, които стигат само за лекарствата, тока, водата и някой телефон... Надяваме се, всички се надяваме за нещо по-добро, по-хубаво. Нищо, че сме възрастни- и ние сме хора, и на нас ни се ходи на екскурзия, на море, че даже и в чужбина- защо не?", споделя мечтите си за по-пълноценен живот на възрастните хора и в по-малките населени места в Северозапада Надка Каменова.
Целите интервюта и какво още искат жителите на село Добруша - в звуковия файл.
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..