Селото е разположено в красива местност, заобиколена от гори. В района има богат строителен материал, който местните са ползвали от векове за градеж да домовете си. Осемдесет процента от земята в землището на Добруша е обработваема, а наличните водни ресурси в местността "Извора" до средата на двадесети век били напълно достатъчни за цялото село. То растяло и се развивало, като броят на жителите му нараснал на повече от 450.
Днес обезлюдяването на района е сложило своя отпечатък и върху живота в Добруша. В селото са останали само 100 жители, голяма част от които са минали 80-те. В селото има само един ученик и няколко младежи, които работят във Враца или в столицата, а в родното село идват само на гости през лятото.
"Средната възраст на хората в селото е над 65 години, имаме даже и няколко човека на повече от 90", обяснява кметският наместник Надка Каменова.
"Лошото е, че много от тези възрастни хора имат здравословни проблеми- някои не чуват, други не виждат, а трети пък са трудноподвижни.
Дълголетието им се дължи може би на това, че селото ни се намира в една прекрасна местност. Що се отнася до работата, те са работили предимно в ТКЗС-то и са гледали добитък. Някои са работили в Бойчиновци, други в Бели извор. Днес тук никъде не може да се намери работа. Имаме един арендатор, който обработва земите на хората, но работата му е изцяло механизирана и е наел само 2-3 работници. Всички останали пътуват до Враца или Монтана, кой където е успял да намери работа.
Липсата на работа е и основният проблем на селото. Ние сме като откъснати тук. Нямаме никакъв превоз до жп гара Ракево и до Криводол. Трябва да има държавна политика за поддържане на живота в тези по-малки населени места от Северозападна България, защото и ние сме хора, и ние плащаме данъци и би трябвало малко по-голямо внимание да се обръща на тези населени места с по-възрастно население. Всеки има нужда от повече грижи, от повече внимание.
Хляба получаваме в единствения магазин, който имаме в селото. Община Криводол има разнос на храна, която се заплаща от желаещите, а отделно имаме топъл обяд и за 18 възрастни трудноподвижни жители на селото.
През 2009 година с построихме църква, защото преди не сме имали свой храм. Селото ни си има и химн.
"Китното малко селце, обичаме те от сърце..." се пее в песента.
Сега, дано нещата да се оправят и да вървим към нещо по-добро, да се стабилизират пенсиите на възрастните, защото в селото има много хора с минимални пенсии, които стигат само за лекарствата, тока, водата и някой телефон... Надяваме се, всички се надяваме за нещо по-добро, по-хубаво. Нищо, че сме възрастни- и ние сме хора, и на нас ни се ходи на екскурзия, на море, че даже и в чужбина- защо не?", споделя мечтите си за по-пълноценен живот на възрастните хора и в по-малките населени места в Северозапада Надка Каменова.
Целите интервюта и какво още искат жителите на село Добруша - в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица. Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава. Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..
С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните - насока...
За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..