Три проекта са наградени в конкурса за създаване на съвременно художествено-пространствено оформление на залата с постоянната експозиция "Тракийски съкровища" в Регионален исторически музей (РИМ) – Враца. Победител е Архитектурно студио "Ателие 3".
На второ място журито класира Анимейджър + HORA, а на трето- Sense Design.
Основаната цел на конкурса е преобразяването на експозицията в зала „Тракийски съкровища“ в модерна и интерактивна експозиция в съответствие с водещите световни музейни стандарти, която да предложи на посетителите от различни възрасти, националности и нива на познания незабравимо преживяване.
В конкурса, организиран от музея и общината във Враца и фондация "Америка за България", са кандидатствали 17 проекта на екипи от различни специалисти. Труден е бил изборът на победителя, каза директорът на Регионалния исторически музей Георги Ганецовски:
"Първото място е на "Ателие 3". Беше един продължителен процес на журиране. Това, което е любопитното, успяхме от 17 кандидати да отсеем, това беше другата голяма изненада. Огромен интерес, много представители, много интересни решения, като някои от тях са на изключително високо ниво. И показват, че нашите експерти в сферата на архитектурата, интериора и дизайна са много добри."
Конкурсът се осъществява от Фондация "Америка за България" в партньорство с Община Враца и РИМ - Враца. Проектите, участвали в конкурса, ще бъдат включени във временна изложба. Победителите получават парична награда, както и дарение от Фондацията, необходимо за реализацията на проекта.
Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес. Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града. Президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе..
Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес. Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града. Специален гост беше учителят Теодосий Теодосиев, който изнесе лекция-беседа. Присъстваха директори и преподаватели от всички детски градини и училища, от..
Днес Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, гр.Мездра чества своя патронен празник. Денят премина в атмосфера на тържественост, вълнение и гордост от традициите и постиженията, които училището съхранява и развива вече повече от век. В своето слово директорът на училището Нели Найчова отбеляза, че 118 години тук се създават знания,..
Пострадалите семейства от наводненията в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк получават тази седмица еднократна социална помощ от държавата. Към момента са обработени 13 от подадените 31 заявления. 14 698 лева ще получат 13 семейства от двете села в община Бойчиновци, които пострадаха от наводнението на 26 април. Комисия установи, че 56 къщи..
Жители на Видин излязоха н а протестно автошествие за трета поредна седмица заради забавения ремонт на булевард "Панония" в града. Организаторът на инициативата Иларион Дочев обясни, че кметът на общината все още не е предприел действия във връзка с исканията на гражданите. "Този протест е срещу безхаберието на господин кмета, който..
Водач на лек автомобил е загинал при катастрофа на Е79 край видинското село Гайтанци. От полицията съобщават, че по първоначални данни инцидентът е възникнал между лек и товарен автомобил днес малко след 11:00 часа. Загиналият шофьор е пътувал сам, посочват от областната дирекция на МВР. Предстои оглед на местопроизшествието. Движението по..
ГДБОП, ДАНС и прокуратурата провеждат операция в района на Враца и няколко села в района. По информация на БНР става дума за група, която проповядва антидемократична и неонацистка идеология, като се занимава и с хакерство. Трима души са арестувани. Акцията е централизирана и от врачанските структури няма официални данни по случая. Информацията..