Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Изкуственият интелект в образованието- възможности и рискове

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес системите за изкуствен интелект са част от нашето ежедневие. Те продължават да се развиват и използването на данни се увеличава, затова е много важно да се постигне по-добро разбиране на тяхното въздействие върху света около нас, включително върху образованието и обучението. 

Заради пандемията вече втора година особено актуална е темата за използването на изкуствения интелект и новите технологии в образованието и обучението. Българският еврокомисар Мария Габриел дискутира темата и с министъра по европейски и международни въпроси на Бавария Melanie Huml. По думите на Мария Габриел, във всички европейски страни има общи неща, но има и разлики в подхода към използването на новите технологии. Всички обаче са категорични, че ролята на учителя като присъствие остава незаменима:

Мария Габриел"Всички европейски държави са изправени пред едни и същи предизвикателства...Най-напред разбираме, че има добавена стойност на нашия, европейски подход към изкуствения интелект- това, че той трябва да защитава нашите фундаментални принципи и ценности, да бъде контролиран от човека, да има прозрачност и отговорност. Другото предизвикателство, което също е общо, е че ние трябва много бързо да имаме практически насоки за използването на изкуствения интелект в образованието. Защото казваме много ясно: Никога, абсолютно никога новите технологии и изкуствения интелект не могат, и не трябва да заместят учителя... Но междувременно изкуствения интелект може да позволи образователния процес да бъде по-индивидуализиран, може да позволи и и образованието да бъде много интерактивно. Виждаме млади хора, които стават все по-взискателни..." 

Данаил Димитров е дългогодишен учител по история и цивилизация в СУ "Иван Вазов"-Мездра. Според него, за повече от година работа в електронна среда преподавателите са натрупали полезен опит, който да им помогне да се справят в новите условия:

"Образователната система вече премина два стрес-теста и въпреки, че не се приема еднозначно, онлайн обучението засега остава единственият вариант... Спорен е въпросът дали и най-мощния компютър може да замени връзката учител-ученик..."

Онлайн обучението в условията на извънредно положене ще оздрави образователната система, смята Илияна Кръстева, директор на единственото училище в община Брегово. 

За да помогне на гражданите да разберат потенциала на приложенията на изкуствения интелект и използването на данни в образованието и да повиши осведомеността за възможните рискове, Европейската комисия ще разработи етични насоки относно изкуствения интелект и използването на данни в преподаването и ученето. Докладът на експертната група трябва да е готов след една година, каза Мария Габриел. 

"Дотогава имаме много общи въпроси- какво се случва с данните на нашите ученици, кой ги сонтролира, кой ги използва, какво се случва с обучението на учителите..." 

Изкуственият интелект има голям потенциал за трансформиране на образованието и обучението за ученици, учители и училищен персонал. Той би могъл да спомогне за намаляване на преждевременното напускане на училище, за компенсиране на трудностите при ученето и за подпомагане на учителите с диференцирано или индивидуализирано учене чрез приложения за езиково обучение, генератори на текст към реч, наставници за учащите и други. 

Европейската комисията ще подкрепя и свързаните с използване на изкуствен интелект научноизследователски и иновационни дейности чрез програмата "Хоризонт Европа" и ще разработи програма за обучение за изследователи и студенти по етичните аспекти на изкуствения интелект и използването на данни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04