Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинският музей бе представен на международна археологическа конференция в Литва

Снимка: Личен архив

Доклади на български археолози предизвикаха интерес на международна конференция във Вилнюс, Литва. Във форума, посветен на 100 години от рождението на световноизвестния археолог Мария Гимбутас, участваха трима български учени - доц. Петя Георгиева и д-р Веселин Данов от Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ваня Ставрева като докторант на университета и археолог от Регионалния исторически музей във Видин. Посредством интернет връзка археологът от Видин запознава участниците с резултатите от изследване, което провежда:

"Представих една от част от научно-изследователски проект, по който работя през последната година. Тя засяга един специфичен вид антропоморфни фигурки от втората половина на петото хилядолетие пр.н.е., които са били разпространени през този период върху територията на днешна България и на днешна Румъния. Докладите и на тримата  участници от България предизвикаха дискусии, което лично мен много ме зарадва, защото означава, че това, което поднесохме като информация, е ново и любопитно за археологическата общност и по-специално за праисториците." 

Според проучванията на археолога, антропоморфните фигурки с "двойна гърбица" изобразяват първите, засегнати от заболяването туберкулоза на гръбначния стълб хора:

"Този тип фигурки, който аз представих, и на които до момента в археологическата литература изобщо не беше обръщано внимание, са едни човешки изображения с гърбица и с една издутина върху гърдите, бих казала с двойна гърбица - и върху гърдите, и върху гърба. Наистина много интересни. Аз имам своята теза, привлякох археологически доказателства, разбира се, без претенции, че е точно това, което мисля, че изобразяват, но през този период, в най-ранните етапи на неолита на територията на Европа са регистрирани първите случаи от заболяване от туберкулоза на гръбначния стълб - болест, известна като Болест на Пот, и тя в крайните стадии на своето развитие предизвиква едни такива деформации, които изглеждат сякаш  страдащият от този недъг човек има гърбица на гърба и издутина на гърдите. Установих и други интересни факти, освен наличието на такива скелетни останки на територията на Европа. Смятам и, че болните от това заболяване не са били социално изключени, напротив, има данни, че те са получавали грижа от обществото и са полагани с гробни дарове, които говорят за едно специално отношение към тях."

Няколко музея от страната предоставят артефакти за съпътстващата конференцията изложба "Богини и войни: 100 години от рождението на Мария Гимбутас". Във видинския музей не се пазят находки от този период, затова културната институция не участва с предмети, а само с доклад, поясни археологът.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05