Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският музей бе представен на международна археологическа конференция в Литва

Снимка: Личен архив

Доклади на български археолози предизвикаха интерес на международна конференция във Вилнюс, Литва. Във форума, посветен на 100 години от рождението на световноизвестния археолог Мария Гимбутас, участваха трима български учени - доц. Петя Георгиева и д-р Веселин Данов от Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ваня Ставрева като докторант на университета и археолог от Регионалния исторически музей във Видин. Посредством интернет връзка археологът от Видин запознава участниците с резултатите от изследване, което провежда:

"Представих една от част от научно-изследователски проект, по който работя през последната година. Тя засяга един специфичен вид антропоморфни фигурки от втората половина на петото хилядолетие пр.н.е., които са били разпространени през този период върху територията на днешна България и на днешна Румъния. Докладите и на тримата  участници от България предизвикаха дискусии, което лично мен много ме зарадва, защото означава, че това, което поднесохме като информация, е ново и любопитно за археологическата общност и по-специално за праисториците." 

Според проучванията на археолога, антропоморфните фигурки с "двойна гърбица" изобразяват първите, засегнати от заболяването туберкулоза на гръбначния стълб хора:

"Този тип фигурки, който аз представих, и на които до момента в археологическата литература изобщо не беше обръщано внимание, са едни човешки изображения с гърбица и с една издутина върху гърдите, бих казала с двойна гърбица - и върху гърдите, и върху гърба. Наистина много интересни. Аз имам своята теза, привлякох археологически доказателства, разбира се, без претенции, че е точно това, което мисля, че изобразяват, но през този период, в най-ранните етапи на неолита на територията на Европа са регистрирани първите случаи от заболяване от туберкулоза на гръбначния стълб - болест, известна като Болест на Пот, и тя в крайните стадии на своето развитие предизвиква едни такива деформации, които изглеждат сякаш  страдащият от този недъг човек има гърбица на гърба и издутина на гърдите. Установих и други интересни факти, освен наличието на такива скелетни останки на територията на Европа. Смятам и, че болните от това заболяване не са били социално изключени, напротив, има данни, че те са получавали грижа от обществото и са полагани с гробни дарове, които говорят за едно специално отношение към тях."

Няколко музея от страната предоставят артефакти за съпътстващата конференцията изложба "Богини и войни: 100 години от рождението на Мария Гимбутас". Във видинския музей не се пазят находки от този период, затова културната институция не участва с предмети, а само с доклад, поясни археологът.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00