Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнес и природа- ръка за ръка

Как се развиват туризъм и земеделие в райони с действащи мерки за опазване на видове и местообитания? Примери за успешни бизнес начинания показа опознавателно пътуване, организирано от Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан". Паркът попада в защитена зона "Врачански Балкан" от екологичната мрежа НАТУРА 2000 в България по две Директиви. Защитената зона по Директивата за птиците обхваща около 30 хиляди хектара, а тази по местообитанията около 38 хиляди хектара. Така двете зони покриват територията на парка и "Врачански Балкан" може да се похвали с голямо разнообразие от местообитания.

"Тук се защитават 23 типа местообитания, сред които са мизийски букови гори, крайречни гори, също така на билото на планината имаме високопланински ливади, еутрофни езера. На територията на парка основните видове, които се защитават като животни от влечугите и земноводните са двата вида костенурки, жълтокоремната бумка, всички видове змии. От страна на птиците "Врачански Балкан" е много важно място за орел змияр, за сокол скитник, за ловния сокол. Тук е важно място за гнездене на бухала. Може да се похвалим и с възстановяване на колонията на белоглавите лешояди, които в момента наброяват над 70 птици, които се намират в района на село Долно Озирово. От миналата година стартира проект и за възстановяване на популацията на черния лешояд", разказа Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".

Ограничени са различни дейности- забранено е паленето на стърнища, разораването на ливади и затревени площи, движението на АТВ и превозни средства извън съществуващите пътища, има и забрани, свързани с премахването на елементи на ландшафта като синори и зидове, които са местообитания на различни видове влечуги и земноводни.

Обиколката започна от село Оплетня в община Своге, което се намира на територията на Природния парк. Гид беше Оля Генова- експерт в Дирекцията на парка. В село Оплетня ни посреща кметът Николай Недялков. Селото се намира в Искърското дефиле, на 25 км. от Своге, на 30 км. от Мездра и на 60 км. от София Допреди няколко години от селото е тръгвал маршрут към Пършевица. 


"Нашето село е красиво, живописно е, спокойно е. Ние сме задружно село, семейство, 77 човека в момента в селото сме живущи. Събота и неделя ставаме стотина с приходящите, нашите деца се прибират... Преди години маршрутът за Пършевица беше оттук, през Оплетня се минаваше. Следващите години, в Очин дол Огнян Петров създаде "Дядо Йоцо", създаде нови пътеки и нашият маршрут позападна. Но ние тази година с млади момчета правихме едно почистване на летния маршрут за Пършевица. Природата ни е хубава, Балканът ни е добър. Посещава се", каза кметът на село Оплетня Николай Недялков.

Тази година селото е посещавано и от алпинисти. Районът се посещава от малки групи туристи. Селото е в живописна местност- до река Искър, която напоследък е много привлекателна и за любителите на риболова. Идват от цяла Северозападна България. В селото има само една къща за гости, но за това си има причина::

"Другите къщи се изкупуват веднага. Трябва да ви кажа, че в солото има живинка. Няма западнали къщи." 

Пламен Кръстев е собственик на къщата за гости в село Оплетня. Започнал е да посреща туристи преди 2 години. Старият наследствен имот се намира до река Бела вода, която извира на около 5 километра от селото, а ако искате да се разходите в региона и не знаете къде, може да ви упъти собственикът.

"Опитахме се с тази къща да запазим традиционния стил и този дух- Балкански. Мисля че добре се справихме... Къщата иначе датира от много отдавна. 1900 година е била воденица. През периода на социализма тази воденица е бутната. Не можахме да я изградим наново като воденица. След това е била селскостопанска сграда на един етаж, съответно преди 2 години изкарахме проект и всички необходими технически документации. Нищо не е запазено, всичко е направено наново, но стилът и външният вид е запазен", разказа Пламен Кръстев.

Туристите идват предимно през уикенда за планински туризъм. С подкрепата на ПП "Врачански Балкан" тази година е направено почистване и обозначаване на пътеките, за да са по- достъпни за хората. Идват предимно млади хора. 

Дестинацията все още не е толкова популярна, но има потенциал, смята Пламен Кръстев. Според него трябва да се работи в посока популяризиране на района и обща реклама на Искърското дефиле.

Огнян Петров е създател на комплекс "Дядо Йоцо" и председател на сдружение "Искърско дефиле". Комплексът се намира в защитена зона и се налага да работи съгласно правилата за стопанисване на тези земи. Тази година сезонът беше добър, заяви Огнян Петров:

"Хората избягваха градовете, идваха тук сред тази природа. Имахме, може да се каже, един добър сезон. Имаме една много красива природа, много естествена. Идеята за дядо Йоцо е много силна българска идея и това привлича хората да идват в този район. Близостта до столицата също е много важна."

Комплексът работи в условията на ограниченията от НАТУРА 2000.

"Тези ограничения, които от една страна са много добре, защото защитават природата, а природата е основната ни ценност, която имаме. Но от друга страна има и някои неща, които трябва да се решат по отношение как да бъдат стопанисвани тези земи и как да бъдат стимулирани хората, така че да има и природа, да има и стопански живот", допълни Огнян Петров. 

В следващото издание на предаването ще ви срещнем с Цветан Иванов от мездренското село Зверино, който коси над 200 декара ливади, с Виолета Йотова- производител на мурсалски чай и други билки, които растат в чистата природа и с кмета на врачанското село Челопек, което привлича туристи от цялата страна, заради възможностите за развитие на пешеходен туризъм. 

Цялото предаване може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да запазим мирен дух, да не помръква нашият духовен взор

Във Втора неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание да проумеем и се вдъхновим, че всичко онова, което ни заобикаля ще бъде добро или зло, в  зависимост от това какви сме ние спрямо нашите околни. "Бъдете милосърдни, както и Вашият Отец е милосърден" (Лука 6:36). Във Втората неделя след Неделята..

публикувано на 29.09.24 в 08:00

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

За събитията от календара на фондация "Подкрепа за реализация"

В "Едно"  говорим за събитията, в които участваха през септември от екипа на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин.  От 12-ти до 16-и септември бяха гости на международния фестивал "Арт зона за всички" в сръбския град Зайчар. Организатор е Детски център - Зайчар, с който видинската фондация работи по проекта  "U korak sa..

публикувано на 27.09.24 в 17:18

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45