Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дезинформацията за ваксините срещу COVID-19 демотивира хората, смята психологът Катя Райчева

Снимка: Радио ВИДИН

Министерството на здравеопазването започна нова информационна кампания, която да насърчи ваксинацията срещу COVID-19 в страната. Тя ще продължи до края на октомври и ще е с участието на трите телекомуникационни оператора, които ще изпращат на частните абонати кратко текстово съобщение с призив да се имунизират. Хората, които си поставят ваксини ще могат да се регистрират за участие в томбола. Ще бъдат раздадени 102 смарт часовника. В съобщението също се посочва, че кампанията е на Министерството на здравеопазването. Ще стимулира ли тази кампания хората да се ваксинират и защо има недоверие към ваксините? Отговорите търсим с психолога Катя Райчева:


"Предполагам, че защото ние сме бедни хора всичко, което ни предлагат като промоция, може би ще привлече участници. Но смятам, че българите като народопсихология сме страдали много  и това ни е накарало да бъдем много скептични, много подозрителни и да на вярваме на това, което ни казват, затова хората правят много догадки за конспирации…Това от друга страна може би ни е запазило като народ. Съхранило ни е, защото сме оцелявали във всякакви ситуации. Сега с коронавируса е по същия начин. Хората разговарят и обменят по между си информация, защото ние иначе си контактуваме и много обичаме да си споделяме, и да се съберем на маса, да разискваме международното положение, дори и да не сме много наясно. Хората искат да си говорят и обсъждат. Така всякакви неща се носят като легенди, като слухове и мисля, че сега обществото малко се разделя на два полюса-между тези, които искат да се ваксинират, защото смятат, че това е правилно, че това е пътят, по който ще преодолеем този коронавирус и няма да го има вече. Както казват специалистите, ако са се ваксинирали много хора, достатъчен процент хора, вече ще отслабне силата на този вирус и тогава ще имаме свободата да пътуваме, да правим всичко, което правехме преди. Много хора вярват в това. Ваксинират се и искат и другите да го направят... Според мен трябва да стане като в цивилизованите държави, да има места, които не могат да се посещават, ако не са ваксинирани хората. Някак си трябва да има някаква принуда. Българинът иначе няма да разбере. Има много слухове, които се носят за това колко е вредно, колко странични ефекти има, колко хора има, които много зле са понесли ваксинирането... Дезинформацията демотивира хората, защото  не е ясно тези ваксини колко ще траят, какво ще бъде… Това  кара хората, които са дезинформирани да останат настрани и да чакат какво ще се случи…Трябва да има ясни правила, които да останат за постоянно и да могат и хората да се примирят, че трябва да ги спазват… Трябва много честно да излязат епидемиолозите и да кажат какво предстои, как ще бъде."


В поощрителната игра могат да участват лица над 12 г., които са се ваксинирали срещу COVID-19 в периода от 30 септември до 31 октомври, без значение дали имунизационният цикъл е завършен. Всеки желаещ да участва в играта гражданин, отговарящ на условията, може да се регистрира на сайта, който е посочен. Кампанията по-скоро няма да насърчи видинчани да се ваксинират, показа наша анкета анкетата:


"Всеки се преценява дали може да си сложи ваксина или не. При доктори ходим, те ни съветват какво можем да правим... За мен това изобщо не е правилно да карат майките или бащите да се ваксинират, за да могат децата да ходят на детска градина или училище. Това със смарт часовниците не е редно... Със здравето на човека на лотария не може да се играе... Нужна е повече информация, която да насърчи поставянето на ваксини.", коментираха видинчани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07