Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо ли сме до критичните стойности на нашата здравна система

Снимка: Радио ВИДИН

Тенденция към повишаване на заразените с COVID-19 отчитат от Регионалната здравна инспекция във Видин. Сред новите случаи преобладава Делта вариантът на коронавируса, тъй като се предава по- лесно. Активните случаи в област Видин са 455, от тях 350 са на домашно лечение, 105 са хоспитализирани. От настанените в болница 63 са във видинската болница, другите са в лечебни заведения в Лом, Монтана, София. На 90% са заети леглата за ковид болните във видинската болница, но има готовност при увеличение на броя на болните да бъдат разкрити още. Миналата година, например, леглата за ковид болни са стигнали до 130. За последното денонощие в страната са починали 43 души. 1284 са поставените дози ваксини. 87.52%  от случаите на коронавирус за деня не са ваксинирани, 93.02% от починалите за деня не са ваксинирани. От новопостъпилите в болнични заведения 87.43% от тях не са ваксинирани. Данните са от единния информационнен портал. България все още е на дъното на класацията по брой на ваксинирани. На фона тази ситуация Министерството на здравеопазването обяви началото на поощрителна игра със 102 смарт часовника като част от кампания за насърчаване на ваксинирането срещу COVID-19. Математиците пък алармират за мерки, за да издържи здравната система. На фона на тази ситуация видинчани продължават да имат разнопосочни мнения за ваксините:

"Не съм се ваксинирала, защото имам диабет и казват, че тия къде имат не могат да се ваксинират. Така съм чула...Представи си, не. Аз едвам сега открих къде във Видин имунизират. Моите джипита не имунизират. Аз съм за имунизацията, ама понеже нямам проблеми здравословни... Аз нямам желание въобще. Почти не обичам да ходя по лекари. Най- различни слухове се носят... Не съм се ваксинирала, защото не предполагам, че има ковид. Не ме е страх... Да, искам да предпазя близките си. Това беше основното. Другото е, че слушам мотивацията, че това е решението засега..."
 
Драстично увеличение на болните от COVID-19 за последния месец отчита д-р Николай Николов- специалист по белодробни болести във Видин. Превалиращата мутация е на Делта варианта, която е по- заразна, но не е свързана с по- тежко протичане. 

"Не може да кажем, че се е увеличил броят на тежките случаи, защото имаме много случаи, но тежките са, може би, същата бройка. Инкубационният период, например, също наблюдаваме, че е доста по- кратък и си протича като типична обща вирусна инфекция, но с тази разлика, че по-често засяга долните дихателни пътища, т.е. по-често пневмонии настъпват, отколкото при обикновения грипен вирус или при някои от другите респираторни вируси."

Доказано ефективно лечения няма, но има симптоматично лечение и лечение на усложненията. 

"Има и ваксинирани, които са постъпили в болница, но болшинството са неваксинирани, едно 95-96, ако не и 99% са неваксинирани. А от ваксинираните тези, които все пак постъпват, те са с почти никакви симптоми или с много леки симптоми- т.е. запушен нос или болно гърло, което далеч не означава опасения за фатален изход... Основно неваксинираните боледуват и за съжаление при тях фаталните изходи са чести", допълни д-р Николов.


В област Видин вече е започнало поставянето на трета доза ваксини на желаещите. Дали ще бъде масова- престои да видим научните данни какво ще покажат, каза д-р Николай Николов- специалист по белодробни болести:

"Според мен ще се наложи една периодична ваксинация, може би годишна или на някакъв период... Какви ли не митове се разпространяват, като че след ваксината ще мине време и ще умреш. Но, никой не прави разлика, че ваксината е част от вируса. Т.е. ти заразиш ли се от вируса, шансът да умреш веднага е голям, а пък вече след време ще е същото, както с ваксината. Няма логика в тези неща, те просто се разпространяват... Ние сме на последно място по ваксинации, т.е. дори и да има антиваксърски отношения в Европа и в света като цяло, те са екзотика, докато при нас са норма." 

Критични нива на настанените в интензивните отделения до края на октомври прогнозира математикът от БАН проф. Огнян Кунчев. Причината за прогнозата му е големият брой на хоспитализациите и хората в интензивни отделения. 

"Става дума не за пик на новозаразените, а докога нашата здравна система ще ударим до нейните ограничения. Това е въпросът. Пиковете са, както миналата година бяха, те са контролирани. Ако си спомняте, ноември- декември месец те започнаха да намаляват случаите, което беше в резултат на въведените мерки. Сега най- тревожното и това, за което ние, дето се казва, натиснахме алармата, беше че хората, които се намират в интензивните отделения просто гонят едни стойности, в момента са 462-а, които миналата година ги имаше чак края на ноември- началото на декември. Също, безпокои ни фактът, че хората, които са хоспитализирани те също са на 5200. Това пак гони нивата на миналата година края на ноември месец. Тези са показателите", категоричен е проф. Огнян Кунчев.

След броени дни хората в интензивните отделения ще бъдат 500, а ограничението на интензивните легла е 711. 

"Именно заради това бием алармата, че ще бъдат достигнати критични стойности."

Локалните локдауни, като карантинирането на класове, според проф. Огнян Кунчев, са решение на проблема и трябва да бъдат прилагани и в други сфери, като в обществения транспорт, например. 

За да достигнем 40% ваксинирани, на ден трябва да започнат да се правят около 50 000 ваксини. За месец, ако се правят по толкова на ден, това са милион и половина ваксинации, което означава 750 хиляди двойно ваксинирани лица. Така след два месеца ще може да достигнем около 40-45% ваксинирани, защото до момента имаме милион и 200 ваксинирани. Заедно с въвеждането на ограничителните мерки ще имаме нещо, което да противопоставим на вируса, коментира математикът от БАН проф. Огнян Кунчев:

"50 000 на ден, толкова трябва. Трябва да имат хората желание."

Математическите модели на учените са ценни, защото дават прогноза напред и оценка на ефективността на това, което се е случило преди:

"Политическите решения трябва да са базирани на такива решения на експерти."

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00

Правителството отряза ресторантьорите за ДДС ставката - какво следва?

Ресторантьори излязоха на протест миналата седмица, заради връщането на 20% ДДС ставка. Те заплашиха с блокади на пътища в цялата страна, заканиха се да доведат и хлебопроизводители на жълтите павета. От Нова година данъкът за ресторантьорския бранш се увеличи от 9 на 20%, след като по-ниската ставка се прилагаше от пандемията, заради..

публикувано на 26.03.25 в 10:45

Ускоряват строителството на пътя Видин-Ботевград?

Ускорено строителство на новия път Видин-Ботевград обеща регионалният министър Иван Иванов , след като изграждането на най-важния инфраструктурен проект за Северозападна България значително се забави през последните години и крайният срок за завършването му все още не е ясен. Очакванията са редовното правителство да активизира дейностите и да се..

публикувано на 25.03.25 в 14:39

България отбелязва значителен напредък в намаляването на жертвите по пътищата

Около 19 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз миналата година, което представлява лек спад от 3% в сравнение с 2023 година. Това е еквивалент на 600 по-малко загубени човешки животи. Въпреки че смъртните случаи по пътищата са намалели, общият темп на подобрение остава твърде бавен и повечето държави членки..

публикувано на 24.03.25 в 15:12

Има ли път за младежите от приемни семейства след училище

Последният звънец в училище е началото на пътя към сбъдването на мечтите за Деница, Огнян и Марио . Отраснали са в приемни семейства и имат тяхната подкрепа, за да направят своя избор. Деница завършва Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин. Заедно с Огнян тя е сред младежите, включени в президентската инициатива..

публикувано на 20.03.25 в 12:21